Mandat za słuchanie głośnej muzyki

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Konradopel

Astro-maniak
Posty: 607
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:24
Imię: Konrad
Auto: "Czekoladka"
Silnik: A14NET
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Mandat za słuchanie głośnej muzyki

#1

Nieprzeczytany post autor: Konradopel »

Czy za głośną muzykę w aucie można otrzymać mandat?

Czy są przepisy zabraniające puszczania muzyki w samochodach o określonym, znaczącym natężeniu dźwięku?

Tak

Przepisy ruchu drogowego nie zabraniają słuchać głośnej muzyki, należy jednak pamiętać o tym, że wywołanie nadmiernego hałasu może być odebrane jako zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego, a to z kolei stanowi wykroczenie określone w art. 51 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 1971 r. nr 12, poz. 114 z późn. zm.), za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Odrębnym i ważnym zagadnieniem jest słuchanie głośnej muzyki w samochodzie w ruchu miejskim - w ten sposób kierujący ogranicza sobie możliwość usłyszenia sygnałów pojazdu uprzywilejowanego (źródło: Komenda Główna Policji).

MOC BŁYSKAWICY W ZAKLĘTYM KRĘGU - OPEL
Fotki ze zlotów i wypraw - [External Link Removed for Guests]
Moja Astra - [External Link Removed for Guests]

Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Darek »

Konradopel, hmm szczerze gdy auto stoi i ktoś sobie słucha muzyki tak jak ja 8)
to oczywiście należy się mandat karny w wysokości 200zł z art 51 pkt 1

ale jeżeli chodzi o tą sytuację w ruchu to pierwsze słyszę, a co słyszenia sygnałów dzwiękowych z pojazdów uprzywilejowanych to nie masz obowiązku ich słyszec, od tego są sygnały błyskowe

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: deeper »

Obecnie samchody, szczegolnie tej wyzszej klasy sa doskonale wygluszone i jadac w miescie, wsrod innych samochodow bardzo ciezko uslyszec sygnal pojazdu uprzywilejowanego, bardzo czesto slychac, a wlasciwie widac po reakcji innych kierowcow, ze cos sie dzieje gdy tamtej jest bardzo blisko.
Do tego wystarczy niezbyt glosno grajace radio i tyle...

Co do glosnej muzyki to samochod nie ma tu nic do rzeczy,
rownie dobrze mozna zostac ukaranym za wydzieranie sie, czy sluchanie muzyki z przenosnego radioodtwarzacza :)

zidan

Astro-maniak
Posty: 351
Rejestracja: 25 gru 2006, 16:48
Imię: Adam
Silnik: c20ne
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk Bobrowice
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: zidan »

mojemu koledze kazali kiedys sciszyc właśnie ze względu na brak możliwosci słyszenia sygnałów dźwiękowych
[External Link Removed for Guests]

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: deeper »

zidan pisze:mojemu koledze kazali kiedys sciszyc właśnie ze względu na brak możliwosci słyszenia sygnałów dźwiękowych
Bo nic innego nie mogli zrobic :) On tak samo mogl kazac im spier... :) Chociaz po takim tekscie oni mogliby nagle zauwazyc nadmiernie zuzyty bieznik opony :)

Kwiatek

Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 wrz 2007, 23:14
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Torun
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Kwiatek »

ja kiedys nie uslyszalem wlasnie sygnalu dzwiekowego i musialem uciekac:D dobrze ze nie doszlo do kolizji pozdro 8)

mati83

#7

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

A tak BTW to gdzieś czytałem (nie wiem czy "Auto Świat" czy "Motor") albo słyszałem w RMF - nie pamiętam, że słuchanie głośnej muzyki w aucie zwiększa czas reakcji o 20% przy bodajże 94dB w stosunku do 56dB. Mamy jakby wyłączony jeden ze zmysłów...
A poza tym z racji wykonywanej pracy (ratownik med. w pogotowiu) czasem jeżdżę, na szczęście nie za kierownicą, pojazdem uprzywilejowanym i uwierzcie mi, niektórzy kierowcy albo są głusi albo naprawdę słuchają głośno muzyki, bo nie ma dnia żeby jakiś &*@#$! jechał przed migającą i wyjącą karetką jakieś 40km/h przez przynajmniej 100m i nie potrafił zjechać na bok!!! :evil:

Pozdrawiam, szczególnie kierowców Golfów... :|

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#8

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Hmmm... a niesłyszący nie mają prawa prowadzić auta? Bo jeśli mogą, to słuchanie głośnej muzyki nie może być zabronione ze względu na to, że nie usłyszymy sygnału ;)
Obrazek

Lupo

Astro-maniak
Posty: 128
Rejestracja: 15 maja 2007, 1:11
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wisła
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Lupo »

jaki z tego wniosek, niech każdyzałoży sobie CB i odpowiednio wczesnie bedzie wiedział ze ma zrobić miejsce bo tam i tam leci pogotowie czy miśki
Obrazek

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Lupo pisze:jaki z tego wniosek, niech każdyzałoży sobie CB i odpowiednio wczesnie bedzie wiedział ze ma zrobić miejsce bo tam i tam leci pogotowie czy miśki
ja jak słucham głosno to nawet CB nie słyszę ;)

ODPOWIEDZ