Oświetlenie a przepisy

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
hedrox

Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2008, 8:06
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Oświetlenie a przepisy

#1

Nieprzeczytany post autor: hedrox »

:mrgreen: hehe, jestem lolkiem jeśli chodzi o przepisy (z ręką na sercu).. Stąd pytanie: Jak się mają lampy halogenowe, zamontowane w niektórych wersjach wyposażeniowych Astry G, do przepisów jazdy na włączonych swiatłach 24h. Czy można podczas jazdy wieczorowej/nocnej używać ich do oświetlania sobie dziur i studzienek w jezdni tuż przed pojazdem, czy może wlepią mi mandat bo np. nie ma mgły, a halogeny mgielne oślepiają innych.. To są naprawde fajne lampki, które np. przy parkowaniu znacznie poszerzają oświetlany obszar, ale czy "doświetlając sobie "boczki drogi" łamię przepisy?
Prowadź z wyobraźnią.. Astre masz jedną. :D

Cieszyn

Astro-maniak
Posty: 871
Rejestracja: 07 lut 2008, 21:36
Imię: Kamil
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Cieszyn »

To jest różnie, dużo zależy od miśka ^^, ale ogólnie dajesz ludziom po oczach :P, ale z jednej strony idzie coś zobaczyć i ominąć pole minowe:P ... , ale tak jak mówie z mojego puktu widzenia oślepiasz ludzi i mogą dać mandacik. Pozdrawiam ;)

mati83

#3

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

hedrox, jak widze tych zaj**stych kierowców jeżdżących na światłach mgielnych przy dobrej pogodzie to mnie słabi!!! :evil: :evil: :evil:
hedrox pisze:Czy można podczas jazdy wieczorowej/nocnej używać ich do oświetlania sobie dziur i studzienek w jezdni tuż przed pojazdem
Wiesz co? Kup sobie dobre żarówki, ustaw światła i też będziesz widział. Ja używam Osram Night Breaker i widzę wszystkie dziury itp! Poza tym poszukaj sobie na [External Link Removed for Guests] artykułu o światłach przeciwmgielnych przednich i dowiesz się ile one są naprawdę warte!
I tak na koniec... Wyobraź sobie sytuację;
Jedziesz na drodze jednopasmowej w nocy i deszczu na światłach przeciwmgielnych przednich, dodaj do tego źle ustawione światła mijania, które dają po oczach tym z naprzeciwka... Jak myślisz, której strony będzie się trzymał kierowca z naprzeciwka? Środka czy pobocza? On widzi 4 światła, które dają mu po oczach i dodatkowe 4, które odbijają się w asfalcie. Gwarantuję Ci, że będzie trzymał się środka, żeby nie wpaść do rowu. A jeśli trzyma się środka, to z całego serca życze Ci żeby Cię przypadkiem nie zahaczył...

Pozdrawiam!

kszychu

Astro-maniak
Posty: 392
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: kszychu »

hedrox pisze:Jak się mają lampy halogenowe, zamontowane w niektórych wersjach wyposażeniowych Astry G, do przepisów jazdy na włączonych swiatłach 24h.
Jedno nie ma nic do drugiego.
hedrox pisze:Czy można podczas jazdy wieczorowej/nocnej używać ich do oświetlania sobie dziur i studzienek w jezdni tuż przed pojazdem
Nie można. Przepisy dość jasno precyzują, kiedy można używać świateł przeciwmgielnych.
hedrox pisze:To są naprawde fajne lampki, które np. przy parkowaniu znacznie poszerzają oświetlany obszar
A cóż Ci na tyle odstaje od obrysu auta, że nie potrafisz go dostrzec w świetle świateł mijania?!

A teraz moje osobiste zdanie na temat jazdy na przeciwmgielnych, gdy nie ma mgły: skrajne buractwo! Zauważam, że ludzie nie potrafią jeździć ze światłami przeciwmgielnymi. Traktują zapalone przednie lampy jako element tuningu. Wiem, że to śmieszne, ale tak niestety jest. Często widzę u siebie w mieście jak tnie jeden czy drugi na włączonych przeciwmgielnych. No a jak nie daj Boże pojawi się drobna mgiełka, to kto żyw zapala "halogeny", nie zważając czy to obszar zabudowany i jaka jest widoczność.
Kolejna sprawa to tylne przeciwmgielne (jedno lub dwa). Tu jest już lepiej, bo domorośli tunerzy już tymi światłami się nie interesują (zbyt mała wartość estetyczna). Tutaj możemy się natknąć na kierowcę, który zapali tylne światła w czasie mgły i nie zgasi ich choćby nie wiem co, dopóki mgła będzie występować. I teraz przejedźcie się kilka kilometrów za takim walącym po oczach autem.
Osobiście używam przeciwmgielnych w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona do około 50m poza obszarem zabudowanym. Jak dogonię kogoś i jadę za nim, to gaszę przednie, jak ktoś mnie dogoni i jedzie za mną, to gaszę tylne. Widoczność i tak jest ograniczona, więc po co dodatkowo się oślepiać.
Tak więc stosujmy przeciwmgielne, gdy wymaga tego sytuacja, ale przede wszystkim myślmy.
"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami." /Oscar Wilde/

