Prawo dla młodych kierowców czeka na uchwalenie

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Bast

Astro-maniak
Posty: 633
Rejestracja: 25 gru 2006, 13:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Prawo dla młodych kierowców czeka na uchwalenie

#1

Nieprzeczytany post autor: Bast »

Slyszał ktoś o takiej ustawie?

Prawo dla młodych kierowców czeka na uchwalenie
20-07-2007
Prawo dla młodych kierowców czeka na uchwalenie Nowicjuszy czekać ma dwuletni okres próbny na drodze. Problem w tym, kiedy tak się stanie. Wszyscy chwalą pomysł, ale efektu w postaci prawa nie widać

Projekt ustawy o kierujących pojazdami powstał w 2003 r. Przez trzy lata leżał w Ministerstwie Transportu. Na początku tego roku przyjął go Sejm. Od tego czasu utknął w sejmowej podkomisji. Jak ustaliliśmy, dopiero we wrześniu ma szansę wrócić do komisji.

- Nawet jeśli Sejm uchwali go jeszcze w tym roku, to najmłodsi kierowcy będą musieli poczekać rok, aż wejdzie wżycie (takie vacatio legis przewidziano) -mówi "Rz" Tomasz Piętka z Ministerstwa Transportu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że realny termin - 1 stycznia 2009 r. - to już trzecia data, która się pojawia. W pierwotnej wersji ustawa miała obowiązywać już w 2007 r. Tymczasem zarówno eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i pomysłodawcy przyznają, że zmiany są potrzebne, ale prace nad nimi toczą się bardzo wolno. Szczególnie jeśli zestawimy je z tempem prac np. nad zmianami w prawie karnym (wystarczyły trzy posiedzenia komisji, by przedyskutować i przyjąć blisko180 zmian).

Ustawa ma wprowadzić racjonalny system szkolenia najmłodszych kierowców. Pierwszy dokument uprawniający do jazdy -choć niesamodzielnej - będzie mógł dostać już 16-latek. Wprowadza się dla nich dwuletni okres próbny. Przez siedem miesięcy od otrzymania prawa jazdy nowicjusz będzie musiał jeździć z zielonym listkiem. Nie wolno mu będzie przekroczyć 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza obszarem zabudowanym, niezależnie od rodzaju drogi i dyspozycji znaków drogowych. Między piątym a siódmym miesiącem będzie zobowiązany ukończyć dwa szkolenia: z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po pierwszym wykroczeniu dostanie list ostrzegawczy, a po drugim trafi na kurs reedukacyjny. Jeżeli wciągu dwuletniego okresu próbnego popełni trzy wykroczenia, straci prawo jazdy. Nowa ustawa będzie też surowsza dla obecnych kierowców. Po zebraniu 24 punktów karnych odbędą kurs reedukacyjny (dziś tylko egzamin sprawdzający kwalifikacje). Cofnięcie prawa jazdy grozi temu, kto w ciągu pięciu lat od skierowania na taki kurs zbierze ponownie 24 punkty.

Jeśli zostanie złapany na jeździe "na podwójnym gazie", będzie musiał również przejść kurs z profilaktyki przeciwalkoholowej.

Nie wiem co wy na to,ale ja mam już swoje zdanie na ten temat.
>>> [External Link Removed for Guests] <<<
...............................................................................................................................
>>> [External Link Removed for Guests] <<<

kargul

Astro-maniak
Posty: 1000
Rejestracja: 06 kwie 2007, 21:09
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ostromecko
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: kargul »

W naszym pieknym polskim kraju da to tylko tyle ze jeszcze wiecej ludzi bedzie jezdzilo bez prawa jazdy bo wiekszosci nie bedzie na nie stac i kazdy bedzie mial to w dupie. Woli zaplacic 500 zl za brak prawka albo wcisnac 100 zl policjantowi niz wybulic teraz 1400 a jak sie zmienia przeppisy to pewnie ponad 2000 zl. Moj sasiad jezdzi juz 5 czy 6 lat bez prawka i ani mysli sobie go zrobic. Zapytalem dlaczego a on mi na to "Bo sie nie oplaca" Wiec wszystko jasne.
Kupię błotnik przedni od strony kierowcy. Najlepiej w kolorze grafit.

- O widzę kupiłeś sobie golfa ?
- Nie..Zająłem drugie miejsce w konkursie..
- Aha..A co bylo za pierwsze ??
- Worek ziemniaków :mrgreen:

pankracynka

Astro-maniak
Posty: 1160
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:53
Imię: Iza
Auto: Astra GSi /Yamaha
Silnik: C18XE / R6
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Nieprzeczytany post autor: pankracynka »

szczególnie że egzaminatorom w PORDzie nieżle pieniąde do głwy odbijają, ja będe za tydzień zdawać po raz trzeci, gdzie mój instruktor zapewniał że umiem jeździć i nie będe miała problemów ze zdaniem za pierwszym razem , i nawet od pani egzaminatorki usłyszałam że tak świetnie jeżdże że jest w szoku ze tak dobrze mozna na egzaminie no ale....więc wątpie żeby jakaś niesamowicie wielka rzesza 16 latków zrobiła prawo jazdy :]
Miłość do GSi nie jest skarbem, który się posiadło, lecz obustronnym zobowiązaniem.

Michu

Astro-maniak
Posty: 747
Rejestracja: 16 mar 2007, 19:17
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Jarocin Wielkopolska
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Michu »

Chca zarobic kase na młodych . Juz zarabiaja ze oblewaja na malych szczegółach .
"Jeśli zostanie złapany na jeździe "na podwójnym gazie", będzie musiał również przejść kurs z profilaktyki przeciwalkoholowej" ale to jest madre .

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

ee mi się to nie podoba :/ Dla niektórych 18lat to jeszcze za wcześnie bo nie dorośli do prawa jazdy. wiem jak ja jeździłem kiedy dostałem prawko i nie byłem wyjątkiem bo znajomi szaleli tak samo a co to będzie jak za kółko wsiądzie 16latek i będzie chciał się przed kolegami popisać? niby będzie musiał jeździć z rodzicem ale już to widzę jak to będzie jedni rodzice będą odpowiedzialni ale trafią cię i tacy co pozwolą samemu jeździć bo przecież policja go nie złapie. Jak widzę jak na wsiach 13 latkowie samemu wsiadają za kółko to tym bardziej boję się tych zmian :/ za mało policji jest na drogach na takie zmiany.

Bast

Astro-maniak
Posty: 633
Rejestracja: 25 gru 2006, 13:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Bast »

JOszi pisze:Dla niektórych 18lat to jeszcze za wcześnie bo nie dorośli do prawa jazdy
I tutaj się z Tobą zgadzam.
Nie na tych drogach,nie przy takim natężeniu ruchu,nie z takim myśleniem ludzi na drodze.
>>> [External Link Removed for Guests] <<<
...............................................................................................................................
>>> [External Link Removed for Guests] <<<

kargul

Astro-maniak
Posty: 1000
Rejestracja: 06 kwie 2007, 21:09
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ostromecko
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: kargul »

JOszi pisze:Jak widzę jak na wsiach 13 latkowie samemu wsiadają za kółko
Mam takiego delikwenta u mnie...kilka domów dalej...
Kupię błotnik przedni od strony kierowcy. Najlepiej w kolorze grafit.

- O widzę kupiłeś sobie golfa ?
- Nie..Zająłem drugie miejsce w konkursie..
- Aha..A co bylo za pierwsze ??
- Worek ziemniaków :mrgreen:

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

noo ja się cieszę że jak zrobiłem prawko to moim pierwszym samochodem było Cinquecento 700 :D przyśpieszenie do 100km/h to ponad 30sekund prędkość max 120 i do tej prędkości trzeba się bujać z 2 minuty :D w więcej osób z 5 minut :D wyprzedzać się nie da bo za słaby :D na takim autku się wyszalałem i teraz w astrze troszkę spokojniej jeżdżę :D ale przynajmniej się nie rozbiłem ani nie wypadłem z drogi przy dużej prędkości :D w CC 700 trzeba się 2 razy zastanowić zanim się ruszy :D

pankracynka

Astro-maniak
Posty: 1160
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:53
Imię: Iza
Auto: Astra GSi /Yamaha
Silnik: C18XE / R6
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Nieprzeczytany post autor: pankracynka »

JOszi pisze:Dla niektórych 18lat to jeszcze za wcześnie bo nie dorośli do prawa jazdy
tak...można sie takich "cwaniaków" naoglądać pod PORDEM albo dziunie co to tylko cycki na wierzchu potrafią nosić ale mają pretensje do całego świata że one muszą 6 raz zdawać ;]
Miłość do GSi nie jest skarbem, który się posiadło, lecz obustronnym zobowiązaniem.

kaczor77

Astro-maniak
Posty: 313
Rejestracja: 13 lip 2007, 19:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: kaczor77 »

ja sam juz raz wychaczyłem 500 za brak prawka ale na motorze a na drugi dzien znowu jazda i powiem wam ze jak bym se znowu kupil motor to se prawka raczej nie zrobie. zaplacilem i nawet do nikogo o to nie mialem zalu a nawet powinien byc taki mandat drozszy. ps. na autko juz mam prawko :m
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