Co po kupnie samochodu?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

Co po kupnie samochodu?

#1

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

Od razu mówię, że przeczytałem ten temat - [External Link Removed for Guests] ale jest tam inny przypadek niż mój.

Witam. Kilka dni temu kupiłem samochód ale zdążyłem się już dowiedzieć o pewnych minusach (jak dla mnie) odnośnie (głównie ubezpieczenia). Do dziś myślałem, że jakoś przejeżdżę te kilka miesięcy na sprzedającego blachach i ubezpieczeniu (bo na to się zgodziliśmy ale jakie są przepisy tak naprawdę?)

Pierwszym krokiem wiadomo - muszę się udać do Skarbówki i zapłacić tzw. wzbogacenie. Wyniesie mnie ok. 170zł bo już się pytałem o moje autko.

I teraz najważniejsza sprawa - Ubezpieczenie i własny dowód rejestracyjny.

Auto nie jest z Tarnobrzega (czyli mojego miasta), ale jest z podkarpacia, przegląd jest do września 09 a ubezpieczenie do sierpnia 09. No i po spisaniu umowy (kupna auta) dogadałem się ze sprzedającym, że ubezpieczenie mi zostawi tylko pójdzie do swojego ubezpieczyciela zapytać się "jak to jest". Za bardzo nie mam teraz kontaktu i tak naprawdę nie wiem jak to jest.

Sprawa się tyczy tego, że nie miałem nigdy auta na siebie a CHCĘ na siebie czyli troszkę wyniesie mnie ubezpieczenie i rejestracja bo zniżek nie mam. I teraz pytanie, co mam zrobić? Gdzie iść zaraz po skarbówce. Sprzedający ma ubezpieczenie w MTU (dawna ERGO HESTIA), czy jest możliwość abym przerejestrował samochód na siebie (i zyskał-przejął te 10miesięcy ubezpieczenia) czy muszę od nowa wszystko załatwiać i wpadać w koszty (chodź wszystko poszło w auto a na pewno nie będą to małe koszty, silnik 1.6). Da się to w jakiś sposób zrobić? No i przy okazji przerejestrować to autko na mnie i blachy tarnobrzeskie oraz dowód nowy? Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

kriss124

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 sie 2008, 8:49
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kościan
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: kriss124 »

witaj,kolego.prawda jest taka i przepisy ze ubezpieczenie wraz z przegladem musi isc do kupujacego,wiec nie martw sie mozesz jezdzic do konca ubezpieczenia OC,jedynym zadaniem sprzedajacego jest poinformowanie ubezpieczyciela(tag gdzie ubezpieczal auto) o sprzedazy auta jesli tego nie zrobi jego strata bo w razie kraksy idzie to z jego znizek,wiec jeszcze raz spokojnie mozesz jezdzic do wygasniecia umowy,natomiast zaden ubezpieczyciel nie przepisze na ciebie reszty okresu ubezpieczenia ich to nie obchodzi czy ty bedziesz jezdzil na tym ubezpieczeniu wazne ze maja kase,co do tablic jesli sa z tego samego wojewodztwa to pozostaja ci te co masz,po skarbowce idziesz do wydzialu komunikacji i rejestrujesz auto,nie zapomnij zabrac OC bo czasem zadaja,najpierw dostaniesz tymczasowy dowod rejestracyjny na 30 dni,a po 30 dniach idziesz to tak zwany"twardy"dowod czyli na stale,koszt rejestracji to okolo 160zl,natomiast w skarbowce placisz 3,1% od kwoty na umowie,mam nadzieje ze pomoglem koledze w jakis sposob

[ Dodano: 2008-10-11, 16:22 ]
jesli nie jest z twojego wojewodztwa to dostaniesz nowe blachy,wszystko sie miesci w tych 160zl co ci pisalem,auto spokojnie mozesz na siebie zarejestrowac,a ubezpieczenie zostaje na tamtego,najlepiej jak bedzie w twoim miejscu zamieszkania ten ubezpieczyciel co masz od niego polise OC i poprosisz o zmiane danych wtedy ci wypelnia zaswiadczenie i podepna pod polise OC jesli nie to musisz jezdzic z umowa kupna auta do wygasniecia ubezpieczenia
kriss

szary

#3

Nieprzeczytany post autor: szary »

kriss124 widzę małe nieścisłości w Twojej wypowiedzi.

