Rejestracja pojazdu.

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Cheeq

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:30
Imię: Daniel
Auto: Assia F
Silnik: 1,6 8v C16NZ
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wronki

Rejestracja pojazdu.

#1

Nieprzeczytany post autor: Cheeq »

Witam wszystkich klubowiczów :)
Mam pytanie odnośnie rejestracji samochodu. Mianowicie Auto kupiłem rok temu, jeździłem cały czas na umowie kupna-sprzedaży i nie było problemów. Z tego co się orientuję to na umowie można jeździć 30 dni ale po przekroczeniu tej granicy nie a żadnej kary (?) Pytanie : czy jak bym chciał teraz przerejestrować samochód na siebie, czy będę musiał płacić jakieś kary?

Awatar użytkownika
wojtek08339

Astro-maniak
Posty: 892
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:42
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PIŁA

#2

Nieprzeczytany post autor: wojtek08339 »

Tak, zgodnie z prawem o ruchu drogowym na powiadomienie urzędu o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego masz 30 dni - zobacz Art. 78 ust. 2

Ponadto grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego - Art. 132 ust. 1 pkt 7 i mandat do 500zł.
Tak bynajmniej ze strony Policjanta.

Jeśli chodzi o Urząd Komunikacji, to nie wiem.

A zapłaciłeś podatek od kupna w skarbówce?
Masz na to chyba 14 dni.
Jak nie, to konto Ci bije, więc się streszczaj.
A Ty kiedy ostatnio czytałeś KODEKS DROGOWY?

Cheeq

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:30
Imię: Daniel
Auto: Assia F
Silnik: 1,6 8v C16NZ
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wronki

#3

Nieprzeczytany post autor: Cheeq »

A co gdybym np. sprzedał auto, z tą umową kupna sprzedaży?

Awatar użytkownika
wojtek08339

Astro-maniak
Posty: 892
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:42
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PIŁA

#4

Nieprzeczytany post autor: wojtek08339 »

Normalnie nie sprzedajesz auta z umową kupna, tylko oddajesz dowód rejestracyjny, oc i kartę pojazdu jeżeli jest.
Przy sprzedaży umowę piszesz na siebie z tym, że w tym przypadku musisz dołączyć umowę kupna jako dowód tego, że auto jest Twoje, bo nie zgadza się zapis w dowodzie rej.
Ktoś kto będzie myślał przy zakupie zada sobie pytanie dlaczego nie przerejestrowałeś go na siebie.
Najlepiej idź do urzędu komunikacji i dowiedz się, czy są jakieś sankcje z tego tytułu. Sam jestem ciekaw.
A Ty kiedy ostatnio czytałeś KODEKS DROGOWY?

Cheeq

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:30
Imię: Daniel
Auto: Assia F
Silnik: 1,6 8v C16NZ
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wronki

#5

Nieprzeczytany post autor: Cheeq »

Dzwoniłem do Urzędu. Powiedzieli mi że jeżeli jest ciągłość OC to z rejestracją nie ma problemu. Dzwoniłem też do znajomego policjanta (pracuję w P-ń) i mówił, że nie ma żadnych kar za jazdę na umowie kupna-sprzedaży. A nawet gdyby znalazł się jakiś "upierdliwy" to możesz powiedzieć że auto pożyczyłeś. Tak więc nic tylko zasuwać do Urzędu Ruchu :D

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Auto zarejestrujesz bez problemu nawet za lat pięć, ale jak już wyżej wspomniano - czy opłaciłeś Urząd Skarbowy? Jeśli nie to czekają Cię dosyć duże kary finansowe, a uwierz że co jak co ale skarbówka nie odpuści ani grosza.

A jak załatwiałeś sprawę z ubezpieczalnią? Z tego co wiem oni raczej korzystają z danych z dowodu rejestracyjnego.
Ale w przypadku kolizji z Twojej winy (odpukać) policję zdziwi trochę fakt (w przypadku jazdy na "umowę") że samochód ubezpieczył Stefan Batory a w dowodzie będzie Władek Jagiełło (a ubezpiecza z tego co wiem osoba będąca w dowodzie)... więc śpiesz się lepiej.

