Ubezpieczenie OC po zakupie czy trzeba przepisać ?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
zipszymek

Astro-maniak
Posty: 88
Rejestracja: 15 cze 2011, 0:27
Imię: Krzysztof
Auto: OPEL ASTRA F
Silnik: 1.6 8v 75KM (X16SZR)
Lokalizacja: Poznań

Ubezpieczenie OC po zakupie czy trzeba przepisać ?

#1

Nieprzeczytany post autor: zipszymek »

Witam niedawno nabyłem samochód i mam pewien dylemat niedługo będę go przerejestrowywał na siebie a mam jeszcze ważną 10 miesięcy polisę ubezpieczeniową OC. Do zapłacenia jest jeszcze druga rata, zastanawiam się czy muszę poinformować ubezpieczalnie o nabyciu samochodu ? Wiem że jeśli to zrobię to będę musiał dopłacić do ubezpieczania sporo bo zakupiłem samochód od osoby która miała maksymalne zniżki a ja mam 20 lat wiec wszystko by poszło do góry. Zastanawiam się czy mogę sobie przerejestrować auto na siebie, zapłacić za trzy miesiące drugą ratę ubezpieczenia z maksymalnymi zniżkami a wypowiedzieć umowę dopiero w dniu zakończenia okresu ubezpieczeniowego. Problem byłby chyba tylko w tym że inne dane byłby w dowodzie rejestracyjnym a inne w ubezpieczeniu.
[center]Obrazek
Zapraszam do oceny mojego cacka: [External Link Removed for Guests][/center]

Awatar użytkownika
wacek

Astro-maniak
Posty: 1024
Rejestracja: 13 sty 2011, 15:38
Imię: Sebastian
Auto: OMEGA B FL
Silnik: Y32SE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: wacek »

W świetle prawa po kupnie samochodu
1. Idziesz do skarbówki, płacisz podatek (bodajże masz na to 7 dni)
2. Zasuwasz z kwitkiem od podatku, umową kupna/sprzedaży, starami blachami, dowodem, kartą pojazdu do wydziału komunikacji, i przerejestrowujesz brykę na siebie(dostajesz od razu blachy, naklejkę, tymczasowy dowód), jak kupiłeś autko z blachami w okolicy której mieszkasz to, masz te same numery, ale i tak blachy musisz mieć w wydziale komunikacji.
3. Śmigasz do ubezpieczyciela i płacisz dopłatę do ubezpieczenia.
4. Do miesiąca odbierasz stały dowód, też musisz mieć przy tym kartę pojazdu.

Z tego co pamiętam masz 1 miesiąc na przerejestrowanie auta na siebie.
Kiedyś samochody były projektowane przez inżynierów, a dziś... przez księgowych
Piszesz na GG pierwszy raz do mnie to się przedstaw nickiem i jakiego forum jesteś, unikniemy w ten sposób nieporozumień

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#3

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

A jakie to ubezpieczenie? Wielu ubezpieczycieli nie nalicza dopłaty, ale jedynie gdy się skończy ubezpieczenie nalicza już na nowo i wtedy można zrezygnować... i wystarczy na kilka dni przed zrezygnować.

Ja miałem tak, że kupiłem od osoby z pełnymi zniżkami (ktoś płacił ubezpieczenie ca. 400zł) w PZU..., poszedłem do znajomych mi "agentów" (po prostu zawsze u nich podpisuje umowy z ubezpieczycielami) i oni mi przenieśli ubezpieczenie na mnie, na kwitku OC jest nawet policzona rekalkulacja, ale nie musiałem tego płacić... i pod koniec trwania umowy skontaktowali się ze mną ludzie z PZU i proponowali przedłużenie ubezpieczenia za 1700zł! :shock: Na tydzień przed końcem umowy umówiłem się do wcześniej wspomnianych agentów ubezpieczeniowych i podpisałem zakończenie współpracy z PZU i podpisałem umowę z inną ubezpieczalnią... i za OC zapłaciłem ca. 900zł (za cały rok).

