Filmowanie osób podczas kontroli

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

Re: Filmowanie osób podczas kontroli

#31

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Koledzy, aby nie było nie jasności z tymże tematem, zwróciłem się z pytaniem do Rzecznika Komendata Głównego Policji, Pana Mariusza Sokołowskiego, oto jego odpowiedź:
mł. insp. dr Mariusz Sokołowski pisze:Szanowny Panie Andrzeju,
Program tego typu, jak „Uwaga pirat”, jest programem, poprzez który możemy pokazać widzom trud codziennej, policyjnej służby. Możemy umożliwić dziennikarzom uczestniczenie w policyjnym patrolu, czy policyjnych realizacjach, o ile nie zaszkodzi to dobru prowadzonych przez nas postępowań i nie utrudni to pracy funkcjonariuszy. Dziennikarze mają wówczas możliwość rejestracji przebiegu służby. W takim przypadku dziennikarz działa na podstawie prawa prasowego, także rejestrując wizerunki osób, wobec których podejmowane są interwencje. Prawo prasowe mówi wyraźnie, że:

• nie wolno publikować w prasie danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe, jak również danych osobowych i wizerunku świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych, chyba że osoby te wyrażą na to zgodę. Jedynie właściwy prokurator lub sąd może zezwolić, ze względu na ważny interes społeczny, na ujawnienie danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe;
• Publikowanie lub rozpowszechnianie w inny sposób informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych i wizualnych wymaga zgody osób udzielających informacji.

I w jednym i drugim przypadku określono obowiązki dziennikarza, co do publikowania bądź rozpowszechniania informacji. Nagranie programu, o który Pan pyta odbywa się w miejscach publicznych, a wówczas każdy, ma prawo nagrywać, fotografować, filmować umundurowanych policjantów wykonujących swoje obowiązki. Jeżeli dziennikarz decyduje się na publikację materiału, musi wziąć pod uwagę powyższe zapisy, bądź też przedstawić materiał tak, by uniemożliwić identyfikację poszczególnych osób, m.in. zapewniając im ochronę ich dóbr osobistych. Zatem zakrywana, wypikslowywana zostają twarze poszczególnych osób, modyfikowany jest głos. Zastrzegam jednak, że są to w tym przypadku obowiązki dziennikarzy nie zaś policjantów, bo to media publikują, rozpowszechniają dany materiał.
Pozdrawiam serdecznie.
Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego Policji
mł. insp. dr Mariusz Sokołowski
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#32

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

I wszystko w tym temacie! Obrazek

A to że ktoś rozpozna "pokrzywdzonego" (bo tak starasz się przedstawić piratów drogowych) to już nie jest problem telewizji. Osobiście spotkałem się z przypadkami typu, np. "oskarżona Weronika W. córka byłego prezydenta" nie ujawnili danych osobowych oskarżonego, a że ktoś się domyśla o kogo chodzi...
To samo w wiadomościach gdy pokazują skazanego wyprowadzanego z sądu z kurtką na głowie, tez go ktoś może rozpoznać a się takich sytuacji nie czepiasz.

Gdyby ich filmowali w sytuacjach osobistych typu zgłoszenie do kłótni małżeńskiej - zgodzę się ze stwierdzeniem, że to "dodatkowa kara".

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#33

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

Dajmy już spokój temu tematowi, niczego się nie czepiam, uważam tylko, że ukrywanie tożsamości w programie "uwaga pirat" nie jest tak do końca skuteczne (choć bez trudu mogłoby być) i nic więcej.

Nieprawdą i absurdem jest więc, przypisywana mi przez Falcontecha chęć nazwania osób popełniających wykorczenia w ruchu udrogowym "pokrzywdzonymi"! Pisałem wyraźnie, że odbierają poprzez mandat i punkty słuszną karę, zaś ewentualna możliwość rozpoznania ich tożsamości jest dodatkową, niezasłużoną karą, ferowaną przez telewizję, która nie potrafi lub nie chce (z naciskiem na to drugie) bardziej dokładnie ukryć tożsamości tych osób. Ale mamy co mamy i trzeba z tym żyć.

