Światła do jazdy dziennej - przepisy

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Andrew

ex-Staff
Posty: 2912
Rejestracja: 21 wrz 2007, 17:44
Imię: Andrzej
Auto: Szwedzkie
Silnik: Fiata
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Za 7 górami, za 7 lasami

Światła do jazdy dziennej - przepisy

#1

Nieprzeczytany post autor: Andrew »

Z dniem 20.06.2009 weszła w życie ustawa dot. używania świateł do jazdy dziennej.
A dokładnie chodzi o to iż w przypadku w/w świateł nie muszą razem z nimi świecić się tylne światła pozycyjne. Wystarczą tylko światła z przodu samochodu, które mają gasnąć po włączeniu świateł pozycyjnych. W końcu jesteśmy w europie :D
strona 8 punkt 18 PDF-u
[External Link Removed for Guests]? ... 0090750639
SAAB, born from jets, killed by assholes

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#2

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

ANDREW088 pisze:chodzi o to iż w przypadku w/w świateł nie muszą razem z nimi świecić się tylne światła pozycyjne.
... reguluje to dyrektywa unijna od dawna ...prawo unijne jest nadrzędne ...to tylko dostosowanie przepisów lokalnych do unijnych ...
ANDREW088 pisze:Wystarczą tylko światła z przodu samochodu
... bo chyba wystarczą ...teraz bedzie problem - przy ograniczonej widoczności trzeba załączyć światła mijania - kto będzie o tym pamiętał ....dotąd nie musiało sie pamiętać ...
... może macie jeszcze inne przemyślenia ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
Jackass89

Astro-maniak
Posty: 678
Rejestracja: 07 mar 2009, 13:51
Imię: Piotr
Auto: Nie jeden, nie dwa ;)
Silnik: Dwie beny i klekot
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Jackass89 »

Ja zadam pytanie odnośnie świateł do jazdy dziennej. Tzn. co w świetle prawa rozumie się jako światła do jazdy dziennej?

Przykładowo czy w świetle prawa biała listwa LED będzie uważana za światła do jazdy dziennej?

Czy są jakieś zalecenia co do montażu (wysokość, odległość, kąt świecenia, etc)?

Odpowiedzi na te pytania nigdzie nie znalazlem, moze ktos z Was sie orientuje ;)

Ja od jakiegoś czasu zastanawiam się nad takimi światełkami do Asterki i właśnie to nowe rozporządzenie w pewien sposób może cieszyć, gdyż mniej roboty będzie z zamontowaniem "automatycznego włączania" dziennych ;)


Ogólnie moim zdaniem włączone przednie, bez włączonych tylnych to dobre rozwiazanie, gdyż tył wiadomo - nigdy sie w naszym kierunku nie porusza, a jesli porusza to mamy swiatla wsteczne, jak hamuje, to mamy stopy z tyłu, więc na dobrą sprawę gdy jest dobra widoczność to z daleka widzimy zachowanie kierowcy itd. Inna sprawa w czasie np. deszczu - wtedy imo powinno sie juz wlaczac swiatla mijania. Zawsze to jakies wieksze bezpieczenstwo - szczegolnie w czasie ulewy, czy jak to teraz bywa - goracy dzien, deszcz i od razu para sie pojawia. Wtedy lepiej z daaaaleka widziec ;)

Długi post mi sie naskrobał, ale może ktoś mi odpowie na pytanka :D
Był Renault Scenic II 1.6 16V '03 + Astra F 1.4 8V '97
Jest Scenic III 1.5 dci '11 + Megane II CC 2.0 16V '07 + Mazda CX-5 2.0T 16V '13
Obrazek

...:::[External Link Removed for Guests]:::...

Awatar użytkownika
wujek

Astro-maniak
Posty: 223
Rejestracja: 09 cze 2008, 14:18
Imię: Paweł
Auto: Mitsubishi Galant '98
Silnik: 2.5 v6
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: 'TOS'kania
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wujek »

Jackass89 pisze:Przykładowo czy w świetle prawa biała listwa LED będzie uważana za światła do jazdy dziennej?

Czy są jakieś zalecenia co do montażu (wysokość, odległość, kąt świecenia, etc)?

