czerwone klosze kierunkowskazów tylnych

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
grzelo_sokolow

Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 16 kwie 2008, 14:30
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

czerwone klosze kierunkowskazów tylnych

#1

Nieprzeczytany post autor: grzelo_sokolow »

Witam!

Ma ktoś może w swojej astrze inny niż pomarańczowy kolor kierunkowskazów tylnych? Na innych forach zdania co do lamp tylnych są podzielone. Jedna grupa twierdzi, że kolor "szkła" w tym miejscu może być dowolny oby tylko światło było pomarańczowe, inni znowu sądzą, że Policja może karać za inny kolor klosza. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#2

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

grzelo_sokolow pisze:Policja może karać za inny kolor klosza
Ciekawy temat- w ,,Uwaga-pirat'' zatrzymali kiedyś babkę autem sprowadzonym z USA(czerwone kierunki) i jeśli dobrze pamiętam, to zabrali jej DR i kazali założyć pomarańczowe(właściwie to nie znaleźli homologacji europejskiej na szkle).
Wydaje się, że nie barwa szkła ma znaczenie, ale kolor światła. W innym przypadku nie można by mieć też białych kloszy. Pozdro....

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Światła

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
2) mijania - pojazd samochodowy;
3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;
5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;
8) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;
9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;
10) odblaskowe przednie - przyczepa;
11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;
12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;
16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).
2. Przepisów ust. 1:
1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;
2) pkt 16 nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
1) drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1;
2) przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego;
3) pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6;
4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;
5) odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11;
6) odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego;
7) jazdy dziennej - pojazdu samochodowego;
8) pozycyjne boczne - pojazdu innego niż wymieniony w ust.1 pkt 16;
9) obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m oraz podwozia samochodu ciężarowego z kabiną;
10) cofania - przyczepy;
11) awaryjne - motocykla;
12) przeciwmgłowe tylne - motocykla;
13) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy;
14) oznakowanie odblaskowe konturowe - pojazdu, o którym mowa w § 42 ust. 1.
4. Na wózku bocznym motocykla powinny być umieszczone światła:
1) pozycyjne przednie,
2) pozycyjne tylne,
3) odblaskowe tylne,
4) kierunkowskazów; przepis stosuje się do pojazdu wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 1993 r.,
odpowiadające warunkom określonym dla tych świateł; światła pozycyjne powinny się włączać i wyłączać równocześnie ze światłami pozycyjnymi motocykla.
5. Na wózku bocznym motocykla zabrania się umieszczania światła drogowego, światła mijania i światła przeciwmgłowego.

§ 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:
1) światła przeznaczone do oświetlania drogi przed pojazdem powinny być umieszczone w sposób umożliwiający łatwą regulację kierunku strumienia świetlnego;
2) osie świateł sygnalizacyjnych powinny być równoległe do płaszczyzny jezdni, osie świateł odblaskowych bocznych i pozycyjnych bocznych powinny być ponadto prostopadłe do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, a osie pozostałych świateł sygnalizacyjnych - równoległe do tej płaszczyzny; dopuszcza się odchylenia od powyższych kierunków nie większe niż 3°;
3) światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny być umieszczone symetrycznie względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu; warunku symetrii rozmieszczenia nie stosuje się do świateł oświetlających tylną tablicę rejestracyjną oraz pojedynczych świateł cofania i przeciwmgłowych tylnych;
4) nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu; warunku nie stosuje się do świateł drogowych;
5) światła mijania powinny dawać wyraźną granicę światła i cienia;
6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu, z wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w § 24 ust.1 pkt 8, § 25 ust. 2, § 26 ust. 3, § 27 ust. 2, § 31 ust. 1 oraz w § 32 ust. 1.
2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:
1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie; warunek ten nie obowiązuje, gdy światła pozycyjne pełnią funkcję świateł postojowych lub kiedy światła pozycyjne boczne migają (świecą światłem przerywanym) razem z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu;
2) światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe przednie nie mogły być włączone, jeżeli nie są włączone równocześnie światła wymienione w pkt 1; przepisu nie stosuje się do świateł drogowych lub mijania, kiedy są używane do wysyłania krótkich, przerywanych sygnałów ostrzegawczych.
3. Światła i oznakowanie odblaskowe powinny ponadto odpowiadać warunkom szczegółowym, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
A tutaj warunki jakie musi spełniać oświetlenie
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#4