PS.
Cały problem dyskusji internetowych polega na tym, że dyskutanci się nie widzą, mogą tylko "się czytać" (+ dostrzegać "emotikony"), a to o wiele za mało gdyż w kontaktach z ludźmi przekazujemy ponad 70% informacji, jakie chcemy przekazać tak naprawdę nie słowami, a gestami i tzw. mową ciała - tego zaś żaden tekst na forum nie przekaże. Mając na względzie to ograniczenie bądźmy ostrożni w ocenianiu intencji innych osób, które tylko piszą, a których nie widzimy.
Tym samym uruchomiony przeze mnie temat filmowania osób podczas kontroli drogowych uważam za zamknięty, można więc i tą dyskusję zamknąć przez admina.
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#34

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

dnc

Astro-maniak
Posty: 176
Rejestracja: 11 sie 2011, 8:34
Imię: Radarek
Auto: OPEL ASTRA KOMBI OPCLINE
Silnik: 1.9CDTI 150KM SPORT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#35

Nieprzeczytany post autor: dnc »

Mnie tez ten program się nie podoba ( i nie oglądam go), ale powody dla mnie sa takie.
TVN rzekomo filmuje pracę policji. Zatrzymani są tylko tłem. Skoro tak, to dlaczego komentarz dograny w studiu nie dotyczy pracy policji, ale tego co i jak powiedziało owe tło czyli zatrzymani? Nie ma wiele o samej pracy policji. A skoro tak, argument TVN jest nieprawdziwy.
Była tu też cytowana odpowiedź komendanta Policji. Nie ma on racji pisząc jakoby filmowanie odbywało się w miejscach publicznych, poniewaz sporo materiałów jest kręconych w środku wozu policyjnego, a czy on jest miejscem publicznym? Śmiem twierdzić, że NIE. Bo nie każdy ma tutaj dostęp, a osoby z zewnątrz nie widzą dostatecznie dużo co dzieje się w środku. Skoro tak, znaczna część materiału powinna zostać usunieta. Wzorcem jest tutaj praca policji w USA, gdzie nagrania dostarczane są przez nia samą (kręci je kamera zamontowana w radiowozie), a montowanie filmu odbywa się przez producenta tegoż. Nie ma podejrzeń o manipulację, jak to może mieć miejsce w przypadku programu "Uwaga Pirat".
Ten program wzburza też moje kontrowersje z innego waznego powodu. Tworzy on aurę jaloby WSZYSYC kierowcy, powtazram WSZYSCY kierowcy to byli bandycie na kołach, jeżdżący swoimi drogimi brykami z zawrotnymi prędkościami. TVN manipuluje opinią publiczą opisując to co dzieje się na drogach niż jest to w rzeczywistości. Program sugeruje, że tylko praca policji w taki sposób może ograniczyć ilośc wypadków na drogach (co jest wierutną bzdurą). Sugeruje też, że policja jest skuteczna w tym co robi i robi to z automatu, co też jest nieprawdą.
Moim zdaniem program ten łamie podstawową zasadę demokratycznego państwa prawa. Licz jest niedozwolony. Tymczasem program TVN Turbo jest linczem, jaki ta stacja uprawia na tych, którzy zostali zatrzymani. Komentarz ze studia, choć może wydawać się trafny jest zakamuflowaną formą wyszydzenia i wyśmiania osoby zatrzymanej. Czy widzieliście by skazani w normalnych procesach przed sądem byli filmowani i później wyszydzani w jakimś filmie czy audycji? Nie. A tutaj ma to rację bytu. A nawet przez wielu jest pochwalane. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że każdy, powtarzam każdy, może zostać zmanipulowany i zatrzymany pod dowolnym zarzutem. Czy chcielibyście by z Was się śmiano i komentowane wasze poczynania nawet jesli nie byłyby one zgodne z prawem? Nie sądzę. Ostatnio takie naciaganie widziałem na własne oczy. Widziałem jak policja zatrzymała auto, które jechało na 50 - 60-70. Wyglądało to tak. Dojechałem za drodze dwupasmowej dwa wozy. W pierwszym siedzieli owi zatrzymani, a zaraz za nim policja w nieoznakowanym wozie. Wyprzedziłem ich i patrzyłem się w lusterko. Policja przyspieszyła, wyprzedziła mnie i innych, a za nimi jechało auto, które wjechało w ograniczenie razem w jednym momencie z policją. W tym momencie oba wozy przekroczyły prędkość i oba powinny dostac mandat, Policja specjalnie jechała szybciej by ten za nimi też jechał. Oczywiście jechał niezgodnie, ale czy to oznacza, że policja miała prawo tez tak jechac? Kiedy ograniczenie sie skończyło nagle policja właczyła sygnalizatory i kazała mu się zatrzymać. Minąłem ich, po kilku sekundach kiedy rozgardiasz na drodze ustał i odjechałem, ale prowokacja się udała. Pewnie ten kierowca nawet nie był świadom tego co dzieje się przed nim, ale został wkręcony i zapłacił mandat. A tak być nie powinno. Policja jest od łapania a nie od nakręcania atmosfery i wkręcania ludzi. Dlatego nie mam zaufania do policji drogowej a program UWAGA PIRAT uważam za wielce szkodliwy.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#36

