Dwa auta w plenerze.... fotoradar

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
wujek

Astro-maniak
Posty: 223
Rejestracja: 09 cze 2008, 14:18
Imię: Paweł
Auto: Mitsubishi Galant '98
Silnik: 2.5 v6
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: 'TOS'kania
Kontakt:

Dwa auta w plenerze.... fotoradar

#1

Nieprzeczytany post autor: wujek »

Witam
Z góry witam się z powrotem, oraz co najważniejsze, PRZEPRASZAM za to że pewnie parę tematów pod moim jest konkretne wyjaśnienie mojego problemu.
Zgonię na dziecko, oraz na remont w łazience, czyli że nie mam czasu na szukanie rozwiązania problemu.


Przechodząc do meritum...

Dostałem przesyłkę

[External Link Removed for Guests]

Możliwe że to moja wina, także proszę bez moralizatorskich odzywek typu "zapi...ndalałeś, to płać"

Ale czy... (zaznaczam że kiedyś tylko słyszałem o tym) - jeśli na zdjęciu mamy 2 auta, to nie powinno to trafiać do kosza ? (bo wiązka radaru za długa, itd., itp., albo że policja jechała na zgłoszenie i przekroczyła prędkość, a ja znalazłem się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie).

Oraz, jeśli się odwołam, to czy będę w razie czego musiał stawiać się na wyjaśnienia (cycuś takiego) w regionie domniemanego wykroczenia ? (bo mam ok. 600 km. do tego miejsca)

Ze góry dziękuję za wszelkie komentarze dzięki którym dojdę....................








do rozwiązania trapiącego mnie problemu.

:*


ps. na zdjęciu, jeśli jest niezbyt widoczne, to z naprzeciwka jedzie bus policyjny
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
major_25

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 24 lip 2007, 11:00
Imię: Tomek
Auto: brak
Silnik: brak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: major_25 »

1. Radar łapał auta jadące w jedną stronę więc tylko Ciebie zmierzył a nie radiowóz.
2. 18km/h to nie jakaś tragedia. Ja w takim wypadku napisałem maila do komendanta w wiosce w ktorej mnie zlapali i skończyło się na 20 zł mandatu :D
3. no ale skoro wiesz ze jechales szybciej to po co kombinowanie?
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Kiedyś się dowiadywałem że jeśli na fotce jest znaczek "v" - to oznacza on pomiar samochodu zbliżających się do fotoradaru, jeśli natomiast znaczek jest "^" - to oznacza to pomiar samochodu oddalającego się od fotoradaru. Jeśli takowego znaczka nie ma to ja bym się pofatygował np na komisariat policji, żeby wytłumaczyli co i jak. A jeśli wiesz, że na pewno to Twój pomiar to czeka Cię mandat w wysokości 100 - 200 zł, plus 2 punkty karne.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
wujek

Astro-maniak
Posty: 223
Rejestracja: 09 cze 2008, 14:18
Imię: Paweł
Auto: Mitsubishi Galant '98
Silnik: 2.5 v6
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: 'TOS'kania
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wujek »

Dziekuje za informacje. Do zamkniecia
[External Link Removed for Guests]

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#5

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

Z tego co się orientuję, to zdjęcie może być nieważne w momencie gdy znajdują się na nim dwa samochody jadące w tym samym kierunku. Tak czy siak... fakt jest taki, że przy takim przekroczeniu prędkości to i pewnie jest lepiej wesprzeć finansowo gminę gdzie ci zrobiono fotkę, niż tracić swój cenny czas.

Z tego co pamiętam, to za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h jest mandat 50 - 100 zł. Czy coś się zmieniło? Swoją drogą... na swoim 10 letnim stażu tylko raz miałem nieprzyjemność dostać mandat, było to z 6-7 lat temu, dozwolona prędkość 70km/h, a ja jechałem 87km/h i z własnego doświadczenia wiem, że raczej dają tą niższą karę ;)

Aha... jak nie wskażesz kierowcy, to nie dostaniesz punktów, ale trzeba będzie doliczyć 100zł kary ;)
[External Link Removed for Guests]

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Nie ma to jak kraina fotoradarów. Jest na to podobno trochę sposobów np. odmówić przyjęcia mandatu i nie podawać wymaganych od nich danych przez co nie mogą skierować sprawy do sądu (było niedawno o tym głośno w mediach) i sprawa wisi

można spróbowac wysłac też coś takiego przerabiając pod swoją sytuację:

Do
Komendanta /nazwa instytucji/ adres
PROŚBA
Szanowny Panie Komendancie,
W dniu /data zdarzenia/ o godz. XX.XX zostało zrobione zdjęcie rzekomo mojego pojazdu o numerze /numer rejestracyjny/ oraz przesłano dokumentację na mój adres. Jednakże obawiam się, że przesłana dokumentacja jest niestety niekompletna, a co za tym idzie obawiam się również, że wykazany na zdjęciu z fotoradaru pomiar prędkości może niestety nie być prawidłowy, o ile na zdjęciu został faktycznie uwieczniony mój pojazd. Bardzo chciałbym pomóc Panu Komendantowi w ustaleniu sprawcy wykroczenia, ale najpierw proszę o rozwianie wszelkich moich wątpliwości.
Ale do rzeczy:
1. Oświadczam zgodnie z prawdą, iż nie wiem czy na zdjęciu został uwieczniony mój pojazd, gdyż po polskich drogach porusza się wiele pojazdów podobnych do tych z przesłanego przez Państwa zdjęcia, natomiast tablice rejestracyjne są elementem łatwo wymienialnym i można je bez problemu podrobić i zamontować w innym pojeździe. Moje wątpliwości mogłyby zostać rozwiane w przypadku umożliwienia porównania znaków szczególnych pojazdu jak numer identyfikacyjny pojazdu czy numer silnika z danymi w dowodzie rejestracyjnym mojego pojazdu, tak jak to jest sprawdzane na przeglądach okresowych. Nie wspomnę już o tym, że na zdjęciu nie widać /ani marki ani modelu pojazdu ani rodzaju nadwozia/, a także nie mam możliwości sprawdzenia koloru pojazdu, co budzi moje wątpliwości czy to faktycznie jest mój pojazd. Tutaj jednak poproszę o przesłanie zdjęcia w wyższej rozdzielczości (i jeśłi to możliwe w kolorze), co niewątpliwie pozwoli na rozpoznanie pewnych cech szczególnych sfotografowanego pojazdu, natomiast nie ulega wątpliwości, że większość /samochodów, motocykli/ wygląda podobnie (szczególnie w perspektywie zdjęcia „od tyłu" / „z przodu"), więc i mój samochód / motocykl jest podobny do tego pojazdu ze zdjęcia. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie fotografii w wysokiej rozdzielczości i w kolorze - rozpoznanie cech szczególnych mojego pojazdu, oraz niewykadrowanej, żeby mieć pewność, że na oryginalnym zdjęciu nie znajduje się inny pojazd, którego ewentualna obecność mogłaby zafałszować pomiar prędkości.
2. Poproszę o przesłanie dokumentu uprawniającego /nazwa instytucji i miasto/ do
prawnych, na mocy których /nazwa instytucji i miasto/ dokonała pomiaru prędkości. A także dokumentu zezwalającego /nazwa instytucji i miasto/ na prowadzenie pomiarów w lokalizacji umiejscowienia fotoradaru przy użyciu radarowego przyrządu kontroli prędkości, wydaną i podpisaną przez odpowiedzialnego za ten rejon Komendanta Policji na wskazany czas kontroli (Ustawa prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami).
3. Poproszę o podanie dokładnego adresu umiejscowienia fotoradaru w dniu /data zdarzenia/ na /lokalizacja sfotografowanego zdarzenia/.
4. Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej, iż zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi od 1 lipca 2011 r. strefa pomiaru prędkości była oznaczona znakiem D-51. a urządzenie fotoradaru było oznaczone kolorem żółtym.
5. Poproszę o przesłanie dokumentu legalizacji wtórnej oraz ponownej/kolejnej/okresowej urządzenia użytego w czasie pomiaru.
6. Poproszę o przesłanie dokumentacji potwierdzającej brak występowania zakłóceń mechanicznych, elektromagnetycznych i innych mających wpływ na dokonywanie pomiaru przez radarowy przyrząd pomiaru prędkości wydany przez właściwy Okręgowy Urząd Miar w formie oficjalnego pisma np. świadectwa legalizacji miejsca dokonywania pomiaru lub świadectwa homologacji miejsca dokonywania kontroli. Prośbę swoją motywuję faktem, iż miejsce pomiaru prędkości musi spełniać wymagania wskazane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym.
