Kolizja,kilka pytań.

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Ulttor

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:44
Imię: Marcin
Auto: Astra G Kombi
Silnik: X16SZR
Województwo: łódzkie

Kolizja,kilka pytań.

#1

Nieprzeczytany post autor: Ulttor »

Witam.
Dziś miałem kolizję drogową,kto jest jej sprawcą nie rozstrzygnęła policja i sprawę skierowano do Sądu Grodzkiego.Opiszę warunki drogowe:
-droga z dwoma pasami w tym samym kierunku
-stan nawierzchni-mokra,śliska
Dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną,pojazd poprzedzający Pana w którego uderzyłem,ostro zahamował ponieważ zaświeciło się światło pomarańczowe-jego auto już się zatrzymywało,natomiast pojazd w który uderzyłem próbował wyhamować,jednak (zresztą kierowca sam przyznał,że nie miał wyboru bo nie chciał uderzyć w pojazd znajdujący się przed nim) nie dał rady tego zrobić i przejechał na lewy pas,którym ja jechałem.
Ten pan już prawie stanął,a ja niestety nie wyhamowałem(ślisko było)-prędkość przy uderzeniu około 20-30km/h.
I teraz zaczyna się cały cyrk ponieważ w miejscu gdzie ten Pan zmienił pas ruchu jest linia ciągła-on twierdzi że przejechał jeszcze na przerywanej-mam świadków,którzy potwierdzą odległość do skrzyżowania w której mój konkurent do bycia sprawcą zmienił pas ruchu.On również ma swoich świadków-tyle,że to bus,więc w jaki sposób mogli zobaczyć przerywaną linię

Proszę o Wasze opinię.Jak to wygląda ze strony kogoś postronnego.
Jaką karę mogę otrzymać jeśli to ja zostanę uznany za winnego?

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#2

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

[External Link Removed for Guests]
... jesli dobrze rozumiem - facio busem szybko i w miejscu niedozwolonym zmienił pas ruchu ... zajechał Ci drogę czyli wymusił pierwszeństwo ... nie przyjąłeś mandatu i sprawa będzie w sądzie ...
... w/g mnie nie powinienes zostać ukarany - w sądzie mów jak było ... pozdro ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Darek

Astro-maniak
Posty: 3702
Rejestracja: 21 gru 2006, 2:00
Imię: Darek
Auto: ASTRA GTC
Silnik: 2.0 Turbo
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Darek »

JA czegoś nie rozumiem poniewaz gdyby tak było Policja na miejscu nie popełniła by takiego babola taka jest moja opinia lecz jeżeli jest tak jak mówisz to nie masz się czego bać ponieważ wina nie lezy po twojej stronie

wertus1

Astro-maniak
Posty: 1888
Rejestracja: 28 kwie 2008, 16:41
Imię: Wiktor
Auto: Astra G
Silnik: Y17DT
Województwo: wielkopolskie
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wertus1 »