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

Ja tam ten program nawet lubię, bo czasami naprawde asów tam złapią.Można sie i pośmiać z tego co ludzie robią, albo złapać za głowe. Ale nie ukrywam, że często gęsto wkurza mnie gość komentujący i to że czepiają się dosłownie wszystkiego. A czasami martwi mnie to, że ludzie kompletnie nie znają się na przepisach i co im wolno, a co nie i posłusznie poddają się karze.

Np w jakoś ostatnio zatrzymali gościa w odrestałrowanym pontiacu z 70 któregoś roku i gość jechał bodajże zarejestrować go jako zabytek. Jak wiadomo musi być on złożony praktycznie na samych orginalnych częściach jak wyjechał z fabryki. No i zatrzymali go bo tłumik miał skierowany w prawo i był za głośny, a w PL tak nie wolno oraz za czerwonawą barwę kierunków. Oczywiście gdyby kamery nie było to by sie chop pewnie dogadał, a tak to gliniarze nie popuszczą.

Drugi przykład to mierzenie tłumika w jakimś motorze. Z tego co wiem to producent mówi np. że pomiar się wykonuje np do 3tys obr. A policjant kazał gościowi do końca, no i ten głupi się zgodził. I po dowodzie.

Wracając do filmowania, to nie wiem czy już tu pisałem, ale w TVN-ie mają pewnie na tyle dobrych prawników że możemy im skoczyć. No i oczywiste jest że każdego sie pozna. Jakby zatrzymali mi jakiegoś znajomego to odrazu bym poznał, w szczególności że imie mówią normalnie.

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#37

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

dnc pisze:Policja jest od łapania a nie od nakręcania atmosfery i wkręcania ludzi
dnc pisze:program TVN Turbo jest linczem
Piszesz bardzo dużo o tym programie a zacząłeś od tego, że go nie oglądasz .. Żeby o czymś mówić, opiniować, trzeba to znać - w tym przypadku oglądać .. Wiec się zdecyduj ..
ilek8822 pisze:Ja tam ten program nawet lubię
Ja też ..
ilek8822 pisze:zatrzymali gościa w odrestałrowanym pontiacu z 70 któregoś roku
Oglądałem i chyba nie mieli racji, ale to trzeba poczytać pewne szczegółowe przepisy i rozporządzenia ..

Nawiązując jeszcze do postu dnc - mam trochę inne odczucia - w naszym kraju zakrywa się twarze przestępców,piratów drogowych itp. A dlaczego ???
Dlaczego Ty idąc przez miasto, będąc filmowany i pokazany potem w materiale o czym innym masz być z tego zadowolony ?? Może tam w ogóle nie miałeś być i jest to dla Ciebie podstawa do rozwodu ??
Pokazujmy wizerunki świrów i oszołomów !! Jak w komedii Bareji ... ,,tych osób nie obsługujemy'' :lol: :lol: :lol:
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

dnc

Astro-maniak
Posty: 176
Rejestracja: 11 sie 2011, 8:34
Imię: Radarek
Auto: OPEL ASTRA KOMBI OPCLINE
Silnik: 1.9CDTI 150KM SPORT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#38

Nieprzeczytany post autor: dnc »

