Za jazdę na kacu można zostać ukaranym

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
dylek1987

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 05 lip 2011, 21:01
Imię: Damian
Auto: Astra II G
Silnik: Z16SE
Lokalizacja: Poznań/ Słupsk

Za jazdę na kacu można zostać ukaranym

#1

Nieprzeczytany post autor: dylek1987 »

"Za jazdę na kacu można zostać ukaranym, tak samo jak za prowadzenie auta zaraz po wypiciu kilku kieliszków. Za taki czyn traci się prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. W przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem, a nie wykroczeniem. Sąd orzeka wówczas zakaz prowadzenia pojazdu od roku do dziesięciu lat.

Ponad 27 proc. kierowców przyznaje się, że prowadziło samochód pod wpływem alkoholu lub na kacu – wynika z przedstawionych wczoraj badań TNS OBOP. Ich wyniki pokazują, że 78 proc. kierowców z tej grupy wsiadło za kółko nie bezpośrednio po wypiciu alkoholu, ale dopiero na drugi dzień na kacu. Wyniki te zostały przedstawione przy okazji uruchamianej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kampanii społecznej „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie”.

– Policja nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących tego, czy zatrzymani nietrzeźwi kierowcy byli dopiero co po wypiciu alkoholu, czy na kacu. Wszystkich traktujemy jednakowo, gdy zawartość alkoholu przekracza dopuszczalne normy – mówi Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Dlatego za jazdę na kacu można zostać ukaranym, tak samo jak za prowadzenie auta zaraz po wypiciu kilku kieliszków. W obu przypadkach jazda jest tak samo niebezpieczna. Prowadzenie na kacu jest jednak bardziej zgubne, gdyż nie zawsze odczuwa się skutki wypitego dzień wcześniej alkoholu. Badanie TNS OBOP pokazuje, że panuje opinia, iż osoba, która wyspała się, zjadła pożywne śniadanie, wzięła kąpiel i wypiła kawę oraz dużo innych płynów może prowadzić samochód.

– Kierowca taki w dalszym ciągu może być choćby w stanie po spożyciu alkoholu, czyli ma w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, co jest wykroczeniem – mówi Marek Konkolewski.

Za taki czyn traci się prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. W przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem, a nie wykroczeniem. Sąd orzeka wówczas zakaz prowadzenia pojazdu od roku do dziesięciu lat."

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-06-22

Kierowco... Piłeś?? Nie jedź!!!
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Maniek(OA2)

Klubowicz AKP
Posty: 2406
Rejestracja: 26 lut 2008, 23:21
Imię: Mariusz
Auto: Astra G Sport
Silnik: 2.0 DTI 101KM
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Maniek(OA2) »

tydzien temu po weselu zlapalem policjanta by zmierzyc alko., byl to 2 dzien godzina 12, kac lekko łupal, ale po dmuchnięciu wyswietlila się zolta lampka mimo iz w sumie dobrze sie czulem, NIE polecam nikomu wsiadania na kacu, wciaz mamy alkohol w wydychanym powietrzu :) najlepiej na 2 dzien wogole nie wsiadac w autko albo po prostu mniej pić! :D
ObrazekCLICK ON THE PICTURE TO SEE MY GARAGE

Awatar użytkownika
Rajdowy

Astro-maniak
Posty: 2535
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:16
Imię: Łukasz
Auto: Astra F Caravan dB
Silnik: X16SZR
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Rajdowy »

Ja też miałem kilka sytuacji kiedy to czułem się dobrze po imprezie a nie wiedziałem czy mogę prowadzić auto. i postanowiłem że zakupię sobie alkomat taki już porządniejszy.Przynajmniej będę miał 100%- tową pewność czy nadaje się do prowadzenia auta po jakiejkolwiek imprezie :D
--> CICHE SAMOCHODY ZABIJAJĄ DZIECI...BASS RATUJE ŻYCIE <-- VIBE BLACK AIR INNOVATIVE BASS ENCLOSURES & TARAMPS AMPLIFICADORES

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#4

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Osobiście zawsze po imprezie, następnego dnia, gdy nie czuję się pewnie idę na policję, tam dmucham i dostaje się kwitek. Np. z soboty na niedziele dość dużo wypiłem i z internetowych kalkulatorów wychodziło, że następnego dnia (w niedziele) za kółko będę mógł wsiąść dopiero o 17... poszedłem na komisariat o 11:00... i wynik 0:00. Myślę, że mając swój alkomat choćby kosztował 300zł... jakoś nie czułbym się komfortowo.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
wojtek08339

Astro-maniak
Posty: 892
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:42
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PIŁA

#5

Nieprzeczytany post autor: wojtek08339 »

Wyczytałem gdzieś ostatnio, że gdy kac osiąga największe nasilenie to wtedy stężenie alkoholu w organizmie zbliża się do zera.
Nic tylko odczekać jeszcze z godzinkę i prawdopodobnie można jechać. Oczywiście pod warunkiem, że jest się w stanie.
A Ty kiedy ostatnio czytałeś KODEKS DROGOWY?

ODPOWIEDZ