Czy policjant może sprawdzić datę ważności gaśnicy w samocho

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#11

Nieprzeczytany post autor: Darek »

Marys, nie koniecznie może niektórzy myślą że było niedawno że policja może stawia mandaty tylko za brak gaśnicy a nie za przekroczony termin ważności bo od tego według mnie jest straż pożarna

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Kiedys mialem szkolenie BHP a gosc jest komendantem strazy na lotnisku i powiedzial mi ze policjant nie ma uprawnien do oceniania czy gasnica jest sprawna i nie mam obowiazku mu pokazywac legalizacje-do kiedy jest wazna. Ile w tym prawdy-nie wiem ale sensowne jest.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: VRx »

To bądź pierwszy i nie pokaż mu gaśnicy to zobaczymy co jest prawdą a co nie...

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

a moim zdaniem to znowu jest szukanie czegoś czym mozna by bylo zaskoczyc policje. Tylko po co ??

Wyobraźcie sobie że mieliście wypadek i zaczyna wam sie fura palic a wy nie mozecie wyjść z auta...I inny kierowca chce ztłumić ogień i okazuje sie ze dupa bo ma nieważna gaśnice i już nie działa...ups....jaka szkoda...

poza tym ja co roku kupuje sobie gaśnice bo to jest wydatek rzędu 20 zł w supermarkecie...chyba nie tak dużo a przynajmniej jest sprawna
[External Link Removed for Guests]

misiekbm

Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 16 mar 2007, 23:09
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: misiekbm »

VRx pisze:Diagnosta ogląda gaśnicę, a do terminu wazności nie ma prawa się przyczepić.
Nie żebym się chciał kłócić, ale nie jest chyba do do końca prawdą, ponieważ ja jak byłem na przeglądzie i miałem gaśnicę której okres ważności minął to diagnosta nie chciał mi podbić przeglądu, dopiero po dłuuugiej rozmowie podbił mi przegląd i powiedział żebym koniecznie podjechał do jakiejś firmy która sprawdzi mi stan techniczny gaśnicy i naklei odpowiednią naklejke.

Tak pozatym to nie lepiej sprawdzić raz na rok tą gaśnicę, chyba nikt nie zbiednieje :) mnie takie sprawdzenie wyniosło 10zł

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: VRx »

misiekbm pisze:VRx napisał/a:
Diagnosta ogląda gaśnicę, a do terminu wazności nie ma prawa się przyczepić.

Nie żebym się chciał kłócić, ale nie jest chyba do do końca prawdą, ponieważ ja jak byłem na przeglądzie i miałem gaśnicę której okres ważności minął to diagnosta nie chciał mi podbić przeglądu
Moje wnioski opierałem tylko i wyłącznie o przepisy o których mówił artykuł z pierwszego posta. Była tam mowa, że podczas przeglądu technicznego gaśnicę sprawdza się poprzez oględziny:
Bast pisze:(Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).
Poza tym jestem ciekaw:
Bast pisze:Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu
A co na to mówią przepisy p.poż.

Żwirek

Astro-maniak
Posty: 405
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: Żwirek »

Może sprawdzić date gaśnicy

Ale nie termin jest najważniejszy tylko ważne jest czy gaśnica jest sprawna - a tego bez jej użycia nie można stwierdzić.
Policjant tego nie zrobi bo sie boi że jak zadziała to będzie musiał ją odkupić iże ktoś pójdzie na skarge ne niego.

Więc nie termin jest ważny ;)

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Żwirek, w 99% masz rację. Tylko że termin ważności nie oznacza także że gaśnica jest sprawna. Nie masz 100% pewności, że po kontroli gaśnicy przez uprawnioną osobę na drugi dzień na 100% będzie sprawna.
Poza tym napisałem jedną rzecz wcześniej:
VRx pisze:Ale z drugiej strony Policjant może stwierdzić, że skoro jest po terminie to jest uzasadnione podejrzenie, że jest niesprawna,
Poza tym dokopałem się gdzieś w przepisach p.poż. że jest obowiązek corocznego sprawdzania gaśnicy.

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

ale czy to taki duzy wydatek 20 zl co roku zeby gasnice kupic?
[External Link Removed for Guests]

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#20

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Pewnie, że nie. Na dodatek co roku masz nową. Ktoś pisał że za sprawdzenie i przedłużenie płacił 10pln czyli 10 dodatkowych złociszy za fakt, że jest nowa.

ODPOWIEDZ