Sprzedaż pojazdu nie zarejestrowanego na mnie

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
mobilek223

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, 22:55
Imię: Bartek
Auto: Astra F
Silnik: 1.8 OHC
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock

Sprzedaż pojazdu nie zarejestrowanego na mnie

#1

Nieprzeczytany post autor: mobilek223 »

Witam, kupiłem z ojcem samochód dla mamy około 2msc temu. Posiada OC i przegląd, ale nie zostało przerejestrowane. Czy mogę je sprzedać nie rejestrując na mnie? tylko na umowę którą posiadam. Auto z 1993rok cena na umowie 800zł.
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#2

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Co masz na myśli pisząc: "tylko na umowę którą posiadam". Chodzi ci o to, że masz umowę in blanco z wpisanymi danymi sprzedającego? Jeśli tak, to zapomnij o takiej opcji... za to jest prokurator, bo sprzedający najprawdopodobniej zgłosił sprzedaż z Twoimi danymi i jeśli kupujący przedstawi inną umowę do urzędu komunikacji to urząd to wypatrzy, problemy będzie miała cała trójka.

Musisz w rezultacie napisać umowę kupna-sprzedaży z nowym kupującym i przekazać mu umowę kupna-sprzedaży jaką miałeś z poprzednim właścicielem. Inna sprawa, że tak czy inaczej musisz opłacić podatki w skarbówce. Dodatkowo, powinieneś wszystkiego sobie zrobić ksero i po sprzedaży udać się z obiema umowami k-s do ubezpieczalni.
[External Link Removed for Guests]

JagiS

Astro-maniak
Posty: 104
Rejestracja: 26 lut 2012, 10:12
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

#3

Nieprzeczytany post autor: JagiS »

Właściwie Malebo wyczerpał temat. Nie masz obowiązku rejestrowania auta, jeżeli między kupnem, a sprzedażą nie minęło więcej niż 30 dni. Sporządzasz nową umowę kupna-sprzedaży z nowym nabywcą, któremu przekazujesz również umowę wcześniejszą (bo nie przerejestrowałeś pojazdu). Ponieważ sprzedaży dokonujesz przed okresem 6 miesięcy od daty zakupu, to będziesz musiał odwiedzić skarbówkę. Oczywiście cały czas zakładamy, że na pierwszej umowie kupna-sprzedaży Ty figurujesz jako kupujący.

mobilek223

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, 22:55
Imię: Bartek
Auto: Astra F
Silnik: 1.8 OHC
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock

#4

Nieprzeczytany post autor: mobilek223 »

Dziękuje za informacje.umowa którą posiadam to normalna umowa k-s z danymi sprzedającego i kupującego.
Wiec idę do skarbówki, opłacam podatek od ceny auta, sprzedaje, przekazuje umowę i po sprzedaży znów odwiedzam urzad skarbowy, płacę podatek od wzbogacenia i to wszystko?
A co jeśli kupiłem za 800zł a sprzedam za 400zł to też muszę płacić podatek od wzbogacenia?
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#5

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Aby tak jeszcze ciut szczegółowiej napisać to:

1) Nie ma obowiązku zapłaty pcc, gdy wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł, ale w skarbowym należałoby się pojawić z chęcią zapłaty... bo to, że w umowie jest napisane 800zł, to nie znaczy, że z ich tabelka mówi to samo o rynkowej wartości auta. Skoro przy kupnie nie opłaciłeś PCC (a minęły ponad 2 tygodnie od zakupu) przy większej sumie musiałbyś zapłacić karę (składasz czynny żal, płacisz jakieś tam odsetki... w google szukaj kalkulator odsetek podatkowych, czy czegoś podobnego). Swoją drogą, jeśli nawet założymy wartość samochodu 1000zł, to PCC to jedyne 20zł (2%), od tych 20zł (11% odsetek w skali roku), odsetki więc praktycznie zerowe... więc dla spokoju ducha, lepiej najzwyczajniej to wszystko opłacić, bo ewentualne konsekwencje gdy skarbówka się dopatrzy (a mają na to zdaje się 5 lat) są znacznie większe.

Oczywiście pisząc o odsetkach warto dodać, iż nie uiszcza się takowych gdy:

art.54 par 1 OP:
5) od zaległości z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa,
jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty
dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za polecenie przesyłki
listowej,


Nie wiem ile teraz wynosi cena za przesyłkę listową, ale zdaje się, że trzykrotność wyniesie ca. 6zł. Czyli w tym konkretnym przypadku nie trzeba płacić za zaległości.

Warto jeszcze dodać, że w umowie zawierasz informację kto opłaca podatek (PCC), bo równie dobrze może to być obowiązkiem sprzedającego (jeśli tak jest w umowie).

2) Podatek dochodowy opłacasz tylko wtedy gdy uzyskałeś jakiś dochód. Skoro sprzedajesz za mniejsze pieniądze, to nie musisz niczego płacić. Nawet gdyby sprzedać samochód za większe pieniądze niż jak się go nabyło, to jeśli mamy faktury za poniesione koszty zwiększające wartość auta możemy się obronić przed takim podatkiem. Tak czy siak, w tym przypadku nie możemy mówić o dochodzie.

No i na koniec, sprzedaż samochodu rozlicza się w rocznym PIT-36, także gdy mamy na do czynienie ze stratą (a nie faktycznym dochodem).
[External Link Removed for Guests]

mobilek223

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, 22:55
Imię: Bartek
Auto: Astra F
Silnik: 1.8 OHC
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock

#6

Nieprzeczytany post autor: mobilek223 »

Bardzo dziękuje, Malebo super pomogłeś
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