Po zakupie auta musi w ciągu dwóch tygodni udać się do US żeby opłacić wzbogacenie. Po Us idzie do Wydziału komunikacji gdzie rejestruje samochód. Jak dostanie dowód tymczasowy udaje się do ubezpieczyciela na rekalkulacje składek. Tbg pisał że ma jeszcze żadnych zniżek to napewno będzie musiał dopłacić ale zawsze to mnie niż wykupić polisę od nowa.
kriss124 pisze:jedynym zadaniem sprzedajacego jest poinformowanie ubezpieczyciela(tag gdzie ubezpieczal auto) o sprzedazy auta jesli tego nie zrobi jego strata bo w razie kraksy idzie to z jego znizek,wiec jeszcze raz spokojnie mozesz jezdzic do wygasniecia umowy,natomiast zaden ubezpieczyciel nie przepisze na ciebie reszty okresu ubezpieczenia ich to nie obchodzi czy ty bedziesz jezdzil na tym ubezpieczeniu wazne ze maja kase
No chyba się z Tobą nie zgodzę. Jeżeli Tbg miały kraksę a nie przepisały umowy na siebie to wtedy wysyłają pismo do poprzedniego właściciela. Ale ten wtedy może wybronić się umową kupna - sprzedaży i wcale mu wtedy nie potrącą zniżek. A co do przepisania ubezpieczenia. To jest właśnie takie coś jak rekalkulacja. I chciałem Ci powiedzieć że przy takich klientach jak Tbg napewno ubezpieczyciel zainteresuje się ponieważ jeżeli on nie ma żadnych zniżek to ubezpieczyciel będzie miał dodatkową kasę.

kriss124

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 sie 2008, 8:49
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kościan
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: kriss124 »

witam,z kraksa to przepraszam maly blad i zgodze sie z toba ale co do ubezpieczenia to nie,poniewaz sam taka sytuacje mialem i jakos nic nie doplacalem do polisy,a zaznaczam ze tez nie mialem znizek i ponadto grozila mi wzwyzka za wiek,tak samo mial moj kolega miesiac temu kupil auto i nie ma zadnych znizek a na polisie sprzedajacego jezdzi do dzisiaj i tez zadnej rekalkulacji nie mial,wiec nie wiem od czego to zalezy moze od ubezpieczyciela,bo jak nam wiadomo kazdy ma inne warunki,wiec sadze kolego ze nie ma o co sie sprzeczac.pozdrawiam
kriss

szary

#5

Nieprzeczytany post autor: szary »

Ale ja z Tobą się nie sprzeczam ;) Ja wiem ze swojego doświadczenia ze w Generali robią rekalkulacje i jeżeli z ich wyliczenia wyjdzie im większa kwota niż masz na polisie to trzeba będzie dopłacić.

kriss124

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 sie 2008, 8:49
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kościan
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: kriss124 »

nie no spoko,ja tez nie chce sie sprzeczac bo nie na tym to polega,po to wlasnie stworzyli forum,dobrze wiemy ze jak beda nas chcieli gdziekolwiek "wykiwac" to i tan znajda na to sposob a nam nie pozostanie nic wiecej jak tylko zaplacic!pozdrawiam szanownego kolege!!!
kriss

Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

#7

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

kriss124 pisze:mam nadzieje ze pomoglem koledze w jakis sposob
Oczywiście, że pomogłeś. Ty jak i Twój kolega :mrgreen: Przynajmniej teraz idę z pewną wiedzą do ubezpieczyciela i Wydziału Komunikacji. Dzięki bardzo :oops:

Awatar użytkownika
szajba

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 07 kwie 2008, 22:56
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: szajba »

Rekalkulacje napewno robią w Hestii i Uniqa. Napewno nie ma tego w PZU i innych dupniastych... Ja mam w Uniqa i dopłaciłem rekalkuacje 299 zł i jezdze do 30 sierpnia 2009r. a potem wypowiadam bo się nie opyla.

Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

#9

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

No i spoko, byłem załatwiłem skarbówkę (bez problemów) tak samo i blachy z dowodem rejestracyjnym no i na końcu mam załatwić ubezpieczenie, a to sobie myślę skoczę na pocztę wypytać narazie co i jak.

I co się dowiedziałem? Że oni nie mogą mi przepisać tego ubezpieczenia i że jeżeli chce ubezpieczyć to na nową umowę na rok. Mówię babce w okienku, że dowiedziałem się że można zrobić rekalkulację i że na pewno do sierpnia mogę korzystać z ubepieczenia (bo w końcu to trochę nierealne nawet że nie mogę) to mnie odesłała żebym zadzwonił do siedzimy MTU i ich się zapytał co mam zrobić :| No kocham ten kraj ! ;(

szary

#10

Nieprzeczytany post autor: szary »

Zadzwoń do MTU i się dowiedz. Bo to trochę chore. Każda normalna ubezpieczalnia jeżeli dostaje od sprzedającego informację że sprzedał samochód to ubezpieczyciel wysyła list z zaproszeniem na pojawienie się w ubezpieczalni w celu rekalkulacji składki. Jeżeli Ci nie spasuje ich propozycja to masz 30 dni od momentu kupna samochodu na wypowiedzenie umowy w ubezpieczalni

ODPOWIEDZ