Nie ogladam ale kiedyś oglądałem. Wypowiadam się bo właśnie mnie denerwował. I dlatego przestałem. Ja nie pisałem o tym czy twarze są zakrywane czy nie, ale podważałem tłumaczenie TVN i policji co dozasadnosci kręcenia materiałów i jest sprzecznosci z rzeczywistością oraz o pokazywaniu rzecywistosci w sposób mocno wykrzywiony. To, że ktoś jechał w terenie zabudowanych 100 nie oznacza, że robią to wszyscy. A takie mozna odnieść wrażenie. Pamietaj, że ludzie dziś nie patrza jak jest naprawdę, nie szukają odpowiedzi na postawione pytania, ale jak się im podaje dana informację w mediach to traktują to jako jedyna własciwa odpowiedź. Tak też działają politycy. Skorą widza, jak ktoś gna pzez miasto i zostaje zatrzymany to może dojść do wniosku(a po wypowiedziach polityków, policji i mediów mam pewnosć, że tak myślą), że tak trobią wszyscy. Chodzą zatem na skróty. Spłaszczają rzeczywistość. UWAGA PIRAT pokazuje skrajności, pokazuje ludzi, którzy przegięli. Ale pokazuje to tak by odnieść wrażenie, że to standard, norma. A to nieprawda. Po za tym pisałem o głupich komentarzach lektora, które może i trafne, ale dla mnie są formą linczu publicznego. Owszem został zatrzymany ktoś kto jechał niezgodnie z przepisami. Policja ma nagranie. Zauważ, że wielu nawet nie chce tego oglądać. Sa świadomi tego co zrobili. Zatem robią to z premedytacją. Ale czy to oznacza, że należy się nad nimi pastwić? Czy jesli ktoś zabija drugiego człowieka to czy media maja prawo się pastwić nad nim? Czasy znęcania się nad przestępcami minęły. Człowiek powinien być traktowany jako dojrzały i dorosły, w pełni świadomy swoich czynów. Bez zbędnych słów i komentarzy. "Jechałeś za szybko, wyprzedzałeś w niedozwolonym miejscu i policja ma dowody, dostajesz mandat. I tyle." Bez zbędnych słów. Nigdy nie zostałem zatrzymany przez wóz z mediami w środku, ale nie uważam tego za pozytywne doznanie. Generalnie zatrzymanie przez policję nie jest fajne i przyjemne, ale takie jest życie. Ludzie popełniają błędy i jeśli zostaną złapani płacą za to. Dodatkowe pastwienie się, lincz medialny i publiczny, jakkolwiek wielu się podoba i przyklaskują temu, nie jest moralnie uzasadniony. Media są od pokazywania pracy policji, a skoro tak niech zajmą się ich pracą. Tylko, że praca w drogówce jest raczej monotonna i materiału starczyłoby na 2-3 odcinki. Więc próbuje się podkręcac atmosferę by nakręcić publikę i dobrze zarobić na reklamach. Ale czy to jest moralnie uzasadnione?
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#39

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

Wiesz co? Ja osobiście się z Tobą nie zgadzam. Jeśli ktoś popełnia przestępstwo z premedytacją to uważam że pastwienie się nad nim jest jak najbardziej ok. Nazwij mnie chamem, ale tak uważam. Niektórych nie nauczysz samym mandatem. Taka dodatkowa kara może nie wpłynie na każdego, ale założe się, że procent osób które poczuły że dostały nauczke wzrośnie.

Co jednym wchodzi do głowy szybciej, niektórym trzeba wbijać mocniej. Rozumiesz o co mi chodzi?
dnc pisze: Człowiek powinien być traktowany jako dojrzały i dorosły, w pełni świadomy swoich czynów
Cóż za sprzeczność. Jeśli ktoś chce być tak traktowany to musi się tak zachowywać. Tak ? W Stanach za niektóre przewinienia które pokazują w "Uwaga Pirat" walneliby Cię na glebe i zabrali do więzienia.
dnc pisze:Ludzie popełniają błędy i jeśli zostaną złapani płacą za to.
Popełni błąd kto przez przypadek źle zawróci czy coś, a nie tacy którzy przy np. 150km/h sie pchają na czołowe, na zakrętach, pasach, w wioskach itd. To nie jest błąd, to jest świadome popełnianie przestępstwa.

I ostatnia kwestia.
dnc pisze:ale podważałem tłumaczenie TVN i policji co dozasadnosci kręcenia materiałów i jest sprzecznosci z rzeczywistością oraz o pokazywaniu rzecywistosci w sposób mocno wykrzywiony. To, że ktoś jechał w terenie zabudowanych 100 nie oznacza, że robią to wszyscy. A takie mozna odnieść wrażenie. Pamietaj, że ludzie dziś nie patrza jak jest naprawdę, nie szukają odpowiedzi na postawione pytania, ale jak się im podaje dana informację w mediach to traktują to jako jedyna własciwa odpowiedź
Wg Ciebie wykrzywiają rzeczywistość? Bo wg mnie to co najwyżej za bardzo sie przypierniczają do pierdół (bo kamera jest), ale jeżdżąc na codzień widze to samo na naszych drogach, a nawet lepsze przypadki. Więc nie uważam by wykrzywiali cokolwiek. Co do ludzi to bardzo mi przykro że niektórzy nie mają swojego zdania i dają sobą łatwo manipulować. Ale jak ktoś głupi to głupi.

