Punkty karne

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
ClauveR

Administrator
Posty: 4097
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:21
Imię: Mateusz
Auto: Opel Zafira B
Silnik: Z18XER
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Punkty karne

#1

Nieprzeczytany post autor: ClauveR »

Warto o tym wiedzieć i pamiętać

W ciągu roku kierujący może uzyskać 24 punkty karne. Jeżeli jednak kierujący przekroczy liczbę 20 punktów w ciągu roku od uzyskania po raz pierwszy uprawnień do kierowania sporządzana jest decyzja administracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs. Osoba taka traktowana jest w taki sposób jak gdyby nigdy nie posiadała uprawnień. W stosunku do osoby, która posiada prawo jazdy dłużej niż jeden rok i przekroczy 24 punkty, kierowana jest jedynie na egzamin sprawdzający (test teoretyczny i praktyczny). Punkty karne nie są karą, a jedynie formą ewidencji kierowców którzy popełniają wykroczenia. Raz na 6 miesięcy kierujący, którzy zbliżą się do liczby 24 punków karnych mogą odbyć szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego po którym odpisuje się im 6 punktów karnych. Warto o tym pamiętać z uwagi na kilka istotnych aspektów:
- po przekroczeniu 24 punktów karnych policjant kontrolujący zatrzyma prawo jazdy uniemożliwiając dalsze kierowanie pojazdem,
- po utracie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych, kierujący jest zobligowany do poddania się badaniu psychologicznemu oraz zdać egzamin państwowy, w zakres którego wchodzi część teoretyczna i praktyczna kursu na prawo jazdy.

Od 1.01.2003r. obowiązuje nowe Rozporządzenie MSWiA z dnia 20.12.2002r. w sprawie ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmienił się przede wszystkim katalog czynów - wykroczeń w ruchu drogowym, podlegających rejestracji i ewidencji prowadzonej przez Policję.

Do tej pory, do ewidencji wpisywani byli tylko ci kierowcy, którzy naruszyli niektóre (ściśle określone) przepisy ruchu drogowego. Pozostałe wykroczenia (np. jazda bez zapiętych pasów, kierowanie pojazdem bez uprawnień, nieprawidłowy przewóz ładunków i wiele innych) nie podlegały punktacji.

Od 01.01.2003r. Policja wpisuje do ewidencji wszystkie wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami. Ich wartość (w przedziale od 1 do 10 punktów) jest ściśle określona, co oznacza m. in., iż funkcjonariusz nie ma wpływu na ilość przyznawanych punktów.

Jeżeli kierujący pojazdem jednym czynem naruszy więcej niż jeden przepis prawa drogowego, do ewidencji wpisuje się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu z nich wartość punktową (punkty "sumują się"). Oznacza to także, iż jednym "wyczynem" można przekroczyć dopuszczalny limit punktów karnych, np.:
ominięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszych - 10 pkt,
+ przekroczenie o 51 km/h dopuszczalnej w tym miejscu prędkości - 10 pkt,
+ jazda bez włączonych świateł w nocy - 4 pkt,
+ przewożenie w pojeździe dziecka bez fotelika - 3 pkt,
+ prowadzenie rozmowy przez telefon komórkowy - 0 pkt,
+ niezapięte pasy bezpieczeństwa - 2 pkt
Razem - 29 punktów.

W takim przypadku, funkcjonariusz na mandacie karnym wpisze kierującemu łączną ilość punktów, które zostaną mu naliczone.

Poprzednio, jeżeli kierujący jednym czynem naruszył kilka przepisów prawa drogowego, w ewidencji ujmowane było tylko jedno wykroczenie - mające największą wartość punktową.

Nie zmieniły się przepisy dotyczące dobrowolnego uczestniczenia w szkoleniu, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o 6. Prowadzone one są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (na terenie powiatu.) W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku; nie mogą z niego skorzystać osoby należące do grupy tzw. "młodych kierowców" - tj. mające uprawnienia do kierowania krócej niż 1 rok.

Nie zmienił się również sposób "przedawnienia" punktów. W dalszym ciągu, po roku czasu od popełnienia wykroczenia punkty są anulowane - pod warunkiem, że w tym czasie nie zostanie przekroczony dopuszczalny limit, który nadal wynosi:
20 punktów - dla tzw. "młodych kierowców"
24 punkty - dla pozostałych kierowców.

