Co musi posiadac policja aby móc zatrzymac za pomocą radaru?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
konradl

Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 19 maja 2007, 22:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#21

Nieprzeczytany post autor: konradl »

Panowie, już voytec z racji prawie już zdobytego wykształcenia powinien wam napisać kilka słów wyjaśnienia, ale skoro nie napisał, to muszę z tej samej racji ja.

1. :mrgreen: Jak ktoś zna sposób, żeby jakikolwiek obiekt zatrzymać "za pomocą radaru" niech szybko się zgłosi do Pentagonu, to z miliard dolców murowany, bo takiej technologii to chyba nawet w literaturze sci-fi nikt nie wymyślił. (Gratuluję skrótu myślowego ;) ).

2. Zatrzymać policja może zawsze i każdego (Prawo o ruchu drogowy, Ustawa o Policji)podobnie, jak inne służby (SG, ABW, SC itd.)

3. Policjant nic nie musi mieć, żeby dokonać kontroli drogowej niczego poza swoją legitymacją służbową do pokazania, a już na pewno żadnego upoważnienia do kontrolowania. Co i kiedy ma dany policjant robić to wewnętrzna sprawa Policji i nam nic do tego. Wszystkie prawa do kontroli przysługują zgodnie z wszelkimi ustawami Policji jako instytucji, a czy to jest Pan funkcjonariusz, któremu komendant kazał stać tu i tu, czy akurat taki, który sobie po robocie wraca do domu i zauważył, że go minąłeś z prędkością dźwięku, to jest bez znaczenia. Prawnie nie ma żadnej różnicy.

4. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją policjanta po prostu nie przyjmuj mandatu. Nie wykłócaj się, to nie ma sensu. Po prostu poinformuj, że nie zgadzasz się z jego opinią. Jeżeli zapyta wytłumacz o co chodzi. Jak decyzji nie zmieni, to faktycznie nie przyjmować mandatu, niech pisze wniosek do sądu. W sądzie w razie czego będziesz żądać okazania ważnego atestu na radar (w 99% ten atest będzie). Nie bać się, większej grzywny od mandatu nie dostaniecie. I nie bać się straszenia Pana policjanta, że zacznie szukać innych nieprawidłowości, jak nie podpiszecie mandatu. Takie działanie jest niezgodne z samą Konstytucją, a nawet z Europejską Konwencją Praw Człowieka i można się poskarżyć do samego Trybunału w Strasburgu. Takie sprawy tam naprawdę trafiają.

5. Jak nabroiłeś i Policja ma rację, to bądź mężczyzną, weź ten mandat, nie rób scen i go zapłać. Ryzyko wliczone w przyjemności szybkiej jazdy. Szczególnie polecam to rozwiązanie przy poważniejszych wykroczeniach. Z niechęci do pisania wniosku do sądu albo użerania się z prokuratorem np. za przekroczenie prędkości o 80-100 kmh, za szczególnie niebezpieczne wyprzedzanie, spowodowanie kolizji itd. dostaniecie z 500 zł mandatu. W zasadzie są to przykłady usiłowania przestępstwa sprowadzenia katastrofy w ruchu (zależy oczywiście od okoliczności), za które poza utratą prawa jazdy nawet do końca życia :!: można trafić za kratki, i to bez zawiasów na parę latek. Na stronie pomorska.policja.gov.pl znajdziecie publikacje takich wyroków, radzę poczytać jako przestrogę.

6. Nie kombinuj, nie dawaj w łapę. Pamiętaj, że może następnym razem złapią złodzieja w twojej Asi, może od niego nie wezmą, a ty odzyskasz auto?

W razie pytań o tematyce związanej z prawem polecam się - na coś mi się przyda te parę lat studiów.

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#22

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

o czyli fajne wyjaśnienie :D

każdy chodził do szkoły i wiedział że nauczyciel ma zawsze racje :D w takim wypadku to policjant ma zawsze racje ;) mi kiedyś z przekonaniem wmawiali że mam nie ważny przegląd :D

ale mniejsza o to :D skoro jest już taki temacik to może mi ktoś powiedzieć
-czy jeden policjant jadący sobie radiowozem może zatrzymać autko?
-czy jeżeli policjanci mają jednego klienta to czy mogą na suszarkę zatrzymać w tym samym czasie 2 klienta?

z tym pierwszym to nie wiem a to drugie to zdaje mi się że nie ale nie jestem pewien. Ostatnio się nad tym zastanawiałem :D Oczywiście liczę na określone przepisy. podawajcie artykuły itd ;)

voytec

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 17 maja 2007, 21:38
Imię: Wojtek
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#23

Nieprzeczytany post autor: voytec »

@konradl-moze zalozymy kacik prawniczy? :> Odp.na pyt 1:oczywiscie ze moze,tylko przewaznie tego nie robi,bo jest zajety czyms innym(jedzie zalatwic sprawe sluzb.itp),ale badz pewien ze jak zobaczy razace wykroczenie to na pewno nie bedzie mu przeszkadzalo,zeby w pojedynke Cie zatrzymac! Odp.na pyt 2:Nie ma znaczenia ile aut zostaje zatrzymanych,przewaznie jak jedziesz za szybko i Cie nie zatrzymaja,bo akurat maja kogos innego,to tylko dlatego,ze sa zajeci wypisywaniem druczka i Cie nie zauwazyli albo juz bylo za pozno,ale jezeli jeden z policjantow Cie przyuwazy przy wlaczonej suszarce to badz pewien ze Cie zatrzyma,powiem wiecej,jak bedzie chcial to wszystkich po kolei skontroluje... :idea:

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#24

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

aha no to tak mi się zdawało że źle myślę co do tego 2 :D

ogólnie to to trochę głupie bo jak by mieli 2 klientów i chcieliby mnie zatrzymać a ja bym tego nie zrobił to musieli by porzucić kontrolę 2 osób żeby gonić jedną :D

ale czym ja się przejmuje skoro miałem tylko jedną kontrolę w ciągu 3 lat odkąd mam prawko :D - najlepsze że pierwsza kontrola i ogólne złe wrażenie na mnie policja zrobiła :D ja tu na wakacje jadę a kolo mi wyskakuje "co ja mam z panem zrobić" ja się zastanawiam co jest? wiedziałem że wszystko w porządku mam bo przed wyjazdem po 3 razy sprawdzałem. a policjant mi wyskakuje że przeglądu nie mam (a przegląd robiłem dzień wcześniej :D ) do samego końca koleś się nie kapnął że źle odczytał datę :/ na szczęście przegląd robiłem parę dni wcześniej niż musiałem i kazałem mu spojrzeć na poprzedni bo tamten był jeszcze aktualny :D i wtedy się chyba kapnął i kazał mi jechać :D i jak to nie mówić że kawały o policjantach są prawdziwe ;)

voytec

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 17 maja 2007, 21:38
Imię: Wojtek
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#25

Nieprzeczytany post autor: voytec »

Na pewno by nie zostawili kontrolowanych osob,tylko daliby Twoje nr przez radio i inny patrol by Cie zatrzymal!No chyba ze bylbys poszukiwany,to wtedy podjeliby poscig za Toba,tymbardziej jezeli tamte osoby mialyby lekkie wykroczenia... :|

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#26

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

he he wiem :D albo podjechali by do Ciebie do domku :D

voytec

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 17 maja 2007, 21:38
Imię: Wojtek
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#27

Nieprzeczytany post autor: voytec »

JOszi pisze:he he wiem :D albo podjechali by do Ciebie do domku :D
Dokladnie,a wtedy ZONK :shock:

kargul

Astro-maniak
Posty: 1000
Rejestracja: 06 kwie 2007, 21:09
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ostromecko
Kontakt:

#28

Nieprzeczytany post autor: kargul »

Hmm kozaczyc...kumpel zakozaczyl ze straza miejska i mu sie udalo ;) Chcieli mu mandat wpisac za to ze nie zauwazyl znaku zakaz parkowania...ale wogole paranoja bo ten znak jest nad sama wisla w fordonie gdzie droga sie konczy i nikomu nie przeszkadza ze tam sobie ktos stanie..i straznik se juz wypisuje mandat a kumpel "ale zaraz zaraz...o ile dobrze wiem to pan nie ma prawa wystawic mi mandatu" :D no i straznicy sie zwineli ;)
Kupię błotnik przedni od strony kierowcy. Najlepiej w kolorze grafit.

- O widzę kupiłeś sobie golfa ?
- Nie..Zająłem drugie miejsce w konkursie..
- Aha..A co bylo za pierwsze ??
- Worek ziemniaków :mrgreen:

ac_schnitzer

Astro-maniak
Posty: 534
Rejestracja: 21 gru 2006, 22:45
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#29

Nieprzeczytany post autor: ac_schnitzer »

JOszi pisze:ale czym ja się przejmuje skoro miałem tylko jedną kontrolę w ciągu 3 lat odkąd mam prawko :D - najlepsze że pierwsza kontrola i ogólne złe wrażenie na mnie policja zrobiła ........
joszi jak nie masz problemow to kup BMW ;)
mam ja od wrzesnia, zrobilem ok 23 tys km w tym czasie i do tego pol zimy stala "nieczynna" wiadomo dlaczego....

moje nagrody od Policji to:
6pkt za stluczke i 100zl mandatu
5pkt i 100zl za wjazd pod prad ;) bylem glupi bo nie mogli mi wystawic mandatu... bo to bylo na drodze wewnetrznej castoramy....

do tego:
3-4 razy juz mnie zatrzymywali do rutynowej kontroli.....
50zl mandatu za brak gasnicy

Innym razem rewizja mnie i samochodu na ul. grunwaldzkiej.. tylko za to ze to bmw...


Zawsze jak mnie zatrzymuja to staram sie byc mily i uprzejmy i nie kozaczyc przy nich. jak wiem ze cos zle zrobilem to przyznaje sie do bledu i prosze o lagodny wymiar kary....

Gość

#30

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Heh no zgadzam się z tym ,ze nie ma sensu kozaczyc. Ale dobrze jest wiedziec jakie ma się prawa :D W ostatecznosci mozna sie zapytac o 2 papierki :D Ale podkreślam w ostatecznosci jak sie juz wie,ze są nieugięci :D

ODPOWIEDZ