mati83

#5

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

kszychu, robie tak samo i zdadzam się z każdym Teoim słowem!!!!! Brawo!!! :)

Belial

Astro-maniak
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2007, 11:45
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: kartuzy
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Belial »

A ja sie podepne pod temat zeby nie produkowac nowego. Jak sie ma sprawa do takiego podswietlenia podwozia auta?? ostatnio sobie zamontowałem takie sprytne lampki pod autem i czy jazda z właczonymi takimi lampkami jest zabroniona?? jak to sie ma wedle przepisów. Z góry informuje tez ze swiatełka te nie oslepiaja innych kierowców tylko nadaja samochodowi takiego nazwijmy to tuningowego wygladu. Z góry dzieki na info.

kszychu

Astro-maniak
Posty: 392
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: kszychu »

Belial pisze:Jak sie ma sprawa do takiego podswietlenia podwozia auta??
Dostaniesz za to mandat. A na temat walorów estetycznych tegoż nie będę się wypowiadał, bo obiecałem nie używać na forum słów ogólnie przyjętych za obraźliwe. Zdemontuj to...
"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami." /Oscar Wilde/

Awatar użytkownika
Konradopel

Astro-maniak
Posty: 607
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:24
Imię: Konrad
Auto: "Czekoladka"
Silnik: A14NET
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Konradopel »

Popieram!
Nie znoszę buractwa, które w nocy oślepia innych użytkowników dróg całkowicie niepotrzebnie włączonymi światłami przeciwmgielnymi obojętnie czy z przodu czy z tyłu.
Za to Ci co w dzień jeżdżą z wyłączonymi światłami mijania (obowiązkowymi) i włączonymi halogenami (wbrew przepisom) po prostu mnie rozkładają! :lol:
Nie mam zielonego pojęcia o co tym ludziom chodzi :?:

Co do przepisów to oprócz ograniczonej przejrzystości powietrza przeciwmgłowych można używać w nocy na drodze oznaczonej znakami ostrzegawczymi mówiącymi o ostrych zakrętach. Chyba jakaś nowość w przepisach. Jakiś sens chyba w tym jest, bo te światła dobrze doświetlają pobocze, więc na wąskiej, krętej dróżce w lesie może się przydać, ale na rany chrystusa - NIE OŚLEPIAJCIE INNYCH :!:

PS. Wie ktoś o co chodzi w montowaniu niebieskich LED na masce :?: bo takich ludzi też nie rozumiem :?
MOC BŁYSKAWICY W ZAKLĘTYM KRĘGU - OPEL
Fotki ze zlotów i wypraw - [External Link Removed for Guests]
Moja Astra - [External Link Removed for Guests]

kszychu

Astro-maniak
Posty: 392
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: kszychu »

Konradopel pisze:S. Wie ktoś o co chodzi w montowaniu niebieskich LED na masce :?:
To są przważnie spryskiwacze z diodami, coby w nocy strumień wody nie zabłądził w ciemnościach i na pewno trafił w szybę.
"Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami." /Oscar Wilde/

mati83

#10

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

Konradopel pisze:przeciwmgłowych można używać w nocy na drodze oznaczonej znakami ostrzegawczymi mówiącymi o ostrych zakrętach. Chyba jakaś nowość w przepisach.
Chyba nie... Prawo jazdy robiłem w 2000 roku i ten przepis już był i nadal jest aktualny... ;)
Belial pisze:zamontowałem takie sprytne lampki pod autem (...) swiatełka te nie oslepiaja innych kierowców tylko nadaja samochodowi takiego nazwijmy to tuningowego wygladu.
Wiesz co? Zamontuj sobie koguty na dachu! Najlepiej żółte, nikt takich nie będzie miał!!! :shock:

ODPOWIEDZ