Mandat za polisę OC kupioną z internetu

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
slowman

Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 21 gru 2006, 23:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: nad zatoką
Kontakt:

Mandat za polisę OC kupioną z internetu

#1

Nieprzeczytany post autor: slowman »

Jeśli kupiłeś polisę OC w internecie, i wydrukowałeś sobie potwierdzenie ubezpieczenia to wiedz, że nie jest to dokument wystarczający, aby policja uznała ubezpieczenie za ważne. Grozi Ci mandat i odholowanie przez policję - donosi serwis "Super Nowości".

AXA i w Link 4 oferują ubezpieczenia samochodowe wyłącznie przez telefon lub internet. Taką sprzedaż polis prowadza również "tradycyjne" firmy ubezpieczeniowe. Zazwyczaj po wypełnieniu wniosku i opłaceniu składki klient otrzymuje e-mailem lub faksem potwierdzenie ubezpieczenia. Musi też wydrukować potwierdzenie internetowego przelewu składki.

Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji powiedział Super Nowościom, że takie dokumenty nie są zgodnym wymogami prawa potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Kierowcy, który je pokaże grozi zatrzymanie auta przez policję i odholowanie go na koszt właściciela. Dowód rejestracyjny zostanie odebrany i trzeba będzie zapłacić mandat o wysokości do 250 zł.

Jak piszą Super Nowości, aby uniknąć tych problemów należy upewnić się, że zakład ubezpieczeń przysłał nam pocztą dokumenty, które policja uznaje za ważne. Przesyłka dochodzi w ciągu tygodnia, a więc należy wykupywać polisę z odpowiednim wyprzedzeniem.
ASTRA F 1.8 16V 125KM LPG ON BOARD
NISSAN NAVARA SE DC 2.5D M/T '11
VOLVO V50 1,6D '05
[External Link Removed for Guests]

blowal

Astro-maniak
Posty: 888
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Dobre Miasto
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: blowal »

"Nie mogą ci dać mandatu!

Wczoraj pisaliśmy, że komputerowe wydruki potwierdzające ubezpieczenie nie są przez policję uznawane. Okazuje się, że policja nie ma racji. Takie wydruki są ważne.

Oto stanowisko firmy Link4:

W nawiązaniu do informacji pojawiających się w mediach, a związanych z rzekomą nieważnością potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia przesłanego drogą elektroniczną lub faksem, Link4 TU SA wyjaśnia, co następuje.
W myśl obowiązujących przepisów takie potwierdzenie jest ważne zgodnie z przytoczonymi poniżej przepisami.
Minister Finansów w Rozporządzeniu z dnia 3 grudnia 2003 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego (Dz. U. z 2003 r., Nr 211, poz. 2064) zarządza, co następuje:

§ 1. 1. Potwierdzeniem spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest dokument ubezpieczenia wydany przez zakład ubezpieczeń.

2. Dokumentem, o którym mowa w ust. 1, może być polisa ubezpieczeniowa, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie tymczasowe, dowód potwierdzający opłacenie składki ubezpieczeniowej lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

§ 2. 1. W odniesieniu do ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zwanej dalej "ustawą", dokument ubezpieczenia określa:

1) rodzaj ubezpieczenia;

2) strony umowy ubezpieczenia;

3) przedmiot umowy ubezpieczenia;

4) oznaczenie serii oraz numeru dokumentu ubezpieczenia;

5) markę i typ pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

6) numer rejestracyjny pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

7) numer nadwozia (podwozia) pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

8) okres, na jaki umowa ubezpieczenia została zawarta;

9) sumę gwarancyjną ubezpieczenia;

10) wysokość składki ubezpieczeniowej.

Jak widać z powyższego, każdy dokument wystawiony przez ubezpieczyciela (także ten wydrukowany po przesłaniu drogą elektroniczną lub faksem) potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC dla konkretnego samochodu JEST WAŻNY, o ile na jego podstawie można stwierdzić, dla kogo i dla jakiego samochodu oraz który ubezpieczyciel wystawił polisę. Mówiąc innymi słowami, Rozporządzenie Ministra Finansów nie pozostawia wątpliwości co do tego, że TO TREŚĆ DOKUMENTU UBEZPIECZENIOWEGO DECYDUJE O JEGO WAŻNOŚCI I TYM SAMYM SKUTECZNIE POTWIERDZA FAKT ZAWARCIA UMOWY UBEZPIECZENIA OC.

