Filmowanie osób podczas kontroli

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmowanie osób podczas kontroli

#21

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

masterMUNGO pisze:test
Może zacznę tak:
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych pisze:…..

W przypadku TVN Turbo - "Uwaga Pirat" (patrz i interpretuj pkt 2.2 Art. 81.), funkcjonariusze Policji wykonują swoje zadania i są bohaterami pierwszoplanowymi (zgodę na filmowanie "władzy" wydała Komeda Główna Policji), natomiast każdy zatrzymany/na jest jedynie "tłem" i dla tego też "proszę nie nagrywać - nie wyrażam zgody" do niczego nie doprowadzą, gdyż w/w program tv robi wszytsko zgodnie z ustawą (oczywiście z zachowaniem dóbr osobistych "tła", zniekształca głos i wizerunek zatrzymanego).

W tej kwestii TVN jest nie do ruszenia - bo jest wszystko zgodnie z prawem.

Myślę, że wystarczająco wytłumaczyłem co i jak...
Żeby było jasne - nie bronię tych, co popełnili przestępstwo w ruchu drogowym, za co potem odbierają słuszną karę w postaci mandatu.
Jednak opisane wyżej warunki oznaczające, ze tv robi wszystko zgodnie z ustawą , zniekształca głos i wizerunek zatrzymanego - nie jest tak do końca prawdą. Wizerunek zatrzymanego to nie tylko twarz i każdy o tym dobrze wie, że z widoku samej postaci (rzeczy bardzo charakterystycznej), ubioru, sposobu chodzenia i poruszania się można się domyśleć, o kogo chodzi - jasne jest też, że takich osób co się domyślą nie jest wiele, to są znajomi, rodzina i inne osoby, które znają sfilmowanego podczas kontroli. Oprócz tego pokazywany jest samochód tej osoby, co w połączeniu w powyższym daje możliwość pełnego rozpoznania osoby. Osobom obcym nic nie powie nawet twarz obwinionego pokazana w zbliżeniu, zaś takie "zniekształcanie" jakie jest stosowane, nie jest w pełni skuteczne i o to tutaj chodzi. To jest sedno sprawy.
Uważam bowiem, że jeśli ktoś został za popełnione na drodze wykroczenie lub przestępstwo ukarany zgodnie z prawem (mandat, punkty) to wcale nie oznacza to, że można mu bez wyroku sądowego zafundować jednak rozpoznawalność wobec osób go znających. To bowiem jest drugą, nieuzasadnioną i bezprawną karą, której nie przewiduje kodeks karny. Kiedyś w dawnych wiekach przestępcę lub złodzieja zakuwano w dyby i pokazywano na rynku wszystkim - takie czasy jednak minęły.

Skoro tv jest tak gorliwa w spełnianiu warunków ustawowych to mogłaby (co technicznie jest proste) zamazać niemal całą sylwetkę filmowanego kierowcy (dołączając zniekształcony głos) - wówczas nie byłoby absolutnie żadnej możliwości, aby rozpoznać, kogo policja zatrzymała na drodze. Byłoby czysto i jasno. A tak - jest nieczysto i widać to wyraźnie.

Jeśli ktoś chce, aby pokazać publicznie sylwetkę zatrzymanego (nawet w stopniu umożliwiającym jednak jego identyfikację), powinien mieć na to zgodę sądu, jeśli żyjemy w państwie prawa.


FalconTech pisze:
StanAstra napisał(a):A przecież on, gdy zapłaci mandat, nie jest już nikomu nic winien!

Płacąc mandat opłacam uniewinnienie? Kończąc odsiadkę za morderstwo nie jestem już winnym za popełnienie zbrodni?
Był jest i będzie winnym za popełnienie wykroczenia, niech się cieszy że nikomu nie zrobił krzywdy.
Nie o to mi chodziło!
Płącąc za mandat, ponoszę karę za popełnione przestępstwo i to kończy sprawę odpowiedzialności i kary. To zaś, że tv w sposób ewidentnie niewystarczający zniekształca wizerunek zatrzymanego, stwarzając publicznie możliwość jego identyfikacji powoduje, że odbiera on kolejną karę, do ferowania której przyczynia się właśnie owa TV! a nie jest do tego uprawniona.
O to mi chodziło.
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#22

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

StanAstra pisze:To zaś, że tv w sposób ewidentnie niewystarczający zniekształca wizerunek zatrzymanego, stwarzając publicznie możliwość jego identyfikacji powoduje, że odbiera on kolejną karę, do ferowania której przyczynia się właśnie owa TV! a nie jest do tego uprawniona.
Widocznie jest. Tak jak masterMungo napisał

Nie bój się oni mają takich radców prawnych, prawników itp że nie dali by na tyle ciała żeby ktokolwiek z nas miał szanse ich zaskarżyć.

StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#23

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

To jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii? - jeśli można spytać, bo do odpowiedzi nie zmuszam

Popierasz tą TV, która staje się tutaj niejako sędzią?

Jest Ci to obojętne?

TV schowa się za te nieścisłe i nie uwzględniające aspektów życiowych ani zdrowego rozsądku przepisy. Wystarczy że są takie przepisy, nieważne, czy dobre, czy złe, samo to już wystarcza owej TV, aby stawiać się w roli sędziego i kata.

Jak napisałem na wstępie: "Zdrowy rozum w przepisach nie zawsze jest reprezentowany". To jest coś, za czymś się taka TV schowa, bo dla zysku i poklasku zrobi niemal wszystko. To jest żenujące i nieludzkie
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#24

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Stan, ale odpowiedź Ci podałem. Jest ona w Ustawie o prawie autorskim.
Stacja TVN nagrywa działania policjantów (mają na to zgodę Komendy Głównej), osoby zatrzymane w trakcie trwania nagrania materiału są jedynie bohaterami drugoplanowymi, "piratami" telewizja nie jest zainteresowana, ich interesuje praca drogówki.

Wszystko w tej sprawie jest zgodne z prawem, TVN nie może sobie pozwolić na naginanie prawa bo zapłacili by kolosalne kary.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#25

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Chyba kolega wybitnie nie lubi akurat TVN-u, nie wiadomo dlaczego ..
Takie programy emitują też inne TV i nie tylko prywatne ..
W Polsacie - ,,STOP Drogówka'', w TNP INFO na krakowskiej antenie - ,,Jak nie płacić mandatu'', ,,Jedź bezpiecznie''
Można sobie też te programy pooglądać na stronie konkretnej TV ..

Tak apropos - na drodze możesz być sfilmowany przez kogokolwiek kto pójdzie z materiałem na policję i zostaniesz ukarany za fajerwerki !! Oskarżysz go o naruszenie dóbr ??
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#26

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

ABBC3_OFFTOPIC
2007-11-06 12:42

We wtorek, po południu, kierowca sportowego forda probe zatankował paliwo na stacji Shell w Dzierżoniowie, wsiadł do auta i odjechał, nie płacąc za benzynę.
Dzierżawca stacji, który był świadkiem tej kradzieży, ruszył w pościg za złodziejem. Świdniczanin uciekając, najpierw spowodował kolizję, uderzając w inne auto. Mimo to, nie zatrzymał się i bardzo szybko jechał dalej. We Włókach stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo i słup. Zginął na miejscu. Ranna pasażerka trafiła do dzierżoniowskiego szpitala.
– Zgłoszenie o wypadku otrzymaliśmy od dyspozytora pogotowia – mówi Anita Guzek z dzierżoniowskiej komendy policji. – Kilka minut później patrol był już na miejscu. Policjanci podczas przeszukania forda znaleźli w bagażniku polskie tablice rejestracyjne. To o tyle interesujące, że auto miało przymocowane niemieckie numery.
Trwa postępowanie, które wyjaśni wszystkie okoliczności tego nieszczęśliwego wypadku.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#27

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Odnośnie uciekania przed Policją, to niedawno właśnie w Uwaga Pirat (albo czymś podobnym, ale raczej właśnie w tym programie) gościu zaczął uciekać, zatrzymał się na jakimś wyższym krawężniku i go złapali dopiero po pościgu atletycznym. Dostał ileś tam punktów karnych... ale tak znośnie i 1000zł mandat - lightowo go potraktowali - ale fakt, że bardzo przepraszał.
[External Link Removed for Guests]

StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#28

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

masterMUNGO pisze: » dzisiaj, o 00:25

Stan, ale odpowiedź Ci podałem. Jest ona w Ustawie o prawie autorskim. Stacja TVN nagrywa działania policjantów (mają na to zgodę Komendy Głównej), osoby zatrzymane w trakcie trwania nagrania materiału są jedynie bohaterami drugoplanowymi, "piratami" telewizja nie jest zainteresowana, ich interesuje praca drogówki. Wszystko w tej sprawie jest zgodne z prawem, TVN nie może sobie pozwolić na naginanie prawa bo zapłacili by kolosalne kary.
Stan prawny znam. Tylko nadal uważam, że ten stan prawny nie odzwierciedla stanu faktycznego. Te osoby traktowane jako drugoplanowe, są pokazywane PUBLICZNIE, zaś sposób ukrycia ich tożsamości budzi moje głębokie i mieszane uczucia. Naprawdę z tego, co widzimy na ekranie, można rozpoznać osobę filmowaną - a tego nie powinno się robić, i do tego dopuszczać, bo to jest nieplanowana, dodatkowa kara, której wymierzać (nawet podświadomie) nie ma prawa jakakolwiek telewizja (nic nie mam do TVN jak mi tu ktoś zarzuca). To prawo o którym piszesz, jest nieszczelne i nie dokładne i pozwala na nie do końca "czyste" zachowania telewizji. I o to tylko mi chodzi.


