spryskiwacze reflektorów a prawo drogowe w PL

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
tomek24

Astro-maniak
Posty: 69
Rejestracja: 01 lip 2008, 13:50
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Nasielsk
Kontakt:

spryskiwacze reflektorów a prawo drogowe w PL

#1

Nieprzeczytany post autor: tomek24 »

Witam

Po dlugim studiowaniu forum, doszedlem do wniosku ze niema jednoznaczej odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie.

A teraz oco mi chodzi.

Chce zakupic lampty na przod do Astry G - aniolki z ringiem i soczewka w srodku.
Cale lampy sa tak zbudowane ze mozna w soczewke wmontowac xenon.
Ale no wlasnie powstaej pytanie.

Ja niechce zakladac xenonow. Ja w te aniolki w soczewke wloze zarowke H7 bo pod taka jest przystosowane gniazdo w soczewce.

I moje pytanie czy musza miec takie lampy spryskiwacze?
Z tego co wiem to w Xenonach tak, jak sie to ma do soczewek ktore nie maja xenonu a maja wmontowane tylko zwykla zarowke?

Czy to grozi zabraniem dowodu rejestracyjnego autka?

Prosze o wypowiedz osob ktore juz kiedys montowaly cos takeigo u siebie i sie spotkaly z wyzej wymienionym problemem.

Pozdrawiam
Tomek
Pozdrawiam

[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Frost »

tomek24, spryskiwacze możesz sobie zamontować również do soczewek bez problemu i nie mogą ci za to zabrać dowodu przypomnę przykład ze Łady miały już spryskiwacze na reflektorach a były tam zwykle żarówki h4 w xenonach są obowiązkowe bo światło xenonowe pod wpływem zabrudzenia się załamuje-odbija i świeci nie tam gdzie ma a zwykłe światło po prostu słabiej świeci więc jak masz chęci to zakładaj będziesz miał mniej pucowania reflektorów ręcznie :m

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: VRx »

No właśnie. Ważna kwestia. Dużo osób pisze, że do xenonów obowiązkowe są spryskiwacze, ale nie widziałem jeszcze aby ktoś posłużył się konkretnym cytatem, wskazał zapis prawny o tym stanowiący. Bo np. warunki techniczne pojazdów mówią tylko o barwie, liczbie świateł, granicy światła i cienia, asymetryczności, a nie ma nic o spryskiwaczach.

tomek24

Astro-maniak
Posty: 69
Rejestracja: 01 lip 2008, 13:50
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Nasielsk
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: tomek24 »

Acha czyli co jesli zaloze aniolki z soczewkami ale niebedzie tam xenonu to moge spokojnie jezdzic? bez spryskow?
Pozdrawiam

[External Link Removed for Guests]

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#5

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Jasne ;) Jest mnóstwo (i to od wielu lat) aut z soczewkami, ale bez xenonów i spryskiwacze nie są potrzebne. Dlatego, że źródłem światła jest zwykła żarówka.
Obrazek

ALi

Astro-maniak
Posty: 142
Rejestracja: 02 cze 2007, 10:24
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: ALi »

Jeżeli chodzi o Aniołki, gdzie będzie poprsotu zwykła żarówka H1 (do świateł mijania) oraz H7 (światła długie) to bankowo nie trzeba żadnych spryskiwaczy ani samopoziomowania aby lampy były na legalu. Kupujesz, wkładasz i jeździsz.

Ale jeżeli chodzi o ksenon, to opowiem krótką historię z tego weekendu (2-3.08.2008)...

Mój wujek w ten weekend kupił dla córki (mojej kuzynki) samochód. Na początku na celowniku był Peugeot 206 2.0 HDI. Auto było z Grudziądza. Facet podjechał w umówione miejsce. Samochód generalnie nie prezentował się najgorzej, z jednym wyjątkiem... miał krzywą machę i jakieś "tjuningowe" ksenony gdzie w dodatku jeden był zaparowany (tego dnia padał deszcz :) ). W aucie nie było żadnych sprysków ani żadnego samopoziomowania (zwykła ręczna regulacja).
No nic tam... pojechaliśmy na stację diagnostyczną (nie ASO tylko jakaś zwykła stacja kontroli pojazdów). Facet ze stacji zaczął wszystko sprawdzać, a ja zacząłem dopytywać czy to jest legalne, że auto ma światła ksenonowe a nie ma spryskiwaczy i tego samopoziomowania. Dodałem, że z tego co mi wiadomo takie coś jest wymagane, gdyż jak klosz jest brudny to światło może ulegać załamaniu bądź rozproszeniu, a samopoziomowanie to chyba żeby ludziom nie walić po oczach.
Gościu z tej stacji spojrzał na mnie jak na jakiegoś kosmitę i powiedział, że on o niczym takim nie wie i nie słyszał. No to pytam się, kto ma wiedzieć skoro to on dopuszcza pojazd do ruchu i to od niego zależy bezpieczeństwo pojazdu. Powtórzył, że on nic nie wie na ten temat. Hmmm... więcej nie pytałem.
Ostatecznie okazało się, że lamp nie dało się ustawić i nie miały nawet homologacji (takie E w kółeczku). Daliśmy sobie spokój.