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

VRx, Twoja wklejka nic nie wnosi do rozwiązania problemu. W tabeli nic nie ma o kloszach i ich barwie, tak jak myślę: nie barwa klosza ale kolor światła jest ważny :evil: Pozdro...

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: VRx »

silvo44 pisze:VRx, Twoja wklejka nic nie wnosi
A jednak jest to pełne okreslenie świateł w jakie musi być wyposażony pojazd dopuszczony do ruchu na drogach publicznych.
Natomiast Twoja wątpliwość jest do wywnioskowania. Zobacz w tabeli jakie powinny być kierunkowskazy przednie, a jakie masz w astrze swojej.... jak rozumiem to ta z awatara. Wniosek jest prosty, barwa a nie klosz. Przy czym: odblaskowe musi być w określonym kolorze, bo odblask nie daje światła sam z siebie, druga sprawa że światła nie mogą być malowane, ani oklejane, klosz dostaje homologacje w takiej formie jak wychodzi z fabryki, każda zmiana powoduje utratę homologacji, czyli DR i na przegląd....

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#6

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

VRx pisze:jest to pełne określenie świateł w jakie musi być wyposażony pojazd
Przecież autor pytania nie potrzebuje wiedzy o wszystkich światłach w aucie- wyraźnie pyta tylko o kierunki :evil:
VRx pisze:Wniosek jest prosty, barwa a nie klosz
Wystarczyło tylko tyle napisać zamiast wklejki :evil: , bo do tego samego doszliśmy... :lol:
VRx pisze:odblaskowe musi być w określonym kolorze
Nikt nie pytał o odblaski :shock:
VRx pisze:światła nie mogą być malowane
:/ a 3/4 golfów ma przyciemnione :evil:

[ Dodano: 2008-07-10, 07:27 ]
VRx pisze:ta z awatara
Tak to moja... :lol: i ma białe :!: Pozdro...

grzelo_sokolow

Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 16 kwie 2008, 14:30
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: grzelo_sokolow »

Owszem, macie koledzy rację. Nie kolor szkła a barwa światła jest ważna. Jeszcze nie sprawdzałem, ale podobno użycie zielonych żarówek w lampie z czerwonym szkłem daje pomarańczowe światło! Zresztą zauważyłem, że ten pomarańczowy kolor, czyli żółty samochodowy (jak określają to przepisy) u każdego producenta samochodów oznacza co innego.
Pozdro

Astrix

Astro-maniak
Posty: 157
Rejestracja: 10 sty 2008, 19:52
Imię: Piotrek
Auto: Astra F Caravan
Silnik: x30xe
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: okolice Konina
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Astrix »

np w seicento, lub w ciqecento sporting klosze lamp są oryginalnie czerwone, a swiecą na pomaranczowo
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false; <- Żabcia

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Przecież autor pytania nie potrzebuje wiedzy o wszystkich światłach w aucie- wyraźnie pyta tylko o kierunki
Non stop widzę pytania o kierunki/postojowe i ich barwę, to się staje nudne, dlatego wkleiłem całość
silvo44 pisze:bo do tego samego doszliśmy... :lol:
Ja nigdzie nie doszedłem, ja po prostu wskazałem co mówią na ten temat przepisy i wnioski są proste, a nad czym tu dyskutować.
silvo44 pisze:Nikt nie pytał o odblaski :shock:
No i ?
silvo44 pisze::/ a 3/4 golfów ma przyciemnione :evil:
A 1/4 pojazdów w polsce nie powinna być dopuszczona do ruchu ulicznego no i ?

ODPOWIEDZ