Jazda na halogenach zamiast mijania...

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Damiano

Astro-maniak
Posty: 400
Rejestracja: 06 sty 2008, 20:08
Imię: Damian
Auto: Renault Megane
Silnik: 1.9 dCi 130 km
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Sławków
Kontakt:

Jazda na halogenach zamiast mijania...

#1

Nieprzeczytany post autor: Damiano »

Podobno od początku przyszłego roku wchodzi przepis ze bedzie mozna jexdzic na halogenach zamiast świateł mijania tzn postojówki + halogeny. Czy ktos coś dokładnie o tym słyszał??? Jakie to mają być halogeny ??? bo na seryjnie montowanych przecież nie mozna jechać...

Awatar użytkownika
Jackass89

Astro-maniak
Posty: 678
Rejestracja: 07 mar 2009, 13:51
Imię: Piotr
Auto: Nie jeden, nie dwa ;)
Silnik: Dwie beny i klekot
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Jackass89 »

Damiano, a czy przypadkiem nie chodzi Ci o swiatla do jazdy dziennej? Do tego nawet postojowek nie trzeba miec.

Szczegoly np. tu.
Był Renault Scenic II 1.6 16V '03 + Astra F 1.4 8V '97
Jest Scenic III 1.5 dci '11 + Megane II CC 2.0 16V '07 + Mazda CX-5 2.0T 16V '13
Obrazek

...:::[External Link Removed for Guests]:::...

Damiano

Astro-maniak
Posty: 400
Rejestracja: 06 sty 2008, 20:08
Imię: Damian
Auto: Renault Megane
Silnik: 1.9 dCi 130 km
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Sławków
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Damiano »

no może sam nie wiem tylko usłyszałem co nie co...

Sid

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 01 sie 2009, 10:30
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Sid »

Na halogenach raczej nie ;) nie nadają się do tego IMO. Teraz możesz jeździć na światłach do jazdy dziennej (zestaw do montażu ok 600zł ale nie mam pewności) i nie muszą być włączone pozycyjne z tyłu a niedawno były potrzebne zerknij na linka podanego przez kolegę wyżej ;).

Zoe

Astro-maniak
Posty: 139
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:18
Imię: Maciej
Auto: Nextra
Silnik: X16SZ + Nexia
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

#5

Nieprzeczytany post autor: Zoe »

Sid pisze:Na halogenach raczej nie ;) nie nadają się do tego IMO. Teraz możesz jeździć na światłach do jazdy dziennej (zestaw do montażu ok 600zł ale nie mam pewności) i nie muszą być włączone pozycyjne z tyłu a niedawno były potrzebne zerknij na linka podanego przez kolegę wyżej ;).
Tylko jedno ALE

Jadąc na światłach dziennych, gdy złapie Cię policja - np. za prędkość i zaczniesz się stawiać to jeszcze wpierdzielą Ci mandat i zabiorą dowód, bo w homologacji Astry F światła do jazdy dziennej są nieprzewidziane... No chyba, że je sobie homologujesz :)
"lewy cztery za chałupę" :)

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5506
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Dlatego przepisy regulują możliwość własnego montażu takich świateł. Oczywiście światła muza mieć homologację E i oznaczenie RL (do jazdy dziennej). Muszą być odpowiednio zamontowane (często na aukcjach można spotkać obrazek ilustrujący w jakich odległościach od obrysu auta mogą być umieszczane).
Sid pisze: i nie muszą być włączone pozycyjne z tyłu a niedawno były potrzebne zerknij na linka podanego przez kolegę wyżej ;).
To zdanie wyklucza zapis w przepisach:
W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Co do tych światełek...
Jadąc na oświetleniu do jazdy dziennej muszą być włączone postojówki. Gdy zaś włączasz światła mijania, światła dzienne muszą zgasnąć.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Jackass89

Astro-maniak
Posty: 678
Rejestracja: 07 mar 2009, 13:51
Imię: Piotr
Auto: Nie jeden, nie dwa ;)
Silnik: Dwie beny i klekot
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Jackass89 »

masterMUNGO pisze:Co do tych światełek...
Jadąc na oświetleniu do jazdy dziennej muszą być włączone postojówki. Gdy zaś włączasz światła mijania, światła dzienne muszą zgasnąć.
Kolego, mylisz się. Światła dzienne nie powinny być powiązane z postojówkami. Podczas zapłonu włączają się dzienne (tylko przód), a w momencie gdy włączasz mijania automatycznie wyłączają się dzienne. Nie ma żadnej filozofii w zrobieniu takiego układu. Opiera się to na jednym przekaźniku.
Był Renault Scenic II 1.6 16V '03 + Astra F 1.4 8V '97
Jest Scenic III 1.5 dci '11 + Megane II CC 2.0 16V '07 + Mazda CX-5 2.0T 16V '13
Obrazek

...:::[External Link Removed for Guests]:::...

Michal17464

Astro-maniak
Posty: 163
Rejestracja: 16 sty 2011, 12:44
Imię: Michał
Auto: Asterka
Silnik: 1.6
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Śwignajno Małe

#9

Nieprzeczytany post autor: Michal17464 »

oczywiście że gdy właczone są światła do jazdy dziennej to nie powinny świecić się normalne a jak zapalisz światła normalne powinny zgasnąć do jazdy dziennej...miałem takie więc czytałem na ten temat :) tylko mi światła do jazdy dziennej nie gasły bo tak ładniej wyglądał...bardziej czepiają się do przepisów dotyczących umiejscowienia świateł...jeśli nie mylę się no ma być po 20 cm od krawędzi samochodu i między nimi ma być chyba 30 lub 40 cm nie pamiętam...i chyba ok 30 cm od ziemi.jakoś tak jeśli się mylę to przepraszam bo miałem na pudełku i tak zapamiętałem.

-- 2011-01-29, 18:40 --

dodam że mnie zestaw kosztował 240 zł...i to są diodowe halogeny...
Michał17464 <Rozpędzać się jest łatwo,ale zatrzymać możesz nie mieć już okazji...>

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#10

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Michal17464 pisze: ma być po 20 cm od krawędzi samochodu i między nimi ma być chyba 30 lub 40 cm nie pamiętam...i chyba ok 30 cm od ziemi.jakoś tak jeśli się mylę to przepraszam bo miałem na pudełku i tak zapamiętałem.
... nie wypisuj bzdur ...
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

ODPOWIEDZ