- Ma się zdaje 2 tygodnie (a nie 7 dni) na opłacenie PCC
- 1 miesiąc na przerejestrowanie
- 1 miesiąc na podjęcie decyzji względem ubezpieczenia (czy się pozostaje przy tym od poprzedniego właściciela do końca trwania umowy, czy się rezygnuje).

Ale oczywiście mogę się mylić :D
[External Link Removed for Guests]

DARO

Astro-maniak
Posty: 478
Rejestracja: 12 lut 2009, 18:19
Imię: Darek
Auto: Peugeot 607
Silnik: 3 litry turbo
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

#4

Nieprzeczytany post autor: DARO »

no i jesli nie zrobisz nic z OC, a zbywca pojazdu zglosi sprzedaz do Ubezpieczalni to po miesiacu od dnia sprzedazy/kupna samochodu, Oc zostanie przekalkulowane wg Twoich znizek, wieku itp i pewnie zostanie Ci doplacenie róznicy miedzy tym co wyliczyli poprzedniemu włascicielowi i co zostało zapłacone, a tym co wylicza Tobie.
Usługi Blacharsko Dekarskie Śląsk 513-313-494

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#5

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

No właśnie tak to nie działa. Jeden ubezpieczyciel chce dopłaty, a inny nie... bo jak zrezygnujesz to jeszcze odzyskujesz część kasy. Nawet znalazłem swoje stare OC i:

- Składka OC poprzedniego właściciela: 586zł
- Składka po ponownej kalkulacji: 861zł
- Składka zaproponowana do przedłużenia po pół roku (jak się skończyła): 1607zł (przy jednej racie)

Też mnie zdziwiło, ale specjalnie pytałem... i agenci powiedzieli, że nic nie dopłacam. Tydzień przed końcem zrezygnowałem z przedłużenia, bo byłaby ta nowa stawka (1600zł) i podpisałem za ca. 900zł.
[External Link Removed for Guests]

zipszymek

Astro-maniak
Posty: 88
Rejestracja: 15 cze 2011, 0:27
Imię: Krzysztof
Auto: OPEL ASTRA F
Silnik: 1.6 8v 75KM (X16SZR)
Lokalizacja: Poznań

#6

Nieprzeczytany post autor: zipszymek »

Ja mam ubezpieczenie w generali ale załatwiane przez jakąś inna formę, jutro zadzownie i zapytam czy muszę dopłacać po prostu. Jeśli tak rezygnuje z ubezpieczenia daruje auto dziadkowi i ubezpieczam na niego a siebie zrobie tylko współwłaścicielem.
[center]Obrazek
Zapraszam do oceny mojego cacka: [External Link Removed for Guests][/center]

DARO

Astro-maniak
Posty: 478
Rejestracja: 12 lut 2009, 18:19
Imię: Darek
Auto: Peugeot 607
Silnik: 3 litry turbo
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

#7

Nieprzeczytany post autor: DARO »

myśle ze co ubezpieczalnia to inaczej ta kwestia bedzie rozpatrywana :) takze najlepiej dzwon i sie dowiedz
Usługi Blacharsko Dekarskie Śląsk 513-313-494

DARO

Astro-maniak
Posty: 478
Rejestracja: 12 lut 2009, 18:19
Imię: Darek
Auto: Peugeot 607
Silnik: 3 litry turbo
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

#8

Nieprzeczytany post autor: DARO »

Malebo, ja opisałem swoją sytuacje jak wygladała po zakupie autka :) a ubezpieczalnia to MTU w moim przypadku :)
Usługi Blacharsko Dekarskie Śląsk 513-313-494

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#9

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

OK ;)
[External Link Removed for Guests]

attenzione

Astro-maniak
Posty: 277
Rejestracja: 11 paź 2011, 13:08
Imię: Sebastian
Auto: vecta B
Silnik: X20DTL
Województwo: śląskie
Lokalizacja: zabrze

#10

Nieprzeczytany post autor: attenzione »

Czesc :) mam problem z przepisaniem oc w axa.... ubezpieczyciel ubzdural sobie ze mam doplacić 420zl oplaty za przepisanie ubezpieczenia a jestem na takich samych warunkach jak poprzedni wlasciciel..... pomocy!!!

ODPOWIEDZ