Prawa policji po zmroku

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Szegi

Astro-maniak
Posty: 2153
Rejestracja: 05 cze 2007, 21:08
Imię: Kacperek
Auto: Astra F
Silnik: Ce20eNE
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Drzycim / Bydgoszcz

#11

Nieprzeczytany post autor: Szegi »

LeoPold, ja mysle, że z Darkiem nie ma się co sprzeczac bo jest on kolega po fachu. :/
[External Link Removed for Guests]
--------------------------------------------------------------

Vincetti

Astro-maniak
Posty: 295
Rejestracja: 05 sie 2008, 13:13
Imię: Jarek
Auto: Nissan Primera P11.144
Silnik: GA16DE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: Vincetti »

po1. Darek policjant na służbie musi być ZAWSZE umundurowany, tym bardziej jeśli wykonuje czynności pomiaru prędkości innych pojazdów i może to robić tylko w tym stanie. To tak samo jakby ci ksiądz na sumie w kościele w samych slipach wyskoczył.

po2. Dobrze wiedząc o przepisach kiedy i gdzie może mnie zatrzymać nieoznakowany radiowóz, napotkałem taka sytuacje: Jade drogą nr. 42 Wieluń-Częstochowa, godzina 23.10 Jedzie za mną nieoznakowana vectra i mryga (ale skąd ja to mam wiedzieć jak jest ciemno?) szybki telefon na komende, 112 i te sprawy, okazuje sie że jest to radiowóz i moge sie zatrzymać (taka deklaracja ze strony dyżurnego) w porządku, zatrzymuję sie. Słysze za sobą: "z wozu i ręce na kark", cóż. Jak powiedział tak zrobiłem. Potem dostałem 2 strzały czymś w żebra, wpakowali mnie w radiowóz, auto na lawete i usłyszałem zarzuty niezatrzymania sie do kontroli drogowej. Efekt? 6miesiecy zatrzymania prawa jazdy. A w sądzie sie dowiedziałem że nie jechała za mną vectra tylko oznakowana octavia.
Próba wyjaśnień? Dyżurny stwierdził że nikt nie dzwonił, radiowóz zmienił nagle markę, model i kolor i oskarżono mnie o prowadzenie po pijanemu z czego sie wyłgałem ponieważ miałem badania krwi zrobione w czasie obdukcji o którą poprosiłem.

Po tym fakcie nie nauczycie mnie szacunku do policji. Sprawa o przekroczenie uprawnień ciągnie się do dziś.
Samochody części, silniki, zawieszenia, samochody w całości na części i nie tylko

Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: Darek »

kolego Vincetti,
po1. Darek policjant na służbie musi być ZAWSZE umundurowany
bzdura konkretna - prosze cię nie pisz takich rzeczy prosiłem o to w pościewyżej.
Jeżeli ja się na czymś nie znam to się nie wypowiadam :(

co do 2 pkt to nie wiem jak naprawdę było ponieważ nie byłem na miejscu ale z tego co wytczytałem to nie miałeś za wesoło cóz mogę powiedzieć są ludzie i są ludzie
każdy jest inny nie mozna mierzyć wszytskich jedna miarą :/

Awatar użytkownika
LeoPold

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:55
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: LeoPold »

Darek pisze: wiem co pisze ponieważ znam się na tym.
Czy aby na pewno wiesz. ;) Po Twoich wypowiedziach odnoszę wrażenie, że nie.

Nitka

Astro-maniak
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2007, 17:19
Imię: Filip
Auto: Scenic II
Silnik: 2.0 16v
Rocznik: 2006
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: Nitka »

LeoPold pisze:
Darek pisze: wiem co pisze ponieważ znam się na tym.
Czy aby na pewno wiesz. ;) Po Twoich wypowiedziach odnoszę wrażenie, że nie.
Darek weź im napisz kim ty jesteś bo ci spokoju nie dadzą :/

Szkoda słuchać takich ludzi jak kolega wyżej... to tak jak ja bym się ze strażakiem sprzeczał jak się pożary gasi...

tomala72

Astro-maniak
Posty: 298
Rejestracja: 28 gru 2007, 12:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kożuchów
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: tomala72 »

Ostatnio wpierdzieliłem się w jednokierunkową (po zmroku) i to prosto na radiolkę (oznakowną). Kurde zmianę ruchu zrobili a ja zasuwałem na pamięć no i myślę, kaplica, prezent na gwiazdkę poszedł się dziobać. A tu kurde tylko upomnienie i kulturka pełna (trochę mnie tylko wybrechtali jak się tłumaczyłem).

