Filmowanie osób podczas kontroli

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Filmowanie osób podczas kontroli

#1

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

- nie ma tu takiego tematu, więc zakładam.

Prawnikiem nie jestem, znam się na ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie informacji zgodnie z odpowiednimi normami.
Natomiast oglądam program w TVN Turbo "Uwaga Pirat!"
Nie podoba mi się bezceremonialne filmowanie każdego zatrzymanego do kontroli pacjenta. Gdyby to robił policjant i to dla celów włąsnych policji, dajmy na to szkoleniowych, to pal licho.
Ale tu kamerman z prywatnej TVN łapie w obiektyw ludzi, z których na pewno żaden sobie tego nie życzy (wyjątkom gratuluję).
I dziwię się policji, ze na to pozwala. Bo sam fakt, że nagranie zawiera zmieniony głos pacjenta (durnie to w sumie brzmi, też nikt nad tym nie myśli), że jego twarz oraz numery auta są zamazane nie wystarcza moim zdaniem, żeby ludzie oglądający program nie mogli rozpoznać kto jest zatrzymany. Widać auto, model kolor -wszystko. Widać sylwetkę pacjenta, ubranie sposób chodzenia i wiele innych jego cech osobowych.

Jeśli ktoś jest zatrzymany na drodze przez policję, a przypadkiem przechodzi ulicą jego znajomy i widzi, ze policja wlepia mu mandat to sytuacja przypadkowa i nikt do nikogo nie ma pretencji, że ktoś kogoś przypadkiem rozpoznał w takiej a nie innej sytuacji. Ale gdy to zatrzymanie i całe drogowe postępowanie nagrywa prywatna stacja, która potem upublicznia wizerunek pacjenta, to to już nie jest w porządku.

Przecież taki np. szef kierowcy auta służbowego może na nim wywierać presję jeśli rozpozna swojego pracownika w TV. A przecież on, gdy zapłaci mandat, nie jest już nikomu nic winien! PRacodawca nie ma chyba prawa "rozliczać" swojego kierowcy z ilości lub braku mandatów! Co innego, gdy kierowca jeździ autem służbowym "na gazie".

Może jest na forum prawnik lub osoba znająca bliżej materię prawną tego "filmowania" na drodze? :roll:

Co sądzicie? Jakie macie zdanie? Jest jakiś przepis (przepisy) na obronę prywatności w "takiej" sytuacji ??? :?:
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
wacek

Astro-maniak
Posty: 1024
Rejestracja: 13 sty 2011, 15:38
Imię: Sebastian
Auto: OMEGA B FL
Silnik: Y32SE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: wacek »

O to chodzi, że oni nie filmują Ciebie tylko "prace policji", a ty jesteś elementem tła.
A prawnie(nie jestem pewien), jest zapisane, że wystarczy zmienić głos, zasłonić twarz i blachy i to wystarczy aby pokazać "klienta" w TV.
A dlaczego się policja na to zgadza? Pewnie dostają dofinansowanie za to, że dają robić film o swojej pracy.(takie moje domysły)
Kiedyś samochody były projektowane przez inżynierów, a dziś... przez księgowych
Piszesz na GG pierwszy raz do mnie to się przedstaw nickiem i jakiego forum jesteś, unikniemy w ten sposób nieporozumień

StanAstra

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 paź 2011, 21:42
Imię: Staszek
Auto: Astra H, kombi, Diesel, 2006
Silnik: Fiat 120PS, 1,9CDTI
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#3

Nieprzeczytany post autor: StanAstra »

Właśnie, ciekaw jestem, jak to jest "prawnie" :roll: ure- lub nie-uregulowane :?:

Zdrowy rozum w przepisach nie zawsze jest reprezentowany, więc póki co, zostanę przy swojej ocenie "pracy" kamermamów nie-policjantów. 8-)
Pozdrawiam,
Staszek

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Może zacznę tak:
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych pisze:Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
z dnia 4 lutego 1994 r., publikator: Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631

Rozdział 10: Ochrona wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


W przypadku TVN Turbo - "Uwaga Pirat" (patrz i interpretuj pkt 2.2 Art. 81.), funkcjonariusze Policji wykonują swoje zadania i są bohaterami pierwszoplanowymi (zgodę na filmowanie "władzy" wydała Komeda Główna Policji), natomiast każdy zatrzymany/na jest jedynie "tłem" i dla tego też "proszę nie nagrywać - nie wyrażam zgody" do niczego nie doprowadzą, gdyż w/w program tv robi wszytsko zgodnie z ustawą (oczywiście z zachowaniem dóbr osobistych "tła", zniekształca głos i wizerunek zatrzymanego).

