sprzedaz samochodu przed uplywem 6 miesiecy

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#21

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

szybajker pisze:Druga sprawa: płacisz podatek w wysokości 2% wartości rynkowej pojazdu. Ja auto kupowałem rzetelnie, bez kombinacji z wysokością kwoty na umowie, a mimo wszystko babka wyciągnęła książkę, w której miała wartości samochodów na chwilę obecną i powiedziała mi, że wartość auta (na umowie) jest nieco zaniżona, ale różnica była na tyle niewielka, że mi odpuściła kwestię dopłaty do auta.
kwestia US. mnie nigdy nie sprawdzali w książce a parę aut już przerabiałęm.
[External Link Removed for Guests]

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#22

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

major_25 - nie wiem na ile ty... Ja sprawę mam na świeżo - niecałe 2 m-ce temu kupiłem asterkę, stąd moje informacje. Ale kłócić się nie zamierzam. Określę to dyplomatycznie: taka jest praktyka w III US w Lublinie :)

W tej sytuacji widzę jeszcze jedno wyjście - wystaw ojcu fakturę VAT (o ile możesz) - wtedy kwestia podatku jest wyłącznie sprawą wartości na fakturze... Powodzenia.

ttoommeekk

Astro-maniak
Posty: 211
Rejestracja: 10 paź 2008, 0:25
Imię: Tomek
Auto: -GSi-
Silnik: C20LET +
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

#23

Nieprzeczytany post autor: ttoommeekk »

szybajker pisze:Druga sprawa: płacisz podatek w wysokości 2% wartości rynkowej pojazdu.
Nie prawda. Płacisz 2% od kwoty na umowie. Chyba że w US sie przywalą dlaczego np kupiłeś samochów za 5 tyś a wartość rynkowa to 10 tyś. Ja tak miałem z moją Astrą. Na umowie miałem napisane że ma do zrobnienia rozrząd, i popraki lakiernicze.
zapłaciłęm 2% od umowy.


A teraz jak to jest?? np jak kupie samochod za 5 tyś -> opłace 2% i zarejstruje na siebvie. I po 2 miesiacach stwierdze że sprzedaje auto za 8 tys z moim zyskiem.
wtedy:
1. Sprzedaje poniżej 6 miesiecy,
i oto pyt czy wie ktoś od czego sie płaci podatek i czy od jakiej kwoty w tym przypadku ??
c20let :)
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#24

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

Naczelnik US w Wieluniu pisze:
W odpowiedzi na pytanie skierowane do tutejszego Urzędu pismem z dnia 19.08.2004 r. zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu wyjaśnia:

Z art. 10 pkt. 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli nie następuje ono w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło zbycie.

Zgodnie z zasadą ustanowioną w art. 9 ust. 2 w/w ustawy dochodem ze zbycia rzeczy podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka przychodu ze sprzedaży rzeczy nad kosztami jej uzyskania. Ze skierowanego zapytania wynika, że od wygranego samochodu został zapłacony podatek w wysokości 10%. Pomimo, że podatnik nie poniósł żadnego wydatku nanabycie samochodu to jednak do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć jego wartość będącą podstawą naliczenia zryczałtowanego podatku od wygranej.

W związku z powyższym jeżeli przychód ze sprzedaży samochodu jest niższy od wartości stanowiącej podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od wygranej, to nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży rzeczy.

Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy w myśl art. 24 ust. 6 w/w ustawy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy (jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej) a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Ustalony dochód zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym winien być wykazany w zeznaniu podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45, ust. 1 w/w ustawy) i opodatkowany zgodnie z art. 27, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym według obowiązującej w danym roku podatkowym skali.


czyli jeżeli
ttoommeekk pisze:jak kupie samochod za 5 tyś -> opłace 2% i zarejstruje na siebvie. I po 2 miesiacach stwierdze że sprzedaje auto za 8 tys z moim zyskiem.
to płacisz 19% podatku od kwoty, w tym wypadku, 3 tyś zł ponieważ uzyskałeś dochód.

