Odszkodowanie z PZU, zaniżona wycena.

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

Re: Odszkodowanie z PZU, zaniżona wycena.

#11

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Parę dni temu w radiu gadali, że ubezpieczyciel ma obowiązek naprawić auto na oryginalnych częściach i w całości pokryć koszty a nie tylko częściowo.
Ale nie dosłyszałem czy tak było czy tak będzie. Z tym że wspomnieli, że przez to wzrosną składki, więc chyb dopiero to wprowadzą.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#12

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Na TVN24 też o tym mówiono (w ten sam sposób z resztą). W orzeczeniach sądu już z lat 70-80 było jasno określone, że zamienniki nie są tak samo dobre jak oryginalne części i dlatego należy wymieniać na oryginalne. Teoretycznie ceny polis nie powinny wzrastać, ponieważ ubezpieczyciel podpisując umowę zawsze powinien zakładać konieczność opłacenia szkody całkowitej (w momencie gdy wartość samochodu po wypadku spada praktycznie do 0zł), a także już od dawna powinien mieć świadomość, że zakładanie zamienników jest niewystarczającym zrekompensowaniem strat. Dodatkowo będziemy mieli więcej sytuacji, gdzie zostanie orzeczona szkoda całkowita, co w praktyce może owocować niższą wypłatą odszkodowania (niż gdyby chcieć naprawiać samochód na zamiennikach). W praktyce jednak dano dobry powód do zmowy cenowej, podniesienia cen ubezpieczeń.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
d10rc.pl

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2012, 2:31
Imię: Gerwazy
Auto: Opel
Silnik: spory
Województwo: mazowieckie

#13

Nieprzeczytany post autor: d10rc.pl »

Sorki za odkop...
Wyznacznikiem jest ustawa a nie tvn czy radio.
Nie znalazłem informacji w wątku czy naprawa idzie z OC czy z AC, w przypadku AC wszystko zależy od umowy, opcji, ogólnie rzecz biorąc warunków ubezpieczenia na jakich została zawarta polisa. W przypadku OC już od dawna jest zasada, że należy doprowadzić pojazd do stanu sprzed szkody.
Najprostsza metoda to wstawić do zaufanego warsztatu, który bawi się w rozliczenia bezgotówkowe, a jeśli ma być gotówka to jest trochę trudniej, z reguły trzeba zakończyć w sądzie, można zakończyć na wyroku zaocznym, nie za duże koszta (180-250+vat rzeczoznawca + 100-200pln kosztów pozwu)

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#14

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Wyznacznikiem jest ustawa a nie tvn czy radio.
Oczywiście, że tak... tylko, że o zmianie w ustawie dowiadujemy się z radia/tv, bo trudno, abyśmy się każdego dnia przyglądali tej sprawie. Kiedyś ustawa mówiła, że naprawiać można jak się chce, więc ubezpieczyciel proponował naprawę na zamiennikach... teraz zdaje się (nie chce mi się tego szukać) ubezpieczyciel nie będzie mógł proponować naprawy na zamiennikach, skoro założona była oryginalna część. I taka jest tylko różnica.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
d10rc.pl

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2012, 2:31
Imię: Gerwazy
Auto: Opel
Silnik: spory
Województwo: mazowieckie

#15

Nieprzeczytany post autor: d10rc.pl »

Malebo pisze:nie będzie mógł proponować naprawy na zamiennikach
Proponować może zawsze....

Nienawidzę porad w stylu "teraz zdaje się (nie chce mi się tego szukać)", szczególnie jak to zdaje się jest mało prawdopodobne.
Od kilku lat już ubezpieczyciel nie powinien rekalkulować cen części, chyba że są to części mechaniczne. No i tak jak pisałem zależy jeszcze jaka polisa, umowa, warunki itd. Bo jak sobie zrobisz z AC na którym masz udział własny i amortyzacje części to żebyś nie wiem co robił nie należy Ci się odszkodowanie za nową oryginalną część.