W tej kwestii TVN jest nie do ruszenia - bo jest wszystko zgodnie z prawem.

Myślę, że wystarczająco wytłumaczyłem co i jak...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#5

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

StanAstra pisze:Ale tu kamerman z prywatnej TVN łapie w obiektyw ludzi, z których na pewno żaden sobie tego nie życzy
Jeśli sobie tego nie życzy to niech jedzie zgodnie z przepisami. Zauważ że pokazują w tym programie ludzi którzy przekraczają znacznie prędkość, czy łamią przepisy. Ja łamiąc przepisy jestem świadom konsekwencji i jak dla mnie za kare mogą mnie pokazać normalnie, jedynie nr auta zasłonić.

Jedyne czego nie lubie to tego, ze jak mają już delikwenta to jadą za nim, aż wiecej nawywija i dopiero zatrzymują. Ponoć po paru rozprawach się to miało zmienić, czy sie zmieniło, nie wiem. Dla programu chyba tak, w praktyce wątpie. Pozatym jadąc nieoznakowanym wozem za kimś łamiącym przepisy, sami je łamią. Co ma myśleć kierowca jadący z naprzeciwka jak wali na niego jedo auto, a za nim jeszcze drugie (goniący policjanci). Jak jedzie radiowóz na sygnale to człowiek zaczyna się orientować co sie dzieje i przychamowuje i zjedzie.

A najbardziej mnie wpieniło to jak kiedyś policja jechała nieoznakowanym radiowozem i siadł im koleś na ogon. A ci go nakręcili za przekroczenie i zatrzymali ! A sami jak jechali ?! Na szczęście w moich okolicach tak sie nie kręcą :twisted:

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

ilek8822 pisze:Pozatym jadąc nieoznakowanym wozem za kimś łamiącym przepisy, sami je łamią. Co ma myśleć kierowca jadący z naprzeciwka jak wali na niego jedo auto, a za nim jeszcze drugie (goniący policjanci). Jak jedzie radiowóz na sygnale to człowiek zaczyna się orientować co sie dzieje i przychamowuje i zjedzie.

A najbardziej mnie wpieniło to jak kiedyś policja jechała nieoznakowanym radiowozem i siadł im koleś na ogon. A ci go nakręcili za przekroczenie i zatrzymali ! A sami jak jechali ?!


Odpowiedź masz tutaj:
Kodeks Wykroczeń pisze:Kodeks wykroczeń
z dnia 20 maja 1971 r. (Dz.U. Nr 12, poz. 114)
tekst jednolity z dnia 4 czerwca 2007 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 756)
tekst jednolity z dnia 16 marca 2010 r. (Dz.U. Nr 46, poz. 275)

Art. 16. [Stan wyższej konieczności]
§ 1. Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa
grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro
poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane.


A przypadkiem gdyby policjant odstąpił od pogoni, to obowiązuje go Kodeks Karny:
Kodeks Karny pisze:USTAWA
z dnia 6 czerwca 1997 r.
Kodeks karny.
(Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.)

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


"Non Facit Fraudem, Qui Facit, Quod Debet - Nie czyni bezprawia, kto spełnia swą powinność..."
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#7

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

masterMUNGO pisze:Art. 16. [Stan wyższej konieczności]§ 1. Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwagrożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobropoświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane.
Tyczy się to tylko funkcjonariuszy?

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Nie, tyczy się to każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Ale pamiętać trzeba o odpowiedniej interpretacji Kodeksu.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
ilek8822

Przedstawiciel Regionu
Posty: 3066
Rejestracja: 15 sty 2011, 12:20
Imię: Kamil
Auto: Astra GSI
Silnik: c20xe
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Łagiewniki (koło Wrocławia)

#9

Nieprzeczytany post autor: ilek8822 »

Zawsze to jakaś wymówka :P

" a bo wie Pan władza, ja tego z przodu wariata goniłem" :mrgreen:

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Napisałem żeby interpretować odpowiednio Kodeksy...
Byłaby to wymówka, gdybś faktycznie próbował zatrzymać pijanego kierowcę, seryjnego mordercę, recydywistę itp...
Ale nie w przypadku, że przed Tobą nic nie ma a Ty przestępców ścigasz :lol: ...
[External Link Removed for Guests]

Zablokowany