Przedewnienie mandatu od straży miejskiej

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Michas87

Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 26 lut 2011, 20:32
Imię: Michał
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP
Województwo: małopolskie

Przedewnienie mandatu od straży miejskiej

#1

Nieprzeczytany post autor: Michas87 »

Witam,
po jakim czasie przedawnia się mandat za niezapłacony parking? Właśnie otrzymałem list od SM, że mam do zapłacenia 50 zł, tylko zabawna część jest taka, iż data parkowania to styczeń 2008 roku!!! :shock: Ponad 4 lata zajęło im dostarczenie! Kwota niby nieduża, ale bez przesady!

Awatar użytkownika
Darian

V.I.P.
Posty: 3156
Rejestracja: 28 wrz 2008, 18:37
Imię: Darek
Auto: Astra J ST OPC Line`11
Silnik: A20DTH
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: GWE - Rumia
Pomocny: 4 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Darian »

Kodeks wykroczeń mówi:
Art. 45.
§ 1.Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu.

§ 2. W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia.

§ 3. Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Zgodnie z art. 97 § 1. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,
3) stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia.

Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt. 1, 90 dni w wypadku, o którym mowa w pkt. 2, oraz 180 dni w wypadku, o którym mowa w pkt. 3. § 2. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. Na marginesie należy zaznaczyć, że termin 90 dni został wprowadzony w 2011r.
Poczytaj a będziesz wiedział co dalej z tym fantem robić... swoją drogą to ciekawi mnie, czy dostałeś już mandat czy tylko wezwanie informujące o popełnieniu wykroczenia drogowego... ?
Moje autko => Szara Eminencja

Michas87

Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 26 lut 2011, 20:32
Imię: Michał
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP
Województwo: małopolskie

#3

Nieprzeczytany post autor: Michas87 »

Darian pisze:Poczytaj a będziesz wiedział co dalej z tym fantem robić... swoją drogą to ciekawi mnie, czy dostałeś już mandat czy tylko wezwanie informujące o popełnieniu wykroczenia drogowego... ?

Pisma nie widziałem, bo nie mieszkam w miejscu zameldowania. Ale chyba wezwanie do zapłaty, więc przepraszam za pomyłkę. Ale ja sobie nie przypominam, żebym dostał jakikolwiek mandat :shock: Niewiele się ich dostaje, więc raczej bym nie zapomniał.
Jak w ogóle wygląda poinformowanie o takim mandacie (bo karteczki za wycieraczką nie uważam za dowód dostarczenia)? Polecony?

Awatar użytkownika
Darian

V.I.P.
Posty: 3156
Rejestracja: 28 wrz 2008, 18:37
Imię: Darek
Auto: Astra J ST OPC Line`11
Silnik: A20DTH
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: GWE - Rumia
Pomocny: 4 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Darian »

Wygląda na to, że w powyższym moim poście się pomyliłem odnośnie kwalifikacji mandatów za złe parkowanie... ;)
Mandat za parkowanie

Dostałeś/dostałaś mandat za parkowanie? Poczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Pamiętaj, że mandat za parkowanie przedawnia się dopiero po 5 latach.

… Znalazłam za wycieraczką informację, że popełniłam wykroczenie, parkując samochód w strefie tylko dla posiadaczy abonamentów i mam się zgłosić po odbiór mandatu do Straży Miejskiej, proponowany mandat za parkowanie to 150 zł. Czy zostawianie takich informacji za wycieraczką jest zgodne z prawem?

Na wstępie wskazać należy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. W myśl art. 13b ust. 1 wskazanej ustawy, opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.

Kolejne przepisy art. 13b ustawy o drogach publicznych określają: zasady ustalania strefy płatnego parkowania (ust. 2) i upoważniają radę gminy (miasta) do ustalania takiej strefy (ust. 3) oraz do ustalania wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów w takiej strefie i do określenia sposobu pobierania tej opłaty (ust. 4 pkt 1 i 3).

(...) Procedura ściągania kar finansowych za nieopłacone parkowanie różni się od egzekucji tradycyjnych mandatów. Po pierwsze należy pamiętać, że nieuiszczona opłata dodatkowa ( mandat za parkowanie ) nie jest mandatem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Po drugie, pismo, które zostaje zostawione za wycieraczką nie jest to mandat za parkowanie, a jedynie informacją o konieczności wniesienia opłaty dodatkowej – w związku z czym nie musi być ono doręczone do rąk kierowcy. Wystarczy więc, że znajdzie się za wycieraczką samochodu.

Sądy administracyjne, czasami nawet w tym samym mieście, wydawały sprzeczne wyroki, uznając doręczenie za wycieraczką za skuteczne lub też odwrotnie – że jest to sprzeczne z przepisami procedury administracyjnej. Sprawą zainteresował się w końcu Rzecznik Praw Obywatelskich. Na jego wniosek Naczelny Sąd Administracyjny orzekł o legalności kar nałożonych w wyniku doręczenia za wycieraczkę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 07.12.2005 r., sygn. akt FSK 2580/04). Takie doręczenie dokumentuje obowiązek dokonania zapłaty, ale go nie nakłada. Ten bowiem powstaje – jak już wcześniej zaznaczyłem – z mocy prawa. Druk za wycieraczką jest więc jedynie informacją o karze. …
Tak to wygląda... [External Link Removed for Guests] masz całość informacji...
Moje autko => Szara Eminencja

ODPOWIEDZ