Ubezpieczenie po zakupie

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Wawi

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:26
Imię: Michał
Auto: Astra F
Silnik: C16NZ
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

Ubezpieczenie po zakupie

#1

Nieprzeczytany post autor: Wawi »

Cześć, mam taki problem.

Moja AF jest ubezpieczona w MTU, właściciel z Kamiennej Góry sprzedał wóz klientowi w Wałbrzychu, potem od klienta ten wóz kupił mój znajomy, auto ciągle nie przerejestrowane, wóz jest na osobę która sprowadziła wóz w 2004 roku w dowodzie, natomiast ubezpieczenie na te osobę która sprzedała pierwsza wóz do Wałbrzycha. Ogółem na polisie mam ważność do 06/2015 i te ubezpieczenie jest ważne. Wczoraj, napisał do mnie kolega od którego kupiłem AF że przyszły opłaty za Astrę i za ubezpieczenie jest 800zł! Wygląda na to że te ubezpieczenie było na raty. Teraz tylko jedno pytanie... Skoro ubezpieczenie wciąż jest na drugiego właściciela w kraju, to jak to ma się do mnie jako do właściciela numer pięć... Czy powinienem się przejmować że muszę Ja uiścić te opłatę? Kolega zarzekał się że osoba od której wóz kupił, mówiła że owe raty są opłacone, a nagle przychodzi kwit na takie pieniądze :(

Pytanie teraz co dalej z tym robić? Z tego co poczytałem, MTU w tej kwestii za ciekawe nie jest... Nie mam pomysłu co z tym robić :(

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4898
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Pytanie tylko czy zglosiles ze auto sprzedales do WK.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Awatar użytkownika
adaśko

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2014, 13:13
Imię: Adam
Auto: Astra F sprzedany
Silnik: X16XEL
Województwo: pomorskie

#3

Nieprzeczytany post autor: adaśko »

Ciągłość ubezpieczenia musi być zachowana, każdy z was zawinił pogmatwanej sytuacji i albo wszyscy solidarnie dostosują się do zapłaty to ok, a jak poprzedni właściciel będzie się zarzekał to może być problem. Kara sięga do kilku tysięcy
wesoł pisze:Pytanie tylko czy zglosiles ze auto sprzedales do WK.
Jak miał wyrejestrować skoro auta nawet nie zarejestrował na siebie? Pierwszy właściciel powinien wyrejestrować, jak to zrobił, to może być problem, jak tego nie zrobił to sam będzie miał problem.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015, 20:22 przez FalconTech, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: na co ten cytat?

Wawi

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:26
Imię: Michał
Auto: Astra F
Silnik: C16NZ
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

#4

Nieprzeczytany post autor: Wawi »

Nie wycofał ubezpieczenia raczej, bo sprawdzając na stronie UFG...

Obrazek

No i polisa
Obrazek
Najpierw to chyba po prostu ustalę, kiedy owe raty za ubezpieczenie są. Jeżeli okaże się że jest ich kilka to wtedy niech pozostałych właścicieli męczą a Ja swoją zapłacę odkąd mam auto, a mam od początku grudnia.

Awatar użytkownika
blink5

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 08 wrz 2014, 21:07
Imię: Rