Zjazd z ronda

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Jo

Zjazd z ronda

#1

Nieprzeczytany post autor: Jo »

Witam! Mam taki "niewielki" problem i potrzebuję Waszej pomocy.
Czy była w przepisach o ruchu drogowym zmiana wskazująca na ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi opuszczającemu skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo) przez inny pojazd poruszający się po nim?
Np wjeżdżam na rondo i chcę skręcić w lewo. Wjeżdżam na maksymalnie środkowy pas i zjeżdżając we właściwym kierunku natrafiam na inne auta jadące po rondzie na zewnętrznych (w stosunku do mojego) pasach. I co teraz.
Wiem, że obowiązuje zasada pierwszeństwa tego z prawej ale w jednej stacji radiowej słyszałem (niedokładnie; kątem ucha) jakiś czas temu o zmianie.
Jakie jest Wasze zdanie?

lesio822

Astro-maniak
Posty: 512
Rejestracja: 25 lut 2007, 21:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: lesio822 »

Nie sądzęz prostego powodu. Załóżmy że jedziesz środkowym pasem i chcesz zjechać z ronda, obok ciebie jedzie drugi pojazd który chce jechać dalej po rondzie, czyli on niezmienia pasa ruchu w przeciwieństwie do Ciebie więc nawet na logikę to powinieneś Ty mu ustąpić bo on jedzie dalej swoim pasem a Ty zjeżdzasz z ronda czyli zmieniasz pas ruchu. Poza tym to zjeżdza sie z ronda z zewnętrznych pasów chybaz że przepisy na danym rondzie mówią inaczej, czyli zezwalają na opuszczenie ronda z pasów środkowych.
Dla pewności spytaj się Jaca31 on jest policjantem to Ci powie dokładnie.

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Po pierwsze to trzeba określić dokładnie jakie to jest skrzyżowanie :D
Jeśli nie ma znaków poziomych/pionowych sugerujących który pas służy do którego kierunku jazdy to i z lewego można opuszczać skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
Poza tym jeszcze chyba ważne jest jakim znakiem oznakowane jest ów skrzyżowanie o ruchu okrężnym, bo mogą być 3 :D

chiken

Astro-maniak
Posty: 391
Rejestracja: 07 lut 2007, 9:41
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: chiken »

To sprawa nie wygląda za ciekawie na małych rondach gdzie są dwa pasy, człowiek kulturalnie jedzie sobie skrajnie prawym a tu ci nagle koleś przed nosem zjeżdzaz z ronda. Raczej tak nie powinno być...
==================
Marka: Opel Astra F Caravan
Rok: 1999
Silnik: X14NZ 60KM
Kolor: KingsBlue :)
LPG-->brak-->i dobrze
===============

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: VRx »

chiken pisze:To sprawa nie wygląda za ciekawie na małych rondach gdzie są dwa pasy, człowiek kulturalnie jedzie sobie skrajnie prawym a tu ci nagle koleś przed nosem zjeżdzaz z ronda. Raczej tak nie powinno być...
Z tego co pamiętam to jak masz "ustąp pierwszeństwa" przed rondem + rondo na niebieskim tle (czyli większość rond) to pierwszeństwo ma pojazd poruszający się po rondzie. Ten który zjeżdża z lewego pasa to raz, że zmienia pas dwa że opuszcza rondo.
Jeśli mamy tylko oznaczenie skrzyżowania o ruchu okrężnym bez ustąp pierwszeństwa to zachowujemy się jak na zwykłym skrzyżowaniu (zasada prawej strony). A jeśli byłyby dwa pasy ruchu to co? to ten co zjeżdża zmienia pas, zmienia kierunek ruchu, powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom które po danym pasie się już poruszają

[ Dodano: 2007-12-03, 19:25 ]
p.s. mogą być jeszcze znaki poziome na danym pasie ruchu, no i wtedy najczęściej z lewego pasa nie można opuszczać skrzyżowania

Cobrettii

Astro-maniak
Posty: 950
Rejestracja: 03 paź 2007, 16:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock/Gostynin
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Cobrettii »

Panowie, Panowie cóż wy prawicie...

Jeżeli rondo ma co najmniej dwa pasy to:
Jeżeli skrencasz w pierwszą w prawo to jedziesz prawym pasem.
Jeżeli skręcasz w drógą lub dal;szą, ustawiasz się na pasie wewnętrznym i jak zjeżdzacie na 3 zjeździt, to po minięciu zjazdu 2 pasujecie się na prawy pas i dopiero zjeźdzacie. Jeżeli pacjent jedzie prawym pasem i zjeźdza na 2 zjeździe to łamie przepisy...
Dodatkowo jest przepis o UPRZYWILEJOWANYM zajmowaniu prawego pasa. Czyli jeżeli jesteś na lewym i zjeźdzasz na prawy, to ten z prawego pasa MA OBOWIĄZEK ciebie wpuścić.