Jeżeli sprzedaż (na umowie) za tyle samo co kupiłeś lub mniej, wtedy nie płacisz podatku bo nie uzyskałeś dochodu.
[External Link Removed for Guests]

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#25

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

Mimo wszystko mówię, że płacisz 2% od wartości pojazdu - kwestie które poruszyłeś mogą w jakiś sposób wpłynąć na zmniejszenie jego wartości i to właśnie od tej wartości będą naliczać podatek - jeśli sądzisz, że urzędnik w US jak spojrzy na druk PCC, na którym jest napisane, że auto jest warte 500 PLN, spojrzy w książkę, a tam 15000 PLN, to co by nie było napisane w rubryce "przedmiot opodatkowania" czy jak ona sie tam nazywa nie uzna tego na 100% - nawet gdyby auto było popowodziowe, może ewentualnie spalone doszczętnie?
Kwestia obniżki z 10 na 5 tys. w przypadku napraw mechanicznych i lakierniczych - jest to w miarę wiarygodne i nie sądzę, aby dla 100 PLN urzędnikowi chciało się ruszyć tyłek i wysłać samochód na ekspertyzę - bo jest to warte więcej niż rzeczona kwota - więc z reguły odpuszczają - ale w rozpatrywanym przez nas przypadku mogą nawet obciążyć kosztami takiej ekspertyzy...

Mijają kolejne dni, a nie wiemmy jak się sprawa zakończyła (bo chyba ma się ku końcowi?). Odezwij się jak to w końcu rozwiązałeś...

ttoommeekk

Astro-maniak
Posty: 211
Rejestracja: 10 paź 2008, 0:25
Imię: Tomek
Auto: -GSi-
Silnik: C20LET +
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

#26

Nieprzeczytany post autor: ttoommeekk »

major_25, a jeżeli np kupiłem za 5 tys i sprzedam za 5 tys :?: to wtedy nie musze płacic podatku?? bo w sumie sprzedałem za tyle ile kupiłem. Czyli zero zysku i zero straty. :?: :?:
c20let :)
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#27

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

dokładnie tak... jeżeli nie masz dochodu nie zapłacisz 19% podatku....

[ Dodano: 2008-10-22, 21:40 ]
ja tak kupiłem auto za 3500 a sprzedałem za 500 i nie było żadnych problemów a kilka lat już mineło
[External Link Removed for Guests]

ttoommeekk

Astro-maniak
Posty: 211
Rejestracja: 10 paź 2008, 0:25
Imię: Tomek
Auto: -GSi-
Silnik: C20LET +
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk

#28

Nieprzeczytany post autor: ttoommeekk »

a interesuje mnie cos takiego że kupiłem samochod i zaplacilem od niego 2% w US.


ale nie zarejestrowuje go na mnie i w ciagu tego samego miesiaca kiedy kupiłem planuje sprzedać autko.
Czy muszę przejesestrowac auto na mnie?? A jeżeli tego nie zrobie i nowy własciciel będize jeździł na OC i dowodzie tamtego pierwszego własciciela?? Może tak być?

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#29

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

ttoommeekk pisze:ale nie zarejestrowuje go na mnie i w ciagu tego samego miesiaca kiedy kupiłem planuje sprzedać autko.
Czy muszę przejesestrowac auto na mnie?? A jeżeli tego nie zrobie i nowy własciciel będize jeździł na OC i dowodzie tamtego pierwszego własciciela?? Może tak być?

możesz tak zrobić. Tylko musisz dać nowemu właścicielowi oprócz kompletu dokumentów UMOWĘ KUP-SPRZ którą Ty podpisywałeś z poprzednim właścicielem. Wydziały Komunikacji muszą mieć bowiem takie same dane w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu jak na umowie.

Potem oddają tą starą umowę i możesz ją sobie zabrać
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