Odpowiedzi na te pytania nigdzie nie znalazlem, moze ktos z Was sie orientuje ;)

Ja od jakiegoś czasu zastanawiam się nad takimi światełkami do Asterki i właśnie to nowe rozporządzenie w pewien sposób może cieszyć, gdyż mniej roboty będzie z zamontowaniem "automatycznego włączania" dziennych ;)
Cholera wie :mrgreen: na razie jest tak że fabrycznie montowane ledy mogą być, natomiast samoróbki nie, ze względu na ingerencję w oświetlenie (chyba :roll: )
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
antrykot

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2009, 18:57
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ze Śląska
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: antrykot »

Światła do jazdy dziennej muszą mieć homologację czyli tak jak w przypadku zwykłych reflektorów jest to literka chyba E w kółku tak w przypadku tych do jazdy dziennej jest to pewnie jakaś inna literka. W każdym razie według prawa światłami do jazdy dziennej na pewno nie jest listwa diod z allegro !

Awatar użytkownika
Andrew

ex-Staff
Posty: 2912
Rejestracja: 21 wrz 2007, 17:44
Imię: Andrzej
Auto: Szwedzkie
Silnik: Fiata
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Za 7 górami, za 7 lasami

#6

Nieprzeczytany post autor: Andrew »

Takie światła oprócz homologacji E powinny jeszcze mieć wybite na kloszu "RL"
SAAB, born from jets, killed by assholes

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Jackass89 pisze: Czy są jakieś zalecenia co do montażu
...[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
Jackass89

Astro-maniak
Posty: 678
Rejestracja: 07 mar 2009, 13:51
Imię: Piotr
Auto: Nie jeden, nie dwa ;)
Silnik: Dwie beny i klekot
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Jackass89 »

silvo44, dzieki, ciekawe to i przeczytalem. Dzieki Wam wszystkim za odpowiedz.

Jak tak chętnie odpowiadacie to zadam jeszcze kilka krotkich pytań :P

Otóż jak to jest z kolorem? Czy mogą być niebieskie światła, czy tylko białe? Znalazlem tylko np [External Link Removed for Guests] i ma to niby (?) homologacje. I drugie pytanko ktore sie nasuwa: czy jesli mam dowody w postaci zrzutow ekranu aukcji, paragonow itd, to czy jesli zalozmy ze sprzedawca oszukal z homologacja, to jest to jakis argument dla mnie dlaczego to posiadam? Czy kazdy wlasciciel pojazdu jest zobowiazany dowiedziec sie we wlasnym zakresie czy dany przedmiot jest homologowany?

Jeszcze zadam takie pytanko: czy jak zlapaliby mnie przykladowo z takimi halogenami jak powyzej, to czy grozi mandat za jazde bez swiatel czy tez moze to grozic np. zabraniem dowodu? Mowie o przypadku gdyby sie okazalo ze nie maja homologacji/atestu/etc.
Był Renault Scenic II 1.6 16V '03 + Astra F 1.4 8V '97
Jest Scenic III 1.5 dci '11 + Megane II CC 2.0 16V '07 + Mazda CX-5 2.0T 16V '13
Obrazek

...:::[External Link Removed for Guests]:::...

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Jackass89 pisze:jest to jakis argument dla mnie dlaczego to posiadam?
... nie ... Twoje transakcje niewiele obchodzą ,,miśków'' - liczy się fakt czyli to co masz zamontowane ...
Jackass89 pisze:czy dany przedmiot jest homologowany?
... tak - to co montujesz poza tym co dała fabryka ...
Jackass89 pisze:czy tez moze to grozic np. zabraniem dowodu?
... chyba, że zdemontujesz na miejscu ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
Jackass89

Astro-maniak
Posty: 678
Rejestracja: 07 mar 2009, 13:51
Imię: Piotr
Auto: Nie jeden, nie dwa ;)
Silnik: Dwie beny i klekot
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: Jackass89 »

silvo44, a jesli przykladowo Miśki mi zarzuca, ze mimo, ze jest wybita homologacja, to to nie ma homologacji (w sumie nie znam jeszcze do konca branzy akcesoriow motoryzacyjnych, ale w branzy ktorej siedze [telekomunikacja] chinczycy potrafia niemalze identycznie podrabiac komy, wiec tym bardziej wybicie na kloszu liter nie powinno byc problemem :P )?

I czy jako homologacje/atest uwaza sie tylko to co wybite na reflektorze, czy trzeba ze soba wozic swiadectwo homologacji (jak np. w przypadku CB radia - sprawdzali mi raz)?
Był Renault Scenic II 1.6 16V '03 + Astra F 1.4 8V '97
Jest Scenic III 1.5 dci '11 + Megane II CC 2.0 16V '07 + Mazda CX-5 2.0T 16V '13
Obrazek

...:::[External Link Removed for Guests]:::...

Zablokowany