Z poważaniem, Damian Ziąber Dyrektor Departamentu PR Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń SA"

artkuł zaczerpnięty z interia.pl
:mrgreen: :mrgreen:

raf1k

Astro-maniak
Posty: 304
Rejestracja: 22 gru 2006, 16:25
Imię: Rafał
Auto: Golf III GT
Silnik: 1.8
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: raf1k »

mnie o takim OC doszly sluchy ze faktycznie moga mandat wlepic ze jest jakis potzrebny dodatkowy dokument potwierdzajacy autentycznosc polisy ale tylko tak slyszalem
ale tak pozatym to i tak wole tradycyjny sposob
Obrazek
By [External Link Removed for Guests] at 2011-02-24

blowal

Astro-maniak
Posty: 888
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Dobre Miasto
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: blowal »

raf1k pisze:ale tak poza tym to i tak wole tradycyjny sposob
dla mnie też taki jest korzystniejszy, ale znajomy ma starą furkę o sporej pojemności ubezpieczoną właśnie w Link4 - i głupio by było gdyby trafił na jakiego mundurowego bez kompetencji i dostał mandat :lol: - nie przyjmuję, ale i tak pewnie dowód zabraliby - sąd grodzki, w du... wszystko, ciekawe, czy dałoby radę odzyskać koszty powstałe na skutek braku auta :mrgreen:

a tak swoją droga to niezła afera wyszła w kwestii posługiwania się dokumentami elektronicznymi, których ubezpieczony używa raptem przez kilka dni, ach ta polska :?
:mrgreen: :mrgreen:

miarka1983

#5

Nieprzeczytany post autor: miarka1983 »

najlepiej nie kupowac polis przez neta od jakichs dziwnych firm jak link 4 a pozatym link4 nie jest takie tanie sam sprawdzalem po przeliczeniech w pzu i link 4 wyszlo mi ubezpieczenie o 200zł taniej w pzu

tombog

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 26 gru 2008, 19:49
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: tombog »

Jestem klientem AXA i bardzo sobie chwalę tą firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie przez neta super sprawa, trzeba wydrukować umowę oraz mieć ważną opłatę jako dowód opłaty za ubezpieczenie, i to wystarczy, po paru dniach przysyłają cały pakiet w którym jest oryginalna Polisa oraz dodatkowe dokumenty które moga się przydać, łącznie z adresami zaprzyjaźnionych warsztatów. Wszystko wykonane szybko i profesjonalnie. A i policja to honoruje. pozdrawiam.

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

A ja się ubezpieczyłem poprzez mBank i też otrzymałem taki kwitek... Najpierw poprzez wydruk na własnej drukarce, a potem dosłali mi potwierdzenie pocztą (podobny kwitek, tylko ma jeszcze pieczątkę). Na nich jest wyraźnie napisane, że są to dokumenty poświadczające zawarcie umowy ubezpieczeniowej i honorowane przez polską policję... Nie wiem zatem w czym te gazety widzą problem zwłaszcza, że w przytoczonej wypowiedzi wyraźnie wykazali, że te "świstki" mają moc prawną...
Od 20.01.2009r. nie wdaję się w polemiki z idiotami. Dlaczego?
Bo sprowadzają do swojego poziomu i pokonują doświadczeniem...

Awatar użytkownika
OliwierPIMP

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2009, 7:17
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: OliwierPIMP »

slowman pisze:Jeśli kupiłeś polisę OC w internecie, i wydrukowałeś sobie potwierdzenie ubezpieczenia to wiedz, że nie jest to dokument wystarczający, aby policja uznała ubezpieczenie za ważne. Grozi Ci mandat i odholowanie przez policję - donosi serwis "Super Nowości".
mi na szczescie axa przyslalo poczta komplet dokumentow miedzy innymi pamierek udowodniajacy zawarcie umowy, niepokoji mnei tylko ze sa tam tylko dane wlasciciela pojazdu a ja jestem wspolwlascicielem ale jakby sie policja doczepila to mam jeszcze jeden papierek na ktorym sa tez moje dane

ODPOWIEDZ