Zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
jarmol

Astro-maniak
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwie 2014, 20:18
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE + LPG
Województwo: mazowieckie
Kontakt:

Zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym

#1

Nieprzeczytany post autor: jarmol »

Witam,

na początku szybko nakreślę sytuację. Przy rejestracji swojej Astry dałem swoją narzeczoną jako współwłaściciela (wiadomo sprawa zniżek ;) ). Tak jakoś się złożyło że narzeczona została niedawno w moją małżonką w związku z czym zmieniła nazwisko. Pare dni po ślubie byliśmy zmuszeni wyjechać za granicę.

Teraz sedno sprawy: co za tym wszystkim idzie wg obowiązującego prawa w Polsce miałem 30 dni na zgłoszenie tego w WK. Niestety z powodu pobytu we Włoszech nie miałem jak tego uczynić (tutaj użytkuję samochód). Na święta będę w Polsce i chcę dopełnić wszelkich formalności (wiem że jeżeli funkcjonariusze policji drogowej mnie zatrzymają mogą zatrzymać mi dowód rejestracyjny wedle obowiązujących przepisów).Tym zbytnio się nie przejmuję myślę że jest to do wytłumaczenia podczas kontroli.

Pytanie dotyczy innej sprawy, mianowicie czy w WK przy zgłoszeniu zaistniałej sytuacji dowód rejestracyjny mi zabiorą i wydadzą tymczasowy na czas wyrobienia drugiego czy wbiją zmianę nazwiska współwłaściciela (obecnie mojej żony) od ręki? Bo nie ukrywam że nie mogę pozwolić sobie na jego zabranie i czekanie dwóch tygodni na nowy (muszę wracać do Włoch). Tu nasuwa mi się kolejne pytanie czy na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym można śmiało poruszać się za granicą.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Flower

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 12 kwie 2014, 9:51
Auto: Astra Bertone
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie

#2

Nieprzeczytany post autor: Flower »

Znalazłem coś takiego:
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
jarmol

Astro-maniak
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwie 2014, 20:18
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE + LPG
Województwo: mazowieckie
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: jarmol »

te informacje sam znalazłem ;) problem w tym iż nie jest napisane jakie przypadki załatwiane są "od ręki" Nie pozostaje mi nic innego jak zgłosić się do WK i wyjaśnić sprawę na miejscu.
W każdym bądź razie dzięki za chęci.

informacja dla Tych którzy mieliby ten sam problem bądź podobny. Bylem przed świętami w WK i otrzymałem informacje z 1 ręki.
1. Na wszelkie zamiany w dowodzie rejestracyjnym mamy 30 dni. Jeżeli nie zgłosimy tego a mundurowi dopatrzą się niedopełnienia obowiązku mają prawo zabrać dowód rejestracyjny.
2. Wszelkie wpisy w wewnętrznej części dowodu mogą być wpisywane/zmienione od ręki (np wbicie haku, instalacji gazowej, wpis/zmiana współwłaściciela) chyba że komuś nie pasuje ręczne pismo Pani z okienka to musi dowód wymienić
Tak więc temat do zamknięcia ;)

Awatar użytkownika
jarmol

Astro-maniak
Posty: 72
Rejestracja: 02 kwie 2014, 20:18
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE + LPG
Województwo: mazowieckie
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: jarmol »

informacja dla Tych którzy mieliby ten sam problem bądź podobny. Bylem przed świętami w WK i otrzymałem informacje z 1 ręki.
1. Na wszelkie zamiany w dowodzie rejestracyjnym mamy 30 dni. Jeżeli nie zgłosimy tego a mundurowi dopatrzą się niedopełnienia obowiązku mają prawo zabrać dowód rejestracyjny.
2. Wszelkie wpisy w wewnętrznej części dowodu mogą być wpisywane/zmienione od ręki (np wbicie haku, instalacji gazowej, wpis/zmiana współwłaściciela) chyba że komuś nie pasuje ręczne pismo Pani z okienka to musi dowód wymienić
Tak więc temat do zamknięcia ;)

ODPOWIEDZ