Czy na kat B można ciągnąć przyczepę 2 osiową??

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Arcio

Czy na kat B można ciągnąć przyczepę 2 osiową??

#1

Nieprzeczytany post autor: Arcio »

Witam . tak jak w temacie mam pytanko czy na kat B można ciągnąć przyczepkę 2 osiową . różnie słyszałem teść mi mówi że nie mogę a ja w tv słyszałem że mogę ciągnąć wszystko tylko aby zestaw nie przekraczał 3,5 tony. Więc jak to jest.

Adamo

Astro-maniak
Posty: 287
Rejestracja: 23 lut 2007, 6:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Adamo »

Chyba tak, a raczej tak, byle masa całkowita zespołu pojazdów nie przekraczała 3,5 tony, tzn (masa samochodu + załadunek i przyczepka + załadunek) <3,5 tony. Nie znalazłem nigdzie sprecyzowania odnośnie osi przyczepek.
wikipedia pisze: kategoria B:
1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
2. pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

kategoria B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla.

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

dokładnie - nawet w dowodzie masz napisane ile kg powinna mieć przyczepa ale już jeżeli chodzi o 2 osie to mogą być - byle tylko jak ktoś wyżej napisał DMC zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony bo powyżej musisz mieć certyfikat kompetencji zawodowych, licencje na krajowy/zagraniczny przewóz rzeczy, wykupioną winietę itd - jak tego nie będziesz miała przekroczy to mandaty będą ogromne

Arcio

#4

Nieprzeczytany post autor: Arcio »

dzięki o to chodziło, bo tęśću jest kierowcą tirów z dość długim starzem i mi nagadał że nie mogę . a teraz już wszystko jasne jeszcze raz dzięki

gangsta

#5

Nieprzeczytany post autor: gangsta »

Na kategorie B mozesz tylko i wylacznie ciagnac przyczepe jednoosiowa

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

jak gangsta tak piszę to tak musi widocznie być :/

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: wencik »

O ile dobrze pamiętam tam jeszcze było coś o długości całego zestawu ?? Ta przyczepka nie może być też chyba jakaś bardzo długa.Ale ręki sobie nie dam uciąć.
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

ohmisiek

#8

Nieprzeczytany post autor: ohmisiek »

Arcio pisze:dzięki o to chodziło, bo tęśću jest kierowcą tirów z dość długim starzem i mi nagadał że nie mogę . a teraz już wszystko jasne jeszcze raz dzięki
czesc
tesciu ma racje, przy kat.B wolno ciagnac tylko i wylacznie przyczepy jednoosiowe i caly zestaw nie moze przekraczac 3,5 tony, przy wiecej niz jednej osi potrzebne jest juz prawojazdy B+E.
pozdrawiam

Arcio

#9

Nieprzeczytany post autor: Arcio »

A gdzie to jest napisane??

Goszas

#10

Nieprzeczytany post autor: Goszas »

ohmisiek pisze:czesc
tesciu ma racje, przy kat.B wolno ciagnac tylko i wylacznie przyczepy jednoosiowe i caly zestaw nie moze przekraczac 3,5 tony, przy wiecej niz jednej osi potrzebne jest juz prawojazdy B+E.
pozdrawiam
ja tez slyszalem, ze tylko 1 osiowe :/

ODPOWIEDZ