Czy policja może zabrać auto na lawetę za brak dowodu rej?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Junior92

Astro-maniak
Posty: 2646
Rejestracja: 23 sie 2011, 0:53
Imię: Damian
Auto: Astra F / Omega Bfl
Silnik: c18xel / y26se
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Czy policja może zabrać auto na lawetę za brak dowodu rej?

#1

Nieprzeczytany post autor: Junior92 »

Witam uprzedze na dzień dobry że to tyczy się kolegi, tlyko wrzucam i tu by dostać odpowiedź nie tylko z jednego serwisu bo też mnie to ciekawi xD wklejam :

Witam,
Pytanie jest następujące.

Za brak dowodu jest mandat w wyskości 50z jak za każdy inny dokument. Żeby ominąć prawo i żeby policja dowodu zatrzymać nie mogła wytarczy powiedzieć że go zapomniałem...Teraz pytanie czy policja może zabrać auto na lawetę które jest w dobrym stanie technicznym,nie zagraża bezpieczeńśtwu ale ma zamontowane dodatkowe niedozwolone oświetlenie oraz tabicę rejestracyjną na podszybiu , ponieważ zderzak nie ma oryginalnie mocowań na rejestrację no i oczywiście jak w temacie za brak posiadania dowodu przy sobie.

Czytaj więcej [External Link Removed for Guests]
Moja kochanka :D :
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

damian010792 pisze:Żeby ominąć prawo i żeby policja dowodu zatrzymać nie mogła wytarczy powiedzieć że go zapomniałem
Jeżeli samochód jest w widocznym stopniu "niezdolny" do jazdy, ma widoczne uszkodzenia zagrażające życiu lub zdrowiu, nie posiada przeglądu (po numerze VIN można sprawdzić) - policja może bez problemu zamówić lawetę na koszt właściciela i odholować samochód na strzeżony parking.
damian010792 pisze:ma zamontowane dodatkowe niedozwolone oświetlenie
Sprecyzuj trochę jaśniej. Jeśli to jest tzw., zestaw HID i jesteś w stanie zmienić go na oryginalne zwykłe żarówki i jeśli samochód ma ważne badania techniczne to w takim przypadku kończy się najłagodniej na pouczeniu i konieczności wymiany żarówek "na już". Jeśli zaś nie masz zapasowych żarówek - jazda nie może zostać kontynuowana gdyż samochód nie spełnia wymogów technicznych i w tym przypadku otrzymujesz przejażdżkę samochodu na lawecie.
damian010792 pisze:tabicę rejestracyjną na podszybiu , ponieważ zderzak nie ma oryginalnie mocowań na rejestrację
Zderzak typu "tuning"? Z tego co się orientuję to musisz mieć zamontowaną tablicę rejestracyjną na zderzaku, nie ważne czy jak w alfach z boku czy centralnie, ale musi tam być. Zawsze można gadać "zamontuję jak do domu dojadę", ale to już wiesz - trafisz drugi raz na tych samych i będzie lipa trochę.
damian010792 pisze:za brak posiadania dowodu przy sobie
I na sam koniec - za brak jakiegokolwiek dokumentu masz mandat 50 zł. jeśli po sprawdzeniu nr nadwozia okaże się że samochód nie posiada badań technicznych = laweta.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Junior92

Astro-maniak
Posty: 2646
Rejestracja: 23 sie 2011, 0:53
Imię: Damian
Auto: Astra F / Omega Bfl
Silnik: c18xel / y26se
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Junior92 »

1. Samochód kolegi z zewnątrz jest po prostu ładny żadnego zadrapania 19cali felgi itd eclipse ;)
2. chodzi o neony pod autem (zielone) i zielone oświetlenie tylnej rej
3. zderzak na wzór podobny do ori lecz bez wnęki na rej
4. o mandacie to wie

w każdym razie przegląd ma ważny itd chodzi o sam fakt czy na podstawie upierdliwego policjanta, czyt -> brak dowodu, neony i brak tablicy z przodu tylko za szybą może iśc na lawete bo wczoraj właśnie dostał mandat i policjantka mu groziła że następnym razem jak będzie jechał na "światełkach" to wezwie lawetę, przegląd ma ważny OC również z zewnątrz auto wygląda perfekcyjnie, co do technicznego również bo znam to auto i czasem przy nim dłubię,

czyli praktycznie nie mogą auta odholować za pomocą lawety skoro nie stwarza zagrożenia, tylko ma neony i tablice nie na swoim miejscu ? a jeśli chodzi o żarówki ma normalną soczewkę z zwykłą żarówką
Moja kochanka :D :
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Z neonami sprawa wygląda następująco (bo też to przerabiałem):

- oficjalnie i zgodnie z prawem możesz neony mieć, ale nie możesz na nich jeździć. Używać je możesz jedynie na parkingu jak auto stoi czy na zlocie itp. Oczywiście jazda na włączonych neonach jest karana mandatem i zabraniem dowodu rejestracyjnego. Gdyby policjant był tzw., "upierdliwy" to może zamówić lawetę - ale to raczej ostateczne rozwiązanie i naprawdę policjant musiałby być "upierdliwy-hard".