7. Poproszę o przesłanie informacji na temat sytuacji meteorologicznej w dniu /data zdarzenia/ (ze szczególnym uwzględnieniem godzin /zakres godzinowy przed i po godzinie zdarzenia/), która również ma wpływ na wynik prowadzonego pomiaru tj. temperatury oraz wilgotności względnej powietrza. Szczególnie ważnym czynnikiem jest wilgotność względna powietrza, a z tego co pamiętam to /tu wymienić np. że w miesiącu kiedy nastąpiło zdarzenie/ był dość bogaty w opady atmosferyczne, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wilgotność względna powietrza przekroczyła graniczną wartość 95%, a więc pomiar dokonany w wilgotności powietrza powyżej 95% byłby nieprawidłowy.
8. W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje danych funkcjonariuszy dokonujących kontroli i/lub instalujących urządzenie wraz z osobowym zezwoleniem do wykonywania kontroli wydanym przez KPP (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego Dz. U. z dnia 18 lipca 2008 art. 14), a zgodnie z kodeksem drogowym dokonujący kontroli ma obowiązek okazać te dokumenty samodzielnie lub na żądanie osoby kontrolowanej. Pomijam fakt, że wysłana do mnie korespondencja była podpisana faksymilą, a nie oryginalnym podpisem Państwa funkcjonariusza. Stąd prośba o przesłanie stosownych dokumentów.
9. W przesłanej przez Państwa dokumentacji brakuje również informacji o sposobie instalacji fotoradaru oraz jego osłonie w czasie przeprowadzenia pomiaru, czyli rodzaj gruntu, na jakim umiejscowiono fotoradar, kącie, jaki oś fotoradaru tworzyła z osią jezdni w chwili pomiaru. Nieprawidłowe ustawienie kąta powoduje zafałszowany pomiar prędkości, a przez to niezachowanie urzędowego wymogu dokładności pomiaru urządzenia. Nie znając kąta pomiaru urządzenia, nie można ustalić rzeczywistej prędkości mierzonego pojazdu, a urządzenia radarowe mogą pokazywać błędne dane w przypadku niezachowania
prwymaganego kąta między osią fotoradaru a osią jezdni. Dlatego też proszę o przesłanie stosownych dokumentów.
10. Czy w przesłanej przez Państwa dokumentacji prędkość zarejestrowanego pojazdu jest już pomniejszona o błąd pomiarowy, który dla urządzenia /nazwa fotoradaru/ wynosi +/- /podać błąd pomiarowy urządzenia/ km/h (dla prędkości poniżej 100 km)?
11. Na jakiej podstawie prawnej /nazwa instytucji i miasto/ wystawia wezwanie i/lub mandat karny? Proszę o podanie stosownych regulacji prawnych.
12. Uprzejmie proszę o przesłanie informacji kto jest właścicielem fotoradaru marki /nazwa fotoradaru/ o numerze /numer fotoradaru/, a także czy /nazwa instytucji i miasto/ sama zajmuje się obróbką zdjęć wykonanych przez ww. fotoradar czy zleca to firmom zewnętrznym? Jeżeli tak, to proszę o podanie danych podmiotu.
Na zakończenie pragnę zwrócić się do Pana Komendanta z prośba o przesłanie ww. dokumentów (podanych w punktach), dzięki którym będę mógł rozwiać swoje wątpliwości odnośnie przesłanego mi wezwania / mandatu karnego, a także odnośnie pojazdu oraz osoby znajdującej się na zdjęciu z fotoradaru.
Niekompletna dokumentacja stawia pod znakiem zapytania zasadność wskazania sprawcy wykroczenia, gdyż nie jest do końca jasnym, czy faktycznie doszło do wykroczenia, tj. czy zarejestrowane zdarzenie spełnia warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowy zakres badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych z dn. 9 listopada 2007 r. Proszę o przesłanie ww dokumentacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania niniejszego pisma.
W przypadku braku przesłania ww. dokumentacji będę mieć podstawy do przypuszczenia, iż /nazwa instytucji i miasto/ nie posiada ww. dokumentów i jednocześnie, że doszło po prostu do próby wyłudzenia grzywny w celu podreperowania budżetu Państwa gminy.
Oczekując na Państwa odpowiedź, pozostaję
Z poważaniem,
Imię i nazwisko