Dalszą dyskusję proponuję przenieść na PW, jeśli kolega (autor wątku) ma nadal problem z tym ubezpieczycielem także zapraszam na PW, coś zaradzimy, w ciągu 3 lat można się odwołać ;)

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#16

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

1. Pozwól, że jednak będziemy sobie prowadzić luźną rozmowę (od kwietnia już w tym wątku nie mamy do czynienia z poradami) z tekstami w stylu "teraz zdaje się (nie chce mi się tego szukać)", bo nie mówimy o tym co już jest, tylko o czym tam ktoś napomknął (i szukanie może nie dać jakiegokolwiek rezultatu). Jest to tak samo luźne rozważanie, jak o ewentualnych zrównaniach cen LPG z PB95 (od co najmniej 10 lat są o tym teksty), czy o rolkach sprawdzających prędkość maksymalną skuterów.

2. Nikt tu o AC nie mówi, bo każdy wie, że co ubezpieczyciel to inna umowa i jak napisze w niej, że płaci tylko połowę, to tak (zasadniczo - jeśli zapisy nie są niezgodne z prawem) będzie. Mowa jest o OC.

3. "Proponować może zawsze...."
No i właśnie po woli mówi się, że nie będzie mógł. To, że to może nigdy nie zostać wprowadzone to zupełnie inna sprawa.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
d10rc.pl

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2012, 2:31
Imię: Gerwazy
Auto: Opel
Silnik: spory
Województwo: mazowieckie

#17

Nieprzeczytany post autor: d10rc.pl »

Malebo pisze:2. Nikt tu o AC nie mówi, bo każdy wie, że co ubezpieczyciel to inna umowa i jak napisze w niej, że płaci tylko połowę, to tak (zasadniczo - jeśli zapisy nie są niezgodne z prawem) będzie. Mowa jest o OC.
Autor wątku a więc najbardziej zainteresowany nie wspomniał o tym więc pozostawmy to jako niewiadomą.
Malebo pisze:3. "Proponować może zawsze...."
No i właśnie po woli mówi się, że nie będzie mógł. To, że to może nigdy nie zostać wprowadzone to zupełnie inna sprawa.
Nie wiesz o czym piszesz, dlatego pozwolę sobie nie kontynuować.

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#18

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Rany, człowieku. Twórca wątku zadał pytanie: 2012-02-09, swoją drogą pisał o tym, że ktoś mu wjechał w tył, więc jakoś niespecjalnie wyobrażam sobie, aby można było mówić o AC, a raczej o OC... ale to i tak już bez znaczenia, bo 2012-03-10 założyciel tematu stwierdził, że oddał do ASO i rzecz zrobiona. Zdaje się, że ze wszystkimi poradami się zapoznał.

Następnie 2012-04-19 - FalconTech odkopał temat stwierdzając, że w radio mówili o tym, że nie będzie opcji zamiennikowej... i ja mu odpowiedziałem, że też słyszałem (że akurat w TV o tym mówili)... co z resztą nie było dla mnie żadną nowością, bo już wtedy pisałem "W orzeczeniach sądu już z lat 70-80 było jasno określone, że zamienniki nie są tak samo dobre jak oryginalne części i dlatego należy wymieniać na oryginalne." Dlatego nie musisz mi pisać, że "Wyznacznikiem jest ustawa a nie tvn czy radio.".
Mimo wszystko w TV mówili o trochę innym podejściu do tematu zamienników, ale może jak nie oglądałeś/słuchałeś, to nie wiesz o czym w ogóle mowa. Ja jedynie dopisałem, że w TV o tym mówili, ale w sumie to z ustawy i orzeczeń sądowych wynika już teraz, że nie powinno być mowy o zamiennikach.


Teraz piszesz dla odmiany:
"Nie wiesz o czym piszesz, dlatego pozwolę sobie nie kontynuować."
No i bardzo dobrze.
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