Samochód o DMC 3500kg+ przyczepa lekka (DMC 750kg)- Winieta?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
MariuszP

Astro-maniak
Posty: 224
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:07
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: ok Tarnów
Kontakt:

Samochód o DMC 3500kg+ przyczepa lekka (DMC 750kg)- Winieta?

#1

Nieprzeczytany post autor: MariuszP »

Czy jadąc samochodem dostawczym o DMC 3500 kg + przyczepa lekka trzeba wykupić winietę? Bo na prawko B to chyba można z tego co się orientuję? A może jeszcze tachograf jest potrzebny? Jeśli ktoś się orientuje w temacie proszę o rady.

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Jak zespół pojazdów przekracza 3,5t DMC to musisz mieć wykupiona winetę no i na czas transportu musisz mieć wypisaną kartę drogową gdzie na jej odwrocie w tabeli zapisujesz godziny jazdy i przerwy o ile nie masz tacho a raczej nie masz :D (jak jedziesz na pusto to nie musisz pisać karty)

tylko zastanawiam się czy samo prawko na b to nie za mało. B przecież jest do 3,5t a Ty będziesz miał więcej.

Spark^

Astro-maniak
Posty: 2926
Rejestracja: 12 paź 2008, 22:21
Imię: Krystian
Auto: Opel Astra G Caravan
Silnik: X20DTL 430kkm
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Sokółka/Białystok/Augustów
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Spark^ »

JOszi pisze:tylko zastanawiam się czy samo prawko na b to nie za mało. B przecież jest do 3,5t
mi się wydaje, że powinien mieć B+E wtedy
JB na 100%!!
[External Link Removed for Guests]

Jacolo

Astro-maniak
Posty: 220
Rejestracja: 24 lis 2008, 18:02
Imię: Jacek
Auto: Astra
Silnik: 1.7 td Isuzu
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Jacolo »

Kategoria E wymagana jest, gdy przyczepa posiada 2 osie i hamulec najazdowy przy 1 osiowej nie podlega tej kategorii. Jak to w Polsce z przepisami bywa są nie logiczne, auto masz na kat.B i teoretycznie możesz jechać ż tą przyczepą, ale przepisy mówią, że zestaw(auto+przyczepa) nie może przekraczać 3,5t. Ja jeździłem sprinterem i dukato z przyczepą 1 osiową (mam tylko kat.B) i przy kontroli niemiałem nigdy problemu.
[nieregulaminowy podpis wycięty przez administrację]

Vincetti

Astro-maniak
Posty: 295
Rejestracja: 05 sie 2008, 13:13
Imię: Jarek
Auto: Nissan Primera P11.144
Silnik: GA16DE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: Vincetti »

A Winietke jak jedziesz np Busem z przyczepką to warto sobie kupić bo masz wtedy autostrady za darmo :> To jest cus w rodzaju good mode:P
Samochody części, silniki, zawieszenia, samochody w całości na części i nie tylko

MariuszP

Astro-maniak
Posty: 224
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:07
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: ok Tarnów
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: MariuszP »

Co do prawka to jestem niemal pewny że B wystarczy ponieważ za każdym samochodem na kat B (czyli max 3.5 t) można ciągnąć przyczepkę lekką- czyli do 750kg.
A ten przepis co mówi że suma nie może przekraczać 3.5t to chodzi o przyczepkę niekoniecznie lekką - może być samochód 1500 kg+przyczepka 1300kg i jest git można na B pomykać.
Bardziej mi chodzi o te inne pierdoły typu Winiety, tacho i inne zezwolenia na transport powyżej 3.5 tony. Bo za brak winiety podobno 3 tys trzeba bulić.

Awatar użytkownika
luckyboy

Astro-maniak
Posty: 893
Rejestracja: 12 paź 2008, 21:26
Imię: Łukasz
Auto: Opel Astra H 1.7 CDTI Edition
Silnik: Z17DTH
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Pomocny: 15 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: luckyboy »

Jeżeli pojazdem o DMC 3500kg ciagniesz przyczepe nawet o jej DMC 1kg to zgodnie z prawem obowiazuje cie prawo jazdy kat. C gdyz laczna DMC zestawu przekracza 3,5t (Posiadajac kat B mzona kierowac pojazdem z przyczepą lekką o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5t), a jezeli przyczepa nie jest lekka to juz C+E :/
Musze Cie tez zmartwic ze zgodnie z przepisami (gdyby ktos byl upierdliwy) w momencie gdy ciagniesz przyczepke musialbys miec wlaczony tachograf :/ Poza tym jezeli za ten kurs wystawisz fakture to musisz miec "swiadectwo kwalifikacji", psychotesty itp :/

