Przyciemnianie szyb

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#21

Nieprzeczytany post autor: deeper »

Borek pisze:a ja Kur*a 3 lata temu stracilem dowod przez to bo powiedzieli ze mam za bardzo przyciemnione ! a teraz bym powiedzial pocaluj mnie w dupe ! :lol: :lol: dzieki tym informacją
a oni by mogli powiedziec to samo... majac podejzenie ze "pojazd jest niesprawny" zatrzymujac dowod rejestracyjny i kierujac na badanie techniczne...

A to czy oni znaja prawo i przepisy ??? Absolutnie nie !!!
Ktos kto przestudiuje sobie przepisy moze zakrecic ich jak dzieci !!!
Chociaz czasem manewr moze sie nie udac...
tak wlasnie kumpel zaczol sypac przepisami(chcieli zobaczyc co ma w torbie a on nie chcial)... oni zglupieli... nie wiedzieli co robic... wiec...
wezwali radiowoz, zawineli go na komisariat... i tam legalnie przetrzepali (przy obesnosci osoby ktora zna prawo)
a on jeszcze dostal mandacik za utrudnianie pracy policji czy cos takiego...

Wiec grunt to kulturka...

Czasem kilka spokojnych slow i np zaproponowanie zerkniecia przez szybki od srodka... ze one w cale tak bardzo nie przyciemniaja pozwoli wyjsc nieraz z sytuacji obronna reka...

Goszas

#22

Nieprzeczytany post autor: Goszas »

deeper pisze:Czasem kilka spokojnych slow i np zaproponowanie zerkniecia przez szybki od srodka... ze one w cale tak bardzo nie przyciemniaja pozwoli wyjsc nieraz z sytuacji obronna reka...
GRATKI :!: nie mozna na nich tylko srac bo oni tak PRACUJA

a jesli sie kulturalnie rozmawia to i mandatu mozna uniknac ;) i zabrania dowodu
Borek pisze:a ja Kur*a 3 lata temu stracilem dowod przez to bo powiedzieli ze mam za bardzo przyciemnione ! a teraz bym powiedzial pocaluj mnie w dupe ! dzieki tym informacją
mysle, ze to by nie bylo madre napewno by sie cos wtedy znalazlo za co by sie ciebie uczepili :/

Gość

#23

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Kochani, widze że trosze wiecie na temat tych szybek. Sam chciałbym w niedalekiej przyszłaści przyciemnic co nieco. Z tyłem sie juz w miare orientuje, ale sugestie dotyczące białej astry sedan b.mile widziane, choć najbardziej zainteresowany jestem przodem. Widziałem przyciemnione przednie boczne szybki, które gdzieś na wysokości gowy i tułowia, szyby były dość mocno zabarwione, ale idąc w kierunku lusterek zabarwienie spadało, chyba nawet do 0. Co sądzicie o takim "bajerku"?? Chciałbym to zrobić w sposób zgodne z przepisami. Sam nie wiem moze jakieś naprawde 20% założyć. czy to sie opłaci?? i jak to może wydlądać?? I jeszcze jedno, wiem że jesli są przednie boczne szyby przyciemnione fabrycznie to jest całkiem legalne. Co wy na to ??

Dark

#24

Nieprzeczytany post autor: Dark »

Przednie boczne mozesz przyciemnic max. 25%, a taki efekt przejscie to b. fajna sprawa ;)

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#25

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Davidoff_1 pisze:I jeszcze jedno, wiem że jesli są przednie boczne szyby przyciemnione fabrycznie to jest całkiem legalne. Co wy na to ??
nie jest legalne bo folia to folia i nawet jeśli przyciemniona fabrycznie to nie spełnia to norm. tylko że do takiej fabryki rzadziej się przyczepiają.

NO chyba że jest przyciemnione fabrycznie ale piecowo
Dark pisze:Przednie boczne mozesz przyciemnic max. 25%
niekoniecznie. przepisy mówią że boczne przednie szybki muszą mieć przejrzystość 70%. czyli teoretycznie można je przyciemnić o 30% - tylko że jeśli masz barwione szybki a większość asterek ma to te barwienie to akurat te 30% i w takim wypadku wogóle nie powinieneś przyciemniac

Andy

Astro-maniak
Posty: 238
Rejestracja: 24 kwie 2007, 21:40
Imię: Andrzej
Silnik: X16SZ
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#26

Nieprzeczytany post autor: Andy »

nie wiem czy się mylę ale słyszałem że nawet tylne boczne szyby jeśli są przyciemnione folią to ta folia musi mieć homologacje czy tam jakiś certyfikat :!: A do tego się przyczepić to najmniejszy problem :!:

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#27

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Andy źle słyszałeś ;) do tylnych bocznych nie mają się prawa przyczepić bo w świetle przepisów kierowca musi mieć dostateczną widoczność w promieniu 180stopni. A jeśli kierowca nie ma możliwości korzystania z wewnętrznego lusterka to powinien posiadać boczne więc wszystko za kierowcą możesz sobie zaspawać i policja nie ma prawa się przyczepić ;)

Dark

#28

Nieprzeczytany post autor: Dark »

[External Link Removed for Guests]

nie wiem w koncu czy dla przednich bocznych jest 70% czy 75%...
moze ktos podac jakis wycinek z przepisu?

Żwirek

Astro-maniak
Posty: 405
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

#29

Nieprzeczytany post autor: Żwirek »

Kawałek przepisu :

Stosowanie folii na szybach samochodowych

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98 poz. 602 z późniejszymi zmianami) - pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało między innymi dostateczne pole widzenia kierowcy.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) Dz. U. Nr 32, poz. 262 z późniejszymi zmianami) oraz przepisami Regulaminów nr 43 i 46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ wymagany jest w zakresie pola widzenia kierowcy do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni, współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 75 % dla szyb przednich, w tym przednich bocznych nie mniejszy niż 70 %.

Zakład montujący przyciemniane folie winien wydać użytkownikowi pojazdu zaświadczenie, które zawiera m. in. nazwę zakładu oraz numer rejestru firmy. Szyby samochodowe przyciemniane foliami powinny mieć dodatkowe oznakowanie (najlepiej w pobliżu znaku homologacji) o wyglądzie R-43-00XXX-IsiC, gdzie 00XXX oznacza prowadzony przez Instytut numer rejestru firmy świadczącej usługę. Natomiast folia musi posiadać atest dopuszczający ją do montowania w pojazdach a także informację o stopniu przepuszczalności światła (wymagany przy szybach przednich pojazdu).

Nie zastosowanie się do powyższych przepisów skutkuje w trakcie kontroli zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Bartass

#30

Nieprzeczytany post autor: Bartass »

czesc a wiec z tymi sybami jest tak jak mowi ale policja w gdyni tez posiada takie uzadzaka i potrafi bardzo dobrze z nich kozystac .
Ja osobiscie mam szyby przyciemnione 1.5 i nikt sie mnie nie czepia choc auto wyroznia sie z tlumu pozdro

ODPOWIEDZ