Kierunkowskaz na głównej [dyskusja]

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

Kierunkowskaz na głównej [dyskusja]

#1

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Kilka retorycznych zagadnień ale chciałbym poznać opinię innych kierowców w tym temacie.
ObrazekWidząc ten znak, jadąc drogą główną używacie / trzeba użyć kierunkowskazu? Nie zjeżdżamy z głównej więc z zasady po co kierunek. Zjeżdżając z głównej w prawo to już by wypadało ale ze zjazdem na wprost, jak informować o takim manewrze?
Idąc za ciosem, jadąc od drugiej strony drogi głównej w prawo - też trzeba by włączyć kierunek...

ABBC3_OFFTOPIC
tak tak, widziałem przypadek, kobieta na skrzyżowaniu - kierunek w lewo, stoi, kierunek w prawo, stoi, awaryjne i pojechała do przodu <face palm>
ObrazekCodziennie mijam dwa takie znaki i widzę całkowitą samowolkę. Jedni informują o skręcaniu w lewo inni kierunkiem w prawo dają znać o zamiarze zjechania z drogi głównej (prawidłowo), jeszcze inni bez niczego cisną na wprost.
Czasami dla własnego bezpieczeństwa wrzucam lewy kierunek by kierowca z naprzeciwka mi nie wyjechał myśląc że jadę prosto (tak jadę prosto ale główną).

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
wacek

Astro-maniak
Posty: 1024
Rejestracja: 13 sty 2011, 15:38
Imię: Sebastian
Auto: OMEGA B FL
Silnik: Y32SE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: wacek »

Moim zdaniem i tak mnie uczyli na kursie na prawko. Że nawet jak jedziemy główną to wrzucamy kierunek(lewy w tym przypadku), a jeżeli jedziemy na wprost to nic nie używamy.
I rozwiązuje się problem takiej drogi
[External Link Removed for Guests]

Uploaded with [External Link Removed for Guests] BO co w tym przypadku ? Jak jedzie prosto ?
Żarówki w kierunkach nie palą się często i tak grosze kosztują, wielki wysiłek nie jest potrzebny aby przerzucić przełącznik kierunków.
Kiedyś samochody były projektowane przez inżynierów, a dziś... przez księgowych
Piszesz na GG pierwszy raz do mnie to się przedstaw nickiem i jakiego forum jesteś, unikniemy w ten sposób nieporozumień

marian15

Astro-maniak
Posty: 119
Rejestracja: 19 wrz 2011, 16:17
Imię: mariusz
Auto: astra F
Silnik: X16SZ

#3

Nieprzeczytany post autor: marian15 »

ja różnie,to zależy jeśli ewidentnie jest to skrzyżowanie to wrzucam kierunek czy jade głowną(prawo,lewo) czy też prosto ale w podporządkowana,zaś jeżeli jest to łuk drogi to kierunek wrzucam tylko przy zjeździe w podporządkowaną (prosto lub w którąś strone)

Awatar użytkownika
wacek

Astro-maniak
Posty: 1024
Rejestracja: 13 sty 2011, 15:38
Imię: Sebastian
Auto: OMEGA B FL
Silnik: Y32SE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#4

Nieprzeczytany post autor: wacek »

Na takich skrzyżowaniach jak to [External Link Removed for Guests]
To jest oczywiste, że się nie daje kierunku, jak jedziemy drogą 94 Oczywiście na wprost ma pierwszeństwo.
Przy takim(jedziemy "żółtą" drogą i tam pierwszeństwo) [External Link Removed for Guests] to jest obowiązek.
Kiedyś samochody były projektowane przez inżynierów, a dziś... przez księgowych
Piszesz na GG pierwszy raz do mnie to się przedstaw nickiem i jakiego forum jesteś, unikniemy w ten sposób nieporozumień

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#5

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Mnie uczono, że zawsze w takich sytuacjach należy włączać kierunkowskaz... tj. jeśli np. główna droga prowadzi w lewo (i jest to wyraźnie przedstawione znakiem, jak w postach powyżej), to należy wrzucić lewy kierunek. Jeśli zjeżdżamy w podporządkowaną (prosto) to nie wrzucamy kierunkowskazu.

Mimo wszystko nie zawsze się do tego stosuję (jak wielu innych kierowców), czyli jak np. podporządkowane drogi są nieutwardzone, to nie używam... bo większość osób jeżdżąca tą drogą nie używa. Co innego gdy jestem w trasie i jadę nie znaną mi drogą, wówczas używam... bo nie wiem co to za dróżki podporządkowane.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

W sumie wychodzi na to, że reguły nie ma. Każde skrzyżowanie jest inne, sytuacja na skrzyżowaniu też za każdym przejazdem jest inna. I znowu wychodzi na to, że na kursie uczą tylko jak zdać egzamin bo na drodze to trzeba być elastycznym, dostosować się do sytuacji, zadbać o własne i innych bezpieczeństwo. Jest kilka żelaznych zasad, reszta to kwestia wyczucia której często brakuje kobietom Obrazek

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

FalconTech pisze: wychodzi na to, że reguły nie ma
FalconTech pisze:Jest kilka żelaznych zasad
Jest podstawowa zasada - sygnalizujemy ,,obowiązkowo'' zamiar zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu ... art. 22 ust. 5
Nieważne jest czy jedziesz drogą z pierwszeństwem czy nie ..
Tak więc włączamy kierunkowskaz w sytuacji opisanej przez Ciebie - skręcajac w lewo lub w prawo.
Włączamy go także widząc znak C-2.
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Jadąc w lewo główną zmieniamy kierunek jazdy wiek kierunkowskaz włączany. Tyle że jadąc prosto w drogę podporządkowaną zmieniamy pas ruchu i co wtedy?:D

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#9

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

Mnie na kursie uczono że gdy droga główna skręca o 90stopni to powinno sie kierunkowskaz wrzucać.

I dla niektórych matołków z tyłu którzy np mogą jechać prosto i być wielce zaskoczonymi wjeżdżając nam w tyłek auta " nie wrzucił pan kierunku, skąd miałem wiedzieć że pan skręca?" <--znam z życia wzięte :P

No i tak jak FalconTech napisał, jak ktoś stoi na wyjeździe też może się nam władować.

Ja wrzucam praktycznie zawsze, chyba że nikogo nie ma :P . Ale jestem za tym by to było konieczne :)

PawełTM

Astro-maniak
Posty: 232
Rejestracja: 16 lis 2007, 12:33
Imię: Paweł
Auto: Astra F
Silnik: X16SZ
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: PawełTM »

FalconTech pisze:Jadąc w lewo główną zmieniamy kierunek jazdy wiek kierunkowskaz włączany. Tyle że jadąc prosto w drogę podporządkowaną zmieniamy pas ruchu i co wtedy?:D
jak zmieniasz pas ruchu kolego co jedziesz prawym drogą główna a potem lewym drogą podporządkowaną hehe????

ODPOWIEDZ