Wniosek taki, że policjant też człowiek:))) Nie ma co się kłócić bo jak wam ktoś podpieprzy auto, czy wjedzie w dupę albo w ryja da to po kogo dzwonicie:)))

Awatar użytkownika
mirek22

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 paź 2008, 21:03
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Lubaczów
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: mirek22 »

Moim zdaniem nie ma się o co sprzeczać, kolega Darek jest na tym forum jedną z wielu osób, które w każdym temacie wiedzą o czym piszą.
Ja jestem tu nowy i dużo się nie udzielam,ale że Darek jest policjantem, to zorientowałem się jeszcze za nim zdecydowałem się dołączyć do klubu.

Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: Darek »

LeoPold pisze:
Darek pisze: wiem co pisze ponieważ znam się na tym.
Czy aby na pewno wiesz. ;) Po Twoich wypowiedziach odnoszę wrażenie, że nie.
kolego pracuję w tym zawodzie juz trochę i wiem co piszę dlatego denerwują mnie wasze wypowiedzi :m

Awatar użytkownika
LeoPold

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2008, 20:55
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: LeoPold »

Darek pisze: kolego pracuję w tym zawodzie juz trochę i wiem co piszę dlatego denerwują mnie wasze wypowiedzi :m
Jeśli pracujesz w tym zawodzie już trochę to powinieneś znać np. rozporządzenie nr 2 Komendanta Głównego Policji. Zapoznaj się z paragrafem 2.

Twoja definicja radiowozu nieoznakowanego jest śmieszna i mnie denerwuje. :m Piszesz po prostu bzdury!
Darek pisze: samochód nie oznakowany uważany uważany jest za radiowóz w momencie gdy wydaje znaki świetlne i dzwiękowe w tym światła tzw"długie"

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#20

Nieprzeczytany post autor: Frost »

LeoPold, po 1 nie Badz taki mądry a jeśli próbujesz to podaj cały tekst z artykułu chyba że nie umiesz znaleźć to się nie odzywaj

bo W świetle Ustawy za „pojazd uprzywilejowany” uznajemy pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Pojazdy te zwolnione są z opłat za przejazd autostradami płatnymi jedynie w przypadku uczestniczenia w akcji związanej z ratowaniem życia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego. tekst z Prawa o ruchu drogowym

Darek Napisał to ogólnie bo mnie też by męczyło tłumaczenie kazdemu do łba prostej definicji którą powineś znać jako kierowca


a jeśli ci się niepodo sposób jazdy nieoznakowanego to regulują go te przepisy których
Jednoznacznie przepisów w temacie łamania przepisów przez policjantów prowadzących działania operacyjne nieoznakowanym radiowozem nie ma.
Samą pracę fotoradarów reguluje Zarządzenie Komendanta Głównego Policji z dnia 4 stycznia 2001 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w urządzenia służące do rejestracji zachowań uczestników ruchu drogowego (Dz. Urz. KGP z dnia 24 kwietnia 2001 r.).
Podsumowując, w myśl zasady obowiązującej w prawie karnym i prawie o wykroczeniach - kto działa prawnie, nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za wykroczenie nawet wtedy, gdy czyn jego wyczerpuje znamiona wykroczenia.
Policjant jadący radiowozem nieoznakowanym za kierowcą łamiącym przepisy drogowe, spełnia warunek konieczny do prawidłowego wykonania powierzonych mu zadań. Patrząc na sprawę z drugiej strony, należałoby stwierdzić, że policjant, który zaprzestał jazdy za piratem drogowym dopuścił się przestępstwa z art. 231 (niedopełnienie obowiązków.)

W szczególnych przypadkach, gdy policjant rejestruje poważne wykroczenia drogowe kierowcy, w interpretacji można zastosować art. 16 § 1z Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń: Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane.
Na miejscu Darka już bym ci dawno dał ostrzeżenie za prowokacje do Awantur :m
jeśli kogoś uraziłem to Przepraszam :m

ODPOWIEDZ