Osoby zainteresowane swoim statusem w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego mogą zgłosić się osobiście (z dokumentem tożsamości) do każdej komendy miejskiej/powiatowej na terenie województwa, gdzie uzyskają taką informację. /WKP/



1 punkt
- przekroczenie dozwolonej prędkości o 6-10 km/h,
- niestosowanie się do pozostałych, nie wyszczególnionych powyżej znaków i sygnałów drogowych,
- naruszenie zakazu zatrzymywania się lub postoju,
- kierowanie pojazdem, który nie jest dopuszczony do ruchu.

2 punkty
- przekroczenie dozwolonej prędkości o 11-20 km/h,
- jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym,
- niewłączenie świateł podczas jazdy we mgle i w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza,
- niewłączenie świateł podczas jazdy w dzień od 1 października do ostatniego dnia lutego,
- niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w tunelu,
- niewłączenie świateł przez motocyklistę,
- nadużywanie świateł przeciwmgłowych (przednich lub tylnych),
- omijanie pojazdu z niewłaściwej strony,
- naruszenie zakazu cofania w tunelu, na moście, na wiadukcie,
- niezastosowanie się do znaków zakazu wjazdu dla pojazdów o konkretnych wymiarach lub wadze.

3 punkty
- wyprzedzanie z niewłaściwej strony,
- pozostawienie pojazdu na drodze bez wymaganego przepisami oświetlenia,
- naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie,
- umieszczenie w/lub na samochodzie urządzeń stanowiących wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających - niebieskie lub czerwone sygnały świetlne albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie,
- wyposażenie pojazdu w antyradar albo przewożenie go w stanie gotowym do natychmiastowego użycia,
- lekceważenie znaków "zakaz wjazdu" dla poszczególnych typów pojazdów, np. motocykle, ciągniki, samochody ciężarowe.

4 punkty
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas cofania,
- niezastosowanie się do znaku "pierwszeństwa dla nadjeżdżających z przeciwka",
- przekroczenie dozwolonej prędkości o 21-30 km/h,
- niezastosowanie się do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł podczas jazdy od zmierzchu do świtu.

5 punktów
- niezastosowanie się do znaków "zakaz ruchu w obu kierunkach", "zakaz skrętu w lewo", "zakaz skrętu w prawo", "nakaz jazdy", "strzałka kierunkowa" oraz przejechanie podwójnej linii ciągłej,
- nieustąpienie pierwszeństwa w trakcie cofania,
- nieustąpienie podczas zmiany pasa ruchu,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (w razie przecinania się kierunków jazdy) w miejscach, które nie są skrzyżowaniami, np. na placu,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu,
- naruszenie zakazu zawracania,
- spowodowanie niebezpiecznej sytuacji wynikającej z nieupewnienia się, czy można bezpiecznie wyprzedzać,
- naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi,
- naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach,
- naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi,
- naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi,
- nieprzestrzeganie znaków "zakazu wyprzedzania".

6 punktów
- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (chodzi o tzw. kolizje drogowe),
- niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, np. przejazd na czerwonym świetle,
- niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym lub jego kontroli,
- niezastosowanie się do znaku "zakaz wjazdu",
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej,
- nieustąpienie pierwszeństwa pojazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami pierwszeństwa przejazdu,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym lub rowerzystom,
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h.

8 punktów
- wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu,
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną pieszemu - przechodzącemu przez jezdnię,
- niezatrzymanie pojazdu przed przechodzącą przez jezdnię osobą niepełnosprawną lub niewidomą,
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do kontroli,
- przekroczenie prędkości o 41-50 km/h.