======================================
przez silvo44 » dzisiaj, o 09:32

Chyba kolega wybitnie nie lubi akurat TVN-u, nie wiadomo dlaczego ..
Takie programy emitują też inne TV i nie tylko prywatne ..
Mnie czasem poraża łatwość, z jaką dyskutanci na forach wkładają w usta innych osób słowa, które te osoby nie wypowiedziały. Nic nie mam do TVN (póki co mam pełny wgląd do mojego mózgu), a to że ta telewizja tu występuje w tej dyskusji jest mi zupełnie obojętne. Każda TV która by w taki sam sposób się zachowywała "ukrywając" nie do końca tożsamość filmowanych osób zasługuje na takie same oceny, jakie opisałem.
Dziwię się, że są przypadki w tym programie, gdy zatrzymani Wyraźnie sobie nie życzą ich filmowania, a to i tak nie jest przez taką tv respektowane. PRzecież można takie nagranie nie puścić, a pokazywać tylko takie, gdzie osoby zgadzają się na to.
Tak apropos - na drodze możesz być sfilmowany przez kogokolwiek kto pójdzie z materiałem na policję i zostaniesz ukarany za fajerwerki !! Oskarżysz go o naruszenie dóbr ??
Sorry, ale podajesz "zły" (nie na temat) przykład. Ja nie o czymś takim mówię, gdyż owa TV emituje nie do końca ukrytą tożsamość osób w sposób PUBLICZNY! TO jest sedno sprawy. O tym dyskutujmy.
Odpowiadając na twój przykład nie na temat - jeśli policja tego nagrania nie upubliczni, nie ma sprawy, nie ma żadnego naruszenia dóbr, to jasne.
Jeśli zaś ów "życzliwy" obywatel pokaże ten filmik publicznie, to i owszem, mam pełne prawo żądać od niego sporego zadośćuczynienia! Dodatkowo Temida mu przyfasuje coś z Ustawy o Ochr Danych Osobowych :lol:
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#29

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

StanAstra pisze:dyskutanci na forach wkładają w usta innych osób słowa
Przesadzasz - zawsze możesz zrezygnować z dyskusji.. Mnie też się nie podoba to co piszesz, a nie szczekam na Ciebie ..
Nie rozumiem np. czemu w takim programie są ,,zasłaniane'' napisy na plandekach aut, a reklamy przy drodze już nie .. Przecież po to jest taka forma informacji, aby docierała do jak największej liczby ludzi ..
StanAstra pisze:ta telewizja tu występuje
To trzeba było napisać ,,w telewizji'' a nie w TVN.
StanAstra pisze:pokazywać tylko takie, gdzie osoby zgadzają się na to.
Wtedy byłby ich wizerunek bez zamazywania twarzy - takie programy też są !!
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#30

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Prawo jest dobrze skonstruowane, bo jak już wcześniej było zaznaczane - na ulicy mogą nagrywać każdego bez wyjątku. Jeśli by tak nie można było to np., tv nie mogła by nagrywać materiałów do "Wiadomości", "Faktów", "Kurierów" itp., z pleneru. Bo wtedy każda przechodząca osoba obok obiektywu musiałaby być "zniekształcona".

Jeżeli jest wszystko zgodnie z prawem to nawet nie widzę sensu na dalszą dyskusję bo będzie ona prowadziła do niktąt, autor prosił aby przedstawić mu to prawnie no i zostało - prawnie i dla osób które chcą mieć jasno napisane co można a co nie.

I to co nazywasz nieszczelnym prawem, jest prawem obowiązującym na całym świecie. Nasza ustawa jest przerobioną z ustawy niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej czy amerykańskiej. Wszędzie jest to samo, że mogą Cię nagrać i wyemitować w tv.

I chyba na tym powinniśmy zakończyć Nasze wypowiedzi, uważam że wszystko zostało już powiedziane i spisane. W przypadku dalszych uwag dotyczących nagrywania itp., polecam kontakt z Zespołem Prasowym Komendy Głównej Policji.
[External Link Removed for Guests]

Zablokowany