Witam
ostatnio miałem nieprzyjemną sytuację, gdyż miałem zdarzenie drogowe z mercem...
Miasto, droga 2-kierunkowa, po 2 pasy ruchu z czego w jedną stronę 2 prosto, z możliwością skrętu w lewo i jazdę na wprost, a w stronę przeciwną jeden pas do jazdy na wprost, a drugi do skrętu w lewo (w prawo nie było można bo jednokierunkowa)
To sytuacja wygląda tak:
Skręcam sobie sobie w moje prawo, chcę wjechać na pas lewy (gdyż mam taką możliwość), bo następnie za 500m chciałem skręcić w lewo i chciałem od razu na skrzyżowaniu wjechać na środkowy pas, by później nie kombinować, nie wbijać się na lewy pas, bo może by mnie nikt nie wpuścił... ale niestety zauważyłem, ze pani z merca skręcając w swoje lewo, nie zwróciła uwagi, że ja nadjeżdżam i chcę wjechać na ten pas, na który ona chce wjechać i ja odbiłem kierownicą szybko by jej nie uderzyć, ale ostateczności zarzuciło mi tył (były lekkie koleiny i deszcz padał) i uderzyłem moim tylnym zderzakiem w jej nadkole też z tyłu po prawej stronie. Niestety policja stwierdziła, że to jest moja wina... (pewnie wzięli pod uwagę, że młody kierowca prawko 4 lata), ale mi się przypomniało, że na tym skrzyżowaniu jest kamera (ale ona est obrotowa) czy ona również można być użyta jako materiał dowodowy? czy w razie gdyby coś jednak nie było po mojej myśli mam prawo od nich wołać homologacji na kamerę? i sytuacja cała się stała w poniedziałek, spisali nas, sprawdzali obecność alkoholu w wydychanym powietrzu (tu i tu 0.0), ale wtedy tylko nas spisali i nic więcej... powiedział nam, ze zadzwoni w czwartek czyli jutro z informacją czy jest nagranie i czyja była wina...
ale podkreślam, ze w poniedziałek nie składałem żadnych zeznań na piśmie, nic nie podpisywałem, czy to już wynika, że sprawa idzie do sądu grodzkiego?
Policja nie zrobiła żadnych zdjęć naszych pojazdów...
By się wydawało, że jest jej wina... ale policja twierdzi, że jest moja wina... a ja się z tym nie zgadzam...
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)
Pozdrawiam

gimof

Astro-maniak
Posty: 436
Rejestracja: 10 paź 2007, 19:31
Imię: Pan Samochodzik
Lokalizacja: Poznań(promnice)
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: gimof »

Ogólnie to ja nic nie rozumiem z tego co opisałeś wertus :?
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#6

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

Skręcam sobie sobie w moje prawo, chcę wjechać na pas lewy
To mnie troche zastanawia. Ściągnij jakiś rysunek z testu na prawko i przerób w paincie, alebo sam narysuj bo nie moge tego odtworzyć wyobraźnią.

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

wertus1 pisze:... ale niestety zauważyłem, ze pani z merca skręcając w swoje lewo, nie zwróciła uwagi, że ja nadjeżdżam i chcę wjechać na ten pas, na który ona chce wjechać
z tego co zrozumialem byly 3 pasy...Ty jechales skrajnym lewym a ona skrajnym prawym i chcieliscie wjechac na srodkowy??

Wtedy powinienes jej ustapic pierwszenstwa bo to ona byla z Twojej prawej...Wiec wina Twoja...

A kombinowania z homologacja, sracja i innymi idiotycznymi papierkami na kamere monitoringu to nawet nie skomentuje bo to żałosne.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#8

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

gimof, ilek8822, major_25 - czego nie rozumiecie ??? wertus1 skręca w prawo ... może zająć dowolny pas na drodze po skręcie ... i tak robi ... pani w merolu skręca z naprzeciwka w lewo ... musi ustąpić pierwszeństwa tym co jadą na wprost i tym co skręcają w prawo(jadący z naprzeciwka) ... nie robi tego czyli wymusza pierwszeństwo ... jest sprawcą kolizji w tym przypadku ...

Poza tym - ona ma prawo zająć po skręcie dowolny pas na jezdni ... w praktyce jest tak, że ci co skręcają w lewo zajmują skrajny lewy pas by umożliwić tym skręcającym w prawo jednoczesne wjechanie (zajęcie prawego pasa) - i na odwrót ... ale nie jest to obowiązek ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

gimof

Astro-maniak
Posty: 436
Rejestracja: 10 paź 2007, 19:31
Imię: Pan Samochodzik
Lokalizacja: Poznań(promnice)
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: gimof »

Teraz rozumiem. Mógł tak odrazu :lol: To masz rację silvo 8)
Mniej więcej wyglądało to tak:
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#10

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Ufff .... mniej więcej tak ...
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

ODPOWIEDZ