9 punktów
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

10 punktów
- spowodowanie zagrożenia życia ludzi i ich mienia lub spowodowanie uszkodzenia ciała innych uczestników ruchu lub mienia (wypadek dwóch i więcej pojazdów),
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, by przepuścić pieszych,
- kierowanie pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu (powyżej 0,2 promila) lub środka podobnie działającego,
- przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

blowal

Astro-maniak
Posty: 888
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Dobre Miasto
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: blowal »

ClauveR pisze:4 punkty
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas cofania,
ClauveR pisze:5 punktów
- nieustąpienie pierwszeństwa w trakcie cofania,
:roll: czy to nie to samo :?:
ClauveR pisze:- po przekroczeniu 24 punktów karnych policjant kontrolujący zatrzyma prawo jazdy uniemożliwiając dalsze kierowanie pojazdem,
- jakiś czas temu znajomy pozbył się prawka po przekroczeniu 37 pkt karnych, należy dodać, iż dopiero po trzecim mandacie (za każdym razem dochodziły nowe pkt) od przekroczenia magicznych 24 pkt. - chyba jakieś problemy z ewidencja tych punktów :mrgreen: - może teraz już zapanowali nad tym :lol:
:mrgreen: :mrgreen:

Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Darek »

dokłądnie to nie jest tak że jak dostaniesz mandat i punkty arne to zaraz masz je u siebie na czarnej liscie. sam mam 12pky karnych i zanim wpłyneły mi te ostatnie 4pkt to mineły 3 miesiące dziwne. a dla nie których nawet lepiej

Bast

Astro-maniak
Posty: 633
Rejestracja: 25 gru 2006, 13:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Bast »

Zazwyczaj z punktami karnymi w parze idzie uszczuplenie portfela.
Poniżej link do taryfikatora.
[External Link Removed for Guests]
>>> [External Link Removed for Guests] <<<
...............................................................................................................................
>>> [External Link Removed for Guests] <<<

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#5

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Drohan pisze:temat który jest niżej
... jesli się chcesz powołać na coś -wrzuć link ...
Drohan pisze:czy mogę odrazu iść na kurs gdzie anulują mi kilka punków ?
... zawsze możesz iść - ale te szkolenia sa oblegane i terminy są długie ...
... anuluje się 6 pkt raz na pół roku ... [External Link Removed for Guests] ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

raflak

#6

Nieprzeczytany post autor: raflak »

hej, wiesz co, wydaje mi się, ale nie jestem pewien na 100%. wydaje mi sie, że osoba, kóra zdała prawko i w 1 roku bedziesz mial juz az 15 p-któw to nie mozesz isc na kurs, ale powyżej roku mozesz isc i tego jestem pewien, po roku, mozesz isc na taki kurs 2 razy do roku i za każdym razem 6 p-któw Ci kasują... ale nie jestem pewien co do Twojej sytuacji...

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: wencik »

silvo44 pisze:czy mogę odrazu iść na kurs gdzie anulują mi kilka punków ?

... zawsze możesz iść - ale te szkolenia sa oblegane i terminy są długie ...
Dopiero po roku od uzyskania prawa do jazdy pojazdem samochodowym ;P
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Drohan pisze:czytałem temat który jest niżej ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie, tam uzyskałem tylko info że po roku i 1 dniu można mieć 24 pkt, a ja mam pytanie czy jesli będę miał 15 pktów i rok i 1 dzien prawo jazdy to czy mogę odrazu iść na kurs gdzie anulują mi kilka punków ?
Anulują w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania WORDzie, i owszem dzień po roku od uzyskania prawka możesz już iść...
silvo44 pisze:... zawsze możesz iść - ale te szkolenia sa oblegane i terminy są długie ...
Muszę przyznać że nie wszędnie, w Opolu dwa - trzy tygodnie.

***
KeySee, punkty usuwają się po roku od otrzymania mandatu, bez względu czy opłacony czy nie.
[External Link Removed for Guests]

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: VRx »

KeySee, pkt. A

masterMUNGO, nie pisz bzdur....

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

VRx, dobrze zgadzam się, może trocę się nie zgadaliśmy, ale chodziło mi o to że mandat przeważnie dostajesz przy popełnieniu wykroczenia. Natomiast jeżeli zrobi Ci zdjęcie fotoradar, a policja dostarczy Ci wezwanie np., za 3 miesiące to wtedy też decyduje ta która jest na mandacie, oni wtedy nie wpisują daty wykroczenia tylko datę wystawienia mandatu. To jest informacja z naszej opolskiej drogówki, bo osobiście byłem ciekaw i pytałem. Jeśli jest inaczej to oznacza to jedynie, że sami nic nie wiedzą i informują na chybił-trafił.

Pozdrawiam
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