Winieta tez jest obowiazkowa gdyz zgodnie z:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU

z dnia 8 sierpnia 2006 r.

w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych

(Dz. U. z dnia 28 sierpnia 2006 r.)

bedziesz prowadzil "Pojazdy i zespoły pojazdów inne niż autobusy o dmc** powyżej 3,5 t i poniżej 12 t

** Dopuszczalna masa całkowita łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy).

[ Dodano: 2008-12-03, 23:02 ]
Jacolo pisze:Ja jeździłem sprinterem i dukato z przyczepą 1 osiową (mam tylko kat.B) i przy kontroli niemiałem nigdy problemu.
Zwykle taki sprinter badz ducato ma ok 2700kg DMC wiec jezeli dodasz 750kg DMC przyczepy to wychodzi 3450 kg DMC wiec czemu mialbys miec klopoty??:)

[ Dodano: 2008-12-03, 23:04 ]
Spark^ pisze: mi się wydaje, że powinien mieć B+E wtedy
Zle Ci sie wydaje;)

gigi1981

Astro-maniak
Posty: 60
Rejestracja: 17 lut 2008, 22:30
Imię: bartek
Auto: astra G
Silnik: x18xe po remoncie
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: kobylnica k/poznania

#8

Nieprzeczytany post autor: gigi1981 »

zgadza sie wszystko zalezy jakie masz auto

ja (prawko kat. B) jezdzilem transitem skrzyniowym o DMC 3450kg niestety juz nie moglem ciagnac za soba przyczpeki, co do tacho to jesli dobrze pamietam to bylo cius o zestawie aut nie przekraczajacym 7500kg, powyzej tej masy zespolu musialo byc juz tacho i prawko kat C+E(chyba)...

natomiast "krotkim" transitem blaszakiem juz mozna bylo jezdzic z przyczepka bo mial ladownosc ok 1000kg i miescil sie w DMC 3500kg

podobnie ma sie do wymiarow zestawu ale tu juz dokladnie nie pamietam :(

ps. majac prawko kat B+T (pojazd osobowy w tym ciagniki rolnicze + ciagniki rolnicze z przyczepami) nie mozesz ciagnac lawety, chociaz rolnicy ciagnikami ciagna zestaw przyczep o łacznej masie 30-40TON
ale natomiast majac juz prawko B+E mozesz juz takim zestawem jezdzic... :roll: :roll: :roll:

ciekaw jestem czego trudniej sie nauczyc cofajac z laweta osobowka czy ciagnikiem z przyczepa (dwie osie w tym jedna skretna ) --> kto jezdzi ciezarowka te roznice zna napewno

:k :k :k polskie prawo :k :k :k

sorki za OT

pozdro
Używaj CB-Radio i nie daj sie złapać !!!

Spark^

Astro-maniak
Posty: 2926
Rejestracja: 12 paź 2008, 22:21
Imię: Krystian
Auto: Opel Astra G Caravan
Silnik: X20DTL 430kkm
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Sokółka/Białystok/Augustów
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Spark^ »

gigi1981 pisze:ciekaw jestem czego trudniej sie nauczyc cofajac z laweta osobowka czy ciagnikiem z przyczepa
tak jak gadałem z tymi co zdawali kiedyś i teraz, to podobno łatwiej nauczyć się lawetą cofać. nie wiem jeszcze, nie próbowałem, ale może niedługo ;)
JB na 100%!!
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
luckyboy

Astro-maniak
Posty: 893
Rejestracja: 12 paź 2008, 21:26
Imię: Łukasz
Auto: Opel Astra H 1.7 CDTI Edition
Silnik: Z17DTH
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Pomocny: 15 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: luckyboy »

Witam ponownie, musze poprawic swoja wypowiedz z wczoraj:)

W odpowiedzi na twoje pytanie w sprawie prawka to musze przyznac sie ze palnalem glupote:) Wystarczy B+E, wtedy teoretycznie mozesz ciagnac zestaw do 7t DMC (3,5 auto + 3,5 przyczepa) na 100% ;)

Jesli chodzi o winiete to wnioskujac z ustawy trzeba cos kupic:)

Sorry za wprowadzenie w blad ale tak to jest jak czyta sie forum nocami:)

Pozdro;)

[ Dodano: 2008-12-04, 23:30 ]
PS: Pszepraszam Cie Spark^ miales racje, zwracam honor:)

ODPOWIEDZ