Ostatecznie wujas kupił Megane coupe w Bydgoszczy (która już żadnych ksenonów nie miała), ale przy okazji zapytałem się w tamtej stacji diagnostycznej również o te spryski i samopoziomowanie. Tamtejszy diagnosta odpowiedział niemal jak tamten... stwierdził, że nic takiego nie musi być i że on by dopuścił taki pojazd do ruchu.

W takim razie panowie.... SKĄD SIĘ WZIĘŁA TA INFORMACJA, ŻE POLICJA MOŻE ZAKOSIĆ DOWÓD JAK NIE MA SPRYSKÓW I SAMOPOZIOMOWANIA???
Czy ktoś na forum stracił w taki sposób dowód? Czy to może zwykła plota która sieje niepotrzebny zamęt??
[External Link Removed for Guests]
Moja fura:
[External Link Removed for Guests]

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#7

Nieprzeczytany post autor: Struna »

ALi, prawda jest taka, że jak do tej pory tylko słyszałem że policja wlepia mandaty. I oczywiście polega to na historiach 'znajomy znajomego', ale osobiście nie mam ani jednego znajomego konkretnie któremu zabrano dowód za 'xenon'...
Z drugiej jednak strony, ojciec mojej byłej pracuje w stacji kontroli pojazdów i mówił że spryskiwacze i autopoziomowanie są wymagane i że niejednego Golfa po TJUNIE nie przepuścił :)

Ciekawe teraz kto ma racje ;P

[ Dodano: 2008-08-05, 17:27 ]
Troszkę się zagalopowałem... ojciec mojej byłej mówił tylko o oczyszczaniu lamp, a o poziomowaniu nic nie mówił.

W internecie wyczytałem, że te ostrzejsze przepisy dotyczą tylko producentów aut... hehe :P ile ludzi na tym świecie, pewnie tyle różnych wiadomości można poznać :)
Obrazek

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Temat mnie zaciekawił, zacząłem szukać i znalazłem jakiś artykuł w którym:

"Natomiast system spryskiwania reflektora jest konieczny, ponieważ nawet przez niewielkie zabrudzenie reflektora, strumień światła może ulegać znacznemu rozproszeniu. W wyniku czego podczas jazdy np. we mgle kierowca zamiast obserwować drogę ma przed sobą „białą ścianę” powstałą w wyniku oświetlania przez rozproszone światło drobinek wody w powietrzu powyżej reflektora. "

To byłoby logiczne, ale jak na razie nigdzie nie znalazłem przepisu który by jasno mówił, że spryskiwacze i poziomowanie jest wymagane.
Sprawa rozbija się o homologację, ale jak gdzieś znalazłem, np. "aniołki" które można wsadzić do Astry mają soczewki, lampy soczewkowe mogą mieć homologacje na stosowanie palnika xenonowego. I wsadzenie takiego palnika nie powoduje utraty homologacji, a tym samym spryski i poziomowanie nic by do tego nie miały.

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

ja znalazłe coś takiego na [External Link Removed for Guests]

Kod: Zaznacz cały

"eżeli auto fabrycznie montowane ma reflektory xenonowe, to aby przejść proces homologacji powinno być wyposażone w wysokociśnieniowe spryskiwacze lub wycieraczki, i posiadać system samopoziomowania. Dotyczy to jednak homologacji, czyli zatwierdzenia do sprzedaży nowego samochodu.

W przypadku przeróbek przepisy nie mówią nic na temat specjalnych wymagań co do lamp xenonowych. Obowiązujące “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 w sprawie zakresu i sposobu kontroli technicznej pojazdów” o reflektorach mówi jedynie o ich ilości, barwie światła, rozmieszczeniu, sposobie przełączania, widocznej granicy światła-cienia, ustawieniu świateł, i sile świecenia.

Nie ma tam rozróżnienia na światła zwykłe i wyładowcze, nie ma też mowy o samopoziomowaniu i oczyszczaniu. Wynika z tego, że dodatkowe systemy nie są wymagane (ale oczywiście możliwe do zainstalowania). O ile system czyszczenia jest dosyć łatwy do zrealizowania i raczej potrzebny (brud zbierający się na szybach reflektorów ogranicza strumień światła i rozprasza go, powodując oślepianie innych), to system samopoziomowania jest bardzo drogi i trudny do zrealizowania. Większość samochodów wyposażonych jest w elektryczny korektor ustawienia świateł w kabinie kierowcy, więc mając świadomość posiadania bardzo silnych świateł, dobrze jest korygować ustawienie w przypadku obciążenia tyłu.

W praktyce reflektory soczewkowe przerobione na xenonowe zewnętrznie, niemożliwe są do odróżnienia od fabrycznych xenonów. Dobrze ustawione nie będą oślepiały! "
tam jest jakieś rozporządzenie podane. nie chce mi się szukać ale jak ktoś ma ochotę to niech sobie zobaczy i może tu wklei

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Ten sam tekst znalazłem, ale.... jest jakiś przepis UE o spryskach i poziomowaniu, tylko nie wiem czy jako członkowie Unii już go przyjeliśmy czy jeszcze nie....
I jest też myk z homologacją, nie wiem jak mają Sonary i FK ale podobno niektóre soczewki nie mają homologacji do xenonów. Tylko że to jest jedna sprawa, a druga to czy sam xenon może być czy muszą być spryski i korekcja poziomu. Nie wiem czy w homologacji lampy jest to razem uwzględnione...
Ale de facto żadnego polskiego przepisu nie znalazłem, oprócz tego rozporządzenia.

ODPOWIEDZ