Autko sprzedana a przychodzi OC do płacenia

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
-pawlo111

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 05 maja 2011, 20:55
Imię: Pawlo
Auto: Astra F 97r
Silnik: 1.6 8v+LPG

Autko sprzedana a przychodzi OC do płacenia

#1

Nieprzeczytany post autor: -pawlo111 »

Historia jest taka:

kolega mi sprzedał golfa w stanie do remontu ( normlanie umowa kup-sprzed), opłaciłem sobie podatek od kupna i po przemyśleniu i policzeniu jeszcze raz kasy wystawiłem go dalej do sprzedania ( nie przerejestrowywałem nic na siebie) i sprzedałem kolesiowi - kupił go dla silnika a resztę miał zezłomować...
Sprzedałem mu na umowę kupna-sprzedaży z ważnym OC. To było 3.06.2010roku. I wczoraj mi przyszło z firmy Inter Risk że mam zapłacić 304zł za OC za okres od 04.11.2010 do 04.11.2011 i że jak nie zapłacę do będzie windykacja.

Umowę mam przy sobie. Jak sprzedałem to niestety nigdzie z nią nie byłem bo w sumie nie wiem jak to jak auto w dowodzie nie było na mnie a firma w której znajomy miał OC daleko bo 50km ode mnie. No i teraz lipa... a koleś pewnie zezłomował a OC nic nie zgłaszał ani nie wycofywał wychodzi z tego.

I co robić?

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

No niestety raczej Ty będziesz obciążony i będziesz musiał zapłacić.
Winę ponosisz Ty, bo nie wypowidziałeś umowy z ubezpieczycielem.
Możesz próbować gadać z kolesiem co od Ciebie kupił samochód i żeby "pożyczył" Ci kwity ze złomowania i próbować z tymi kwitami się dogadać. Ale skoro polisa wypisana to ciężko będzie.
[External Link Removed for Guests]

Yasiek

Astro-maniak
Posty: 284
Rejestracja: 09 maja 2011, 21:32
Imię: Artur
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Lokalizacja: Rumia

#3

Nieprzeczytany post autor: Yasiek »

Również do chwili powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu ponosimy solidarnie z kupującym odpowiedzialność za płacenie składki (gdy jedna strona zapłaci należność, drugą zwalnia to z konieczności zapłaty, ale odpowiedzialność w razie postępowania sądowego ponoszą już wspólnie). Sprzedając samochód, pofatygujmy się zatem do ubezpieczyciela jak najszybciej, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Warto też wiedzieć, że jeżeli rozłożyliśmy składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się nasz obowiązek ich płacenia. Przechodzi on na nowego właściciela.
Ze strony eGospodarka

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

kurcze jak sprzedałeś auto z ważnym ubezpieczeniem przed końcem polisy i masz normalną umowę kupna sprzedaży to wg mnie nie powinno być problemu. Najlepiej się skontaktować z ubezpieczycielem i przedstawić sytuację. Wg mnie będziesz musiał im pokazać umowę kupna sprzedaży potwierdzającą że nie byłeś już właścicielem auta w czasie kiedy polisa dobiegła końca i przedłużono ją automatycznie.

Po tym powinni ścigać nowego właściciela. W końcu auto było wtedy jego własnością i to on go nie ubezpieczył

-pawlo111

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 05 maja 2011, 20:55
Imię: Pawlo
Auto: Astra F 97r
Silnik: 1.6 8v+LPG

#5

Nieprzeczytany post autor: -pawlo111 »

sprzedałem 3.06.2010 a OC mam do płacenia od 04.11.2010-04.11.2011 czyli kolesiowi sprzedałem auto z ważnym OC do 04.11.2010 (5 miesięcy) i on z tym nic nie zrobił wychodzi bo ani nie zrezygnował w ciągu 30 dni ani nie zawarł go na siebie.

Ehhhhhhh mam nadzieję że będzie dobrze...

papieju

Astro-maniak
Posty: 1547
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:23
Ostrzeżenia: 1
Imię: Marcin
Auto: Astra F Caravan, Nubira III kombi
Silnik: C16SE, T18SED
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Włoszczowaa

#6

Nieprzeczytany post autor: papieju »

Ten kto sprzedał Ci auto zgłosił to pewnie w ubezpieczalni. Powinni się z Tobą skontaktować i uzgodnić - wypowiadasz, czy robią rekalkulację. Masz na to 30 dni. Po sprzedaży powinieneś to zgłosić, nawet jeśli nie rejestrowałeś na siebie. Wtedy oni będą szarpać szczęśliwego nabywcę. Jak się robi partyzantkę, to potem są same kłopoty, na własne życzenie...
Hybryda X16ZSR i C16SE inside

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#7

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Nie, ubezpieczyciel nie musi się z nikim kontaktować. To kupujący ma 30 dni na pofatygowanie się do ubezpieczalni, jeśli tego nie zrobi, to polisa jest przepisywana automatycznie (jeśli sprzedający zgłosi fakt sprzedaży do ubezpieczyciela). Przy sprzedaży trzeba udać się do ubezpieczalni, przedstawić umowę kupna/sprzedaży i koniec imprezy.
[External Link Removed for Guests]

papieju

Astro-maniak
Posty: 1547
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:23
Ostrzeżenia: 1
Imię: Marcin
Auto: Astra F Caravan, Nubira III kombi
Silnik: C16SE, T18SED
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Włoszczowaa

#8

Nieprzeczytany post autor: papieju »

Malebo pisze:Nie, ubezpieczyciel nie musi się z nikim kontaktować. To kupujący ma 30 dni na pofatygowanie się do ubezpieczalni, jeśli tego nie zrobi, to polisa jest przepisywana automatycznie (jeśli sprzedający zgłosi fakt sprzedaży do ubezpieczyciela). Przy sprzedaży trzeba udać się do ubezpieczalni, przedstawić umowę kupna/sprzedaży i koniec imprezy.
Nie wiem jak jest prawnie. Ale sprzedałem teraz auto z OC w Aviva i nawet oni na stronie napisali, że skontaktują się z kupującym. Kupiłem Astrę z polisą Link4 i dostałem pisemko z propozycją i wyjaśnieniem że mogę wypowiedzieć. Generalnie duże towarzystwa same dbają o klienta.
Hybryda X16ZSR i C16SE inside

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#9

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

A wiesz... może i masz rację, nie wiem jak jest z Direct'ami... ale np. jak ja kupowałem to OC było w PZU i po 2 tygodniach poszedłem do bliskiego agenta i po prostu przepisałem na siebie, więc w sumie nie dałem im zbyt wiele czasu na kontakt.
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