Ja od siebie mogę dodać że warto pisać pismo do komendanta gminy Człuchów z prośbą o obniżenie mandatu. Ściemnij że trudna sytuacja finansowa itd. Mi zeszli o 50zł więc chociaż coś.

Ogólnie to jadąc przez tamtejszą krainę fotoradarów należy pamiętać że oprócz kilku stacjonarnych mają tam 4 fotoradary przenośne i stoją w różnych miejscowościach, tak więc można sobie kilka zdjęć do albumu uzbierać z jednego wyjazdu. Pewnie zauważyłeś że w zabudowanym każdy tam do przepisowych prędkości zwalnia ;)

Malebo

Astro-maniak
Posty: 603
Rejestracja: 26 sty 2011, 1:03
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno

#7

Nieprzeczytany post autor: Malebo »

A powiedz mi... czy osobiści wysłałeś takie pismo i jakie były tego rezultaty? Bo ostatnio to nawet nie wysyłają zdjęć, a jak chcesz zobaczyć zdjęcie to tylko w sądzie. I tak samo coś mi się wydaje, że traktują takie pisma. Chcesz to wszystko (dokumenty) zobaczyć, to zapraszamy do sądu.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
JEMI

Zbanowany
Posty: 709
Rejestracja: 20 sty 2012, 19:46
Imię: MARCIN
Auto: Gx2
Silnik: x18xe1 oraz z18xe
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: bydgoszcz
Pomocny: 1 raz

#8

Nieprzeczytany post autor: JEMI »

osobiscie nie uwazam zeby to byl zly pomysl
w najgorszym wypadku dostaniesz mandat ktory i tak miales dostac
a [cenzura] nie wolno ulatwiac
ja za 2 mandaty prawie stracilem prawko
dostalem mandat za przekroczenie w niedziele przy minimalnym ruchu
gdy nie mozna zabardzo powiedziec o stwarzaniu zagrozenia
bo nie bylo komu go stwarzac
osobiscie uwazam ze takie dzialania nie maja na celu
podwyzszenia bezpieczenstwa ruchu a tylko i wylacznie
podreperowanie budzetu
i wszystko co zrobimy zeby temu przeszkodzic
w moich oczach bedzie dobrym dzialaniem
ad. by mastermungo:
Kolego, wstrzymaj się z wulgaryzmami... więcej kultury...
Ostatnio zmieniony 30 sie 2012, 16:29 przez masterMUNGO, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wulgaryzm
NIE PUSZCZONE BĄKI UNOSZĄ SIĘ DO MÓZGU
STĄD BIORĄ SIĘ POSRANE POMYSŁY

Awatar użytkownika
silvo44

ex-Staff
Posty: 2092
Rejestracja: 29 wrz 2007, 9:19
Imię: silvo44
Auto: AF/VC
Silnik: X14NZ + LPG/Z18XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: OLKUSZ
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: silvo44 »

wujek pisze:czy... (zaznaczam że kiedyś tylko słyszałem o tym) - jeśli na zdjęciu mamy 2 auta, to nie powinno to trafiać do kosza ?
Nie, juz nie .. Wykroczenie jest normalnie rozpatrywane .. Ostatnio opisywano to w ,,Auto świecie''
Malebo pisze:za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h jest mandat 50 - 100 zł.
Prędkość i hamowanie

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

do 10 km/h: do 50 zł
o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł
o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł
o 31-40 km/h: od 200 do 300 zł
o 41-50 km/h: od 300 do 400 zł
o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł
Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie: od 100 do 300 zł

Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym: od 50 do 200 zł
JEMI pisze:ja za 2 mandaty prawie stracilem prawko
Więc geniuszem na drodze raczej nie jesteś ..Bez obrazy - czas chyba wyluzować, wyjechać wcześniej, nie przeginać ...
JEMI pisze:nie mozna zabardzo powiedziec o stwarzaniu zagrozenia
bo nie bylo komu go stwarzac
Nie dostałeś mandatu za stwarzanie zagrożenia - wtedy już byś PJ nie miał, lecz za popełnienie wykroczenia .. Polecam poczytać PoRD, taryfikator i nie siej więcej takiej propagandy .. Jak np. w ,,Piracie..'' słyszę takie tłumacznie - ,,przeciez nie stworzyłem zagrożenia...'' to mnie trzepie ...
Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym: kwota mandatu karnego przypisana za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia powiększona o 200, jednak nie więcej niż 500
[External Link Removed for Guests] Obrazek
Pozdrawiam z prawego fotela L-ki

Awatar użytkownika
JEMI

Zbanowany
Posty: 709
Rejestracja: 20 sty 2012, 19:46
Imię: MARCIN
Auto: Gx2
Silnik: x18xe1 oraz z18xe
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: bydgoszcz
Pomocny: 1 raz

#10

Nieprzeczytany post autor: JEMI »

silvo44 pisz sobie co chcesz
ja i tak intencje odczytuje jednoznacznie
chodzi tylko i wylacznie o wyciagniecie jak najwiecej kasy
poprawienie bezpieczenstwa nie ma tu zadnego znaczenia
12 lat jezdzilem samochodem po polsce
i nigdy nie dostalem tyle mandatow co teraz sie dostaje
mialem tylko i wylacznie akcje z parkowaniem
ale nie z predkoscia
za to teraz nie moge bezpiecznie ruszyc sie z domu
bo niedlugo beda sie czaic na osiedlowkach
a do pracy pokonuje dosc niebezpieczny kawalek drogi
i nikt nigdy sie nie zainteresowal zeby ograniczyc tam predkosc
mimo ze bylo tam juz kilka niebezpiecznych akcji
wlacznie z dachem
tyle ze ruch tam nie jest tak intensywny jak w miescie
i interesu zadnego by tam nie bylo
wiec wszyscy maja to w dupie
NIE PUSZCZONE BĄKI UNOSZĄ SIĘ DO MÓZGU
STĄD BIORĄ SIĘ POSRANE POMYSŁY

Zablokowany