dnc

Astro-maniak
Posty: 176
Rejestracja: 11 sie 2011, 8:34
Imię: Radarek
Auto: OPEL ASTRA KOMBI OPCLINE
Silnik: 1.9CDTI 150KM SPORT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#40

Nieprzeczytany post autor: dnc »

Co do policji w USA, to prawda, ale tam idzie się siedzieć za takie rzeczy gdzie w Eurpie można conajwyżej dostać zawiasy. Generalnie w USA ludzie mają niewiele do powiedzenia, ale tam też jest inna kultura. Niedawno znany bokser Adamek opowiadał jak jeżdzą Amerykanie i mówi, że przy nich nasi kierowcy to są mistrzowie bezpiecznej jazdy. Tam testy i egzaminy sa tak łatwe i proste, że każdy może je przejśc. Ale z drugie jstrony jak też coś zrobisz to właśnie wyciągają z auta i "morda w asfalt".
Wielu ludziom nie można przemówić do rozsądku. Nie uważam jednak by wyszydzanie coś więcej pomogło. Moim zdaniem prawo dotarło do granicy absurdu i traktuje ludzi jak małe dzieci. A sksoro kogoś się tak traktuje to potem mamy to co mamy. Ludzie zachowują się jak dzieciaki w piaskownicy. Sadzę, że dodatkowe karanie, takie jak pokazywanie twarzy w TV tez na niewiele się zdaje. Problem polega jednak na tym, że ludzie są różn i róznie mogą zareagować. Jesli jednak przepisy drogowe są dla wszystkich i tak się je dostosowuje jakbyśmy jechali starym złomem to są one niedopasowane do rzeczywistości. Mnie np. podoba się bardzo jak pokazują Tour De France. Jeżdżą po głównych drogach krajowych. One są fantastycznie zrobione. Zakręty wyprofilowane, nie ma co 50 metrów wjazdów i zjazdów do bocznych dróg, robi się co kilka km ronda, które pozwalają włączyć się do ruchu tranzytowego. Na drodze nie ma nadmairu znaków. Ba. Jest ich tak mało, że ja nie wiem jak Polacy tam dają sobie radę? Na pewno się gubią. W takim gąszczu przepisów i nadmiaru oznakowania jak w Polsce dochodzi do absurdów i do manipulacji kierowcami i opinią publiczną. Pamiętam kilka miesięcy temu jak w UP była takasytuacja: Warszawa, droga dwujezdniowa. Po lewe krzaki i lasek, po prawej chodnik 10 metrów o od drogi i gdzieś tam w oddali bloki. Ktoś postawił 50 i oczywiście policja "w słusznej sprawie" łapie kazdego. Pytanie zatem nasuwa się czy stosowanie oznakowania po to by "na wszelki wypadek" jeżdziło się wolniej jest dobre dla logiki i poprawności przestrzegania prawa? Ja uważam, że nie. Ale jest to wykorzystywane przez TVN do tworzenia programu, który pokazuje jak to kierowcy jeżdżą jakby nie znali przepisów. A potem powstaje program z komentarzami jak te w UP. Takie jest moje zdanie.

Nie będę otwierał wątku, ale mam jeszcze do dodania kilka szczegółów - uczepiłeś się TVN TURBO, a przecież jest wiele innych podobnych programów - pooglądaj .. Na tymże - GLINY, na TV 4 - DROGÓWKA, na TVP Kraków - Jak uniknąć mandatu .. oraz ,,Jedź bezpiecznie'' - można popatrzeć na necie ... I można popatrzeć na te programy jak na instrukcje i nauczyć się prawidłowych zachowań ..
Nikt tu nikogo nie linczuje, ani nie wyszydza - pokazywany jest przecież problem, wykroczenie a nie człowiek ..
Ty chyba jakiś inny TdF oglądasz, bo w/g mnie to oni tam ciągle jadą po jakichś zadupiach ... Jeszcze nie widziałem kolarzy na dwupasmówce ..
silvo44
Ostatnio zmieniony 23 sty 2012, 16:09 przez silvo44, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: musiałem podsumować ...
[External Link Removed for Guests]

Zablokowany