Za jakie wykroczenia grozi mandat na osiedlowej drodze

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
dylek1987

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 05 lip 2011, 21:01
Imię: Damian
Auto: Astra II G
Silnik: Z16SE
Lokalizacja: Poznań/ Słupsk

Za jakie wykroczenia grozi mandat na osiedlowej drodze

#1

Nieprzeczytany post autor: dylek1987 »

"Na drogach wewnętrznych, gdzie został postawiony znak informujący o wjeździe do strefy ruchu, obowiązują te same przepisy co na drogach publicznych. Tak więc mandat można otrzymać np. za złe parkowanie.

Jazda bez zapiętych pasów czy rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie prowadzenia auta mogą skończyć się mandatem także na osiedlowej drodze czy parkingu pod sklepem. Kierowca ponosi takie konsekwencje na drogach wewnętrznych, gdzie zarządca ustanowił strefę ruchu i odpowiednio ją oznakował.

Strefa ruchu
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym przepisy ustawy obowiązują na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Z tym że strefy ruchu zostały wprowadzone do przepisów dopiero 4 września 2010 roku. Zgodnie z prawem strefą ruchu jest obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Wprowadzenie stref ruchu wynikało z tego, że na drogach wewnętrznych przepisy ruchu drogowego nie miały zastosowania. Policja interweniowała, dopiero jak było np. zagrożone życie uczestników ruchu. W konsekwencji funkcjonariusze nie mogli np. na parkingach pod dużymi sklepami czy na niektórych osiedlowych uliczkach karać kierowców za złe parkowanie czy inne wykroczenia drogowe. Podobnie było, gdy blokowane były drogi przeciwpożarowe, utrudniany był przejazd, samochody stały pod samym wejściem do klatek schodowych, a nawet na chodnikach dla pieszych. Dopiero ustanowienie strefy ruchu powoduje, że na drodze wewnętrznej, która musi być też odpowiednio oznakowana, można dostać mandat za każde wykroczenie drogowe. Z tym że dopiero od niedawna, bo od 14 maja 2011 roku obowiązują rozporządzenia, które określiły wzór znaku „strefa ruchu” oraz zasady jego ustawiania. Dlatego dopiero od połowy maja powstają strefy ruchu."

To jest tylko część artykułu

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-06-24

Rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy na osiedlowej uliczce czy po parkingu przed supermarketem skończy się 200-złotowym mandatem. Tak będzie, jeżeli zarządca drogi wewnętrznej postawi tam dodatkowy znak strefy ruchu, który zostanie wprowadzony do przepisów 14 maja 2011 roku. Tego dnia zaczną obowiązywać dwa rozporządzenia ministrów infrastruktury i spraw wewnętrznych i administracji, które wprowadzają znak strefy ruchu i ustalają zasady jego umieszczania. Ustanowienie strefy ruchu na parkingu czy osiedlowej uliczce skończy z ignorowaniem prawa w takich miejscach.

– Z chwilą postawienia tego znaku na drodze wewnętrznej zaczną obowiązywać wszystkie przepisy ruchu drogowego. Dla wielu parkingów i osiedlowych uliczek oznacza to poprawę bezpieczeństwa i zaprowadzenie porządku – mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Dodaje, że oznaczone strefami ruchu drogi wewnętrzne będą traktowane tak jak drogi publiczne.

Koniec z bezprawiem

Brak stref ruchu powodował, że na drogach wewnętrznych policja i straż miejska miały ograniczone możliwości interwencji. Za sprawą nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 4 września 2010 roku, funkcjonariusze mogli jedynie interweniować w zakresie znaków i sygnałów drogowych. Dla przykładu – mogli wystawić mandat za zaparkowanie samochodu w miejscu, gdzie był np. znak zakazu postoju, ale nie mogli już ukarać kierowcy za rozmowę przez telefon podczas prowadzenia samochodu. Wprowadzenie stref ruchu sprawi, że kierowca będzie karany za każde naruszenie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli zarządca drogi wewnętrznej ustawi znak strefy ruchu, to za jazdę np. bez zapiętych pasów kierowca dostanie 2 punkty karne i 100 zł mandatu. W strefach ruchu policja i straż miejska będą mogły karać za przekraczenie prędkości, przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych czy jazdę bez wymaganych uprawnień.

Ustawienie znaku

Wprowadzenie stref ruchu sprawi, że zarządca terenu widząc, że ktoś np. zablokował przejazd, czy źle zaparkował utrudniając ruch innym pojazdów wezwie straż miejską czy policję, by szybko usprawnić ruch w takim miejscu.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych wjazd do strefy ruchu zostanie oznaczony nowym znakiem D-52 – białą tablicą z napisem „Strefa ruchu” oraz symbolem samochodu. Wyjazd ze strefy będzie oznaczony znakiem D-53, który graficznie ma taką samą postać, z tym że jest przekreślony czerwoną linią.

Nowela drugiego z rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach określa, że znak strefy ruchu umieszcza się na początku strefy ruchu i na wszystkich drogach doprowadzających do niej. Decyzję o ustaleniu takiej strefy podejmuje zarządca bądź właściciel danego terenu.

PRZYKŁAD

Czy zarządca drogi może usunąć pojazd, by usprawnić przejazd

Prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd może zostać usunięty, np. gdy zagraża bezpieczeństwu lub utrudnia ruch innych pojazdów. Dyspozycję wydają policja lub straż miejska. Jednak, gdy np. parking jest terenem prywatnym, to jego właściciel może podjąć kroki, które przywrócą mu możliwość korzystania z terenu w sposób, do jakiego jest przeznaczony. Możliwość taką daje art. 343 kodeksu cywilnego. Jednak taki parking powinien mieć regulamin, w którym jest informacja o tym, że pojazd pozostawiony w sposób utrudniający ruch zostanie odholowany na koszt właściciela auta.

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 12 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. nr 89, poz. 509).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. nr 89, poz. 509)."

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-05-11

ODPOWIEDZ