A do jakiego "Urzędu Ruchu" chcesz iść skoro rejestracja odbywa się w Wydziale Komunikacji?
[External Link Removed for Guests]

JagiS

Astro-maniak
Posty: 104
Rejestracja: 26 lut 2012, 10:12
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

#7

Nieprzeczytany post autor: JagiS »

Podzielę się moimi doświadczeniami i wiedzą z lutego br., kiedy to sprzedałem efkę.
Samochód sprzedałem poprzez zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Kupujący ma prawo posługiwać się oc sprzedającego przez 30 dni. W tym czasie musi dokonać przerejestrowania pojazdu na kupującego, zgodnie z zawartą umową i powiadomić ubezpieczyciela dawnego właściciela, co pozwoli mu na zawarcie nowej umowy oc. Po 30 dniach ubezpieczyciel zwrócił mi nadpłaconą składkę oc. Ja jako sprzedający również mogłem powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu w celu odzyskania nadpłaconej składki. Kolejna sprawa to podatek od czynności cywilno-prawnych. Kto go zapłaci napisane jest w umowie kupna-sprzedaży. Następnie pozostaje jeszcze podatek dochodowy. Ten pokrywa sprzedający, bo uzyskał dodatkowy dochód i podatek ten rozliczany jest w następnym roku, zgodnie z corocznym rozliczeniem PIT'u. Podatek ten płaci się tylko wtedy, jeżeli pomiędzy zakupem pojazdu, a jego sprzedażą nie minęło pół roku. Czy nie zaniżono wartości pojazdu może zbadać to Urząd Skarbowy.
Podsumowując, po zakupie pojazdu jest 30 dni na załatwienie nowych blach i ubezpieczenia. Nie można poruszać się pojazdem nieprzerejestrowanym. Brak nowej polisy oc grozi karą ze strony UFG. Miała wejść ustawa normująca wysokość kar, co wymusza UE. Brak ubezpieczenia do 3 dni - (równowartość) 100 EUR, do 14 dni - 250 EUR, powyżej 500 EUR + odsetki ustawowe, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia tego w przepisach.
Dawny ubezpieczyciel powiadamia UFG, o zakończeniu składki oc. Czy pojazd jest rzeczywiście ubezpieczony możesz sprawdzić tutaj: [External Link Removed for Guests].

A ha, jeszcze jedno. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieje inne nazwisko i adres niż w Twoim prawie jazdy, to upierdliwy i leniwy policjant może oczekiwać dokumentu potwierdzającego użyczenie pojazdu, a jak będzie nadgorliwy, to sam to sprawdzi.

Uf, rozpisałem się.

Cheeq

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:30
Imię: Daniel
Auto: Assia F
Silnik: 1,6 8v C16NZ
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wronki

#8

Nieprzeczytany post autor: Cheeq »

Sorka kopłem się. Mówiąc Urząd Ruchu miałem na myśli Wydział Komunikacji. W piątek pojadę do tego wydziału komunikacji i się okaże jak to wszystko będzie. A tak z ciekawości - skąd skarbówka wie o tym że posiadam auto? I jak Urząd Skarbowy może osądzić wartość auta (np. 1000 w umowie a auto warte 2000) skoro przez ten czas mogłem dokonać wiele napraw itp. co zwiększyło wartość auta, a przed tymi zabiegami było niewiele warte.

Awatar użytkownika
wojtek08339

Astro-maniak
Posty: 892
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:42
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PIŁA

#9

Nieprzeczytany post autor: wojtek08339 »

Biorą cennik i sprawdzają średnie ceny.
Kiedyś te numery z zaniżaniem wartości przechodziły, dziś już niestety nie.
Teraz jeśli auto jest warte mniej niż średnia cena rynkowa musi być to zawarte w umowie.
Np. jeśli jest rozbite należałoby opisać to w skrócie. Wtedy może zapłacisz mniej.

A ten Twój znajomy policjant w drogówce pracuje, bo mam wrażenie, że chyba nie :D
A Ty kiedy ostatnio czytałeś KODEKS DROGOWY?

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#10

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

Cheeq pisze:skąd skarbówka wie o tym że posiadam auto?
He, he, dobre .. W WK będą chcieli od Ciebie potwierdzenie zapłacenia podatku, więc pójdziesz do US i sam im powiesz ... :lol:
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

ODPOWIEDZ