- tablica rejestracyjna też powinna być oświetlana żarówkami o kolorze białym bądź żółtym. I tak jak już wspominałem musisz być w stanie ją wymienić jak policjant nakaże bo jak nie wymienisz to też może być zabrany dowód. Chociaż są policjanci co na to przymykają oko, wiadomo że to też ludzie i może pasjonaci tuningu ;) .

- jeśli chodzi tablicę, to lepiej dla spokoju ją zamontować na zderzaku. Oczywiście za to lawety nie mają podstaw wezwać bo mogła np., ramka pęknąć czy coś podobnego - zdarza się. No ale żeby nie kusiło lepiej żeby była tam gdzie ma być.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Junior92

Astro-maniak
Posty: 2646
Rejestracja: 23 sie 2011, 0:53
Imię: Damian
Auto: Astra F / Omega Bfl
Silnik: c18xel / y26se
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: Junior92 »

Czyli dowodu nie zabiorą bo nie maja co :D a dwa za głupie neony auto na lawetę... zawsze można wyłączyć i powiedzieć że się nie będzie jeździć, tylko gorzej jak się trafi upierdliwy i powie nie ma opcji... tylko że na jakiej podstawie, przecież auto nie zagraża niebezpieczeństwu jak jeździ na neonach ... więc nie mogą teoretycznie lawety wezwać :D i takie błędne koło się stwarza ;/
Moja kochanka :D :
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
masterMUNGO

ex-Staff
Posty: 1498
Rejestracja: 14 wrz 2009, 5:27
Imię: Andrzej
Auto: Astra G
Silnik: X16XEL
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: masterMUNGO »

Niekoniecznie muszą wzywać lawetę ale dowód zabierają na pewno. Zgodnie z kodeksem drogowym na wyposażeniu samochodu są światła: postojowe, mijania, drogowe, przeciwmgielne przód i tył, stop, cofania i podświetlenia tablicy rej. - i tylko te światła mogą być używane na drogach. Nie przeskoczysz tego.
[External Link Removed for Guests]

simon007

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 20 wrz 2014, 10:55
Auto: opel
Województwo: śląskie

#7

Nieprzeczytany post autor: simon007 »

lawety nie wzywaja nigdy
zabieraja dowod i zabraniaja kontynuacji jazdy
lawete musisz sobie sam zalatwic

Awatar użytkownika
patryk_wey

Astro-maniak
Posty: 461
Rejestracja: 18 sie 2011, 20:29
Imię: Patryk
Auto: Astra H GTC
Silnik: Z18XE + LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: patryk_wey »

Po pierwsze jeżeli zabrali dowód to stwierdzili, że na już nie da się przystosować auta do jazdy. Musieli mieć powody a policjant nie miał ochoty przymykać oka (może się o awans stara).
Po drugie autem bez dowodu jechać nie wolno więc pozostaje tylko laweta, którą nie koniecznie wzywa policja, chyba że auto stoi i zagraża ruchu drogowemu.
Lawetą na podwórko, zrobić co trzeba i potem lawetą znowu na badanie techniczne. Z zaświadczeniem taksówką do wydziału komunikacji po dowód, z dowodem taksówką po auto, autem do domu :P
Moja Astra [External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Junior92

Astro-maniak
Posty: 2646
Rejestracja: 23 sie 2011, 0:53
Imię: Damian
Auto: Astra F / Omega Bfl
Silnik: c18xel / y26se
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Junior92 »

PAtryk, ta wersja co napisałeś to taka "oficjalna" :) zresztą temat już dawno nie ważny :P
Moja kochanka :D :
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
patryk_wey

Astro-maniak
Posty: 461
Rejestracja: 18 sie 2011, 20:29
Imię: Patryk
Auto: Astra H GTC
Silnik: Z18XE + LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: patryk_wey »

to simon007 odgrzebał temat a ja teraz dopiero spojrzałem na daty.
Moja Astra [External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