Oczywiście wiemy jak to jest w praktyce, szczególnie u mnie w mieście gdzie rondo jest czymś po czym 97% ludzi jeździć nie potrafi. Raz by mniejakiś wieśniak skasowal. Ledwo sie z nim minolem.

to co napisałem tyczy się, jeżeli nie ma sygnalizacji świetlnei i oznakowanie poziome nie wskazuje inaczej ( np: jeżeli oznakowanie poziome rozróżniamożliwe kierunki ruchu z danych pasów, to albo kieruje sygnalizacja, albo ustawiamy się na skrajnym pasie, w zależności od kierunku jazdy... )
[External Link Removed for Guests]

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Cobrettii pisze:Dodatkowo jest przepis o UPRZYWILEJOWANYM zajmowaniu prawego pasa. Czyli jeżeli jesteś na lewym i zjeźdzasz na prawy, to ten z prawego pasa MA OBOWIĄZEK ciebie wpuścić.
Słucham?
Od kiedy to osoba poruszająca się po pasie ruchu musi ustępować pierwszeństwa temu co dany pas chce zająć? Właśnie z powodu takiego zachowania robią się korki. Ile razy widziałem jak wszyscy jadąc w pierwszy zjazd potulnie stoją na prawym pasie a jakiś cwaniak leci na lewy a potem się wpycha na chama... czekam tylko na takiego który to zrobi przede mną to mi maskę akurat wymieni i polakieruje...

"Czyli jeżeli jesteś na lewym i zjeżdzasz na prawy" to musisz ustąpić pierwszeństwa poruszającym się po pasie, na który chcesz wjechać.

Bertone84

Astro-maniak
Posty: 834
Rejestracja: 26 wrz 2007, 21:43
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warsaw by Night
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Bertone84 »

kiedyś był tak kretyński przepis, że zawsze trzeba było ustąpić pierwszeństwa osobie, która chce opuścić rondo. teraz już tak na szczęście nie jest i obowiązuje zasada prawej strony.

inną sprawą jest fakt że ludzie nie myślą i sami prowokują niebezpieczne sytuacje. Przecież wystarczy troszkę pomyśleć i jeśli się chce na rondzie skręcić w lewo (zjechać trzecim zjazdem, pierwszy jest w prawo, a drugi prosto), to najlepiej zająć lewy pas przed rondem.
Uwazam, że powinno się (ja zawsze tak robię) zajmować prawy pas jeśli się chce skręcić w prawo lub pojechać prosto, a lewy jeśli się chce jechać prosto, skręcić w lewo, lub wrócić tam skąd przyjechaliśmy. Oczywiście trzeba cały czas mieć oczy szeroko otwarte i do okoła głowy i wymaga to większej uwagi niż pójście na łatwizne i objechanie ronda do okoła skrajnym prawym pasem.

W związku z tym proponuję:
MYŚLMY, to nie boli. Więc ułatwiajmy sobie życie zamiast komplikować.

pasztet007

Astro-maniak
Posty: 89
Rejestracja: 04 gru 2007, 3:51
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Brzeg/Opole
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: pasztet007 »

bardzo fajnie ze zawiązał się taki temat... otoż ja miałem mały problem z rondem na egzaminie na prawo jazdy... otóż sprawa wyglądała tak egzaminator kazał mi jeździc dookoła ronda wiec trzymalem sie prawej strony pasy nie byly narysowane ani nic wiec jest jeden szeroki.... i wyprzedził mnie pewien gość zajezdzajac drogę doszlo do hamowania z mojej strony... ale egzaminator stwierdził ze to było wymuszenie z mojej strony po kłótni wrocilismy do osodka i dostalem kartke ze nie zdalem ... Czy egzaminator mial racje?? sadze ze nie bo przecież poruszałem się zgodnie z przepisami a jak wspomnialem wyzej nie było 2 pasów ruchu..... Szczesliwie za 2 razem zdałem u tego samego po 1.5 godzinnej jezdzie
TTI 880 +Lemm at 1700 obecnie

Pędzimy przez Polską dzicz
Wertepy chaszcze błota
Patrz w tył tam nie ma nic
Żałoba i sromota
Patrz w przód tam raz po raz
Cel mgłą niebieską kusi
Tam chce być każdy z nas
Kto nie chce chcieć - ten musi!
W niebieskim Astrolocie

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Jaki znak był przed rondem?

Przecież jak nie było pasów ruchu to nie powinien Cię wyprzedzać.

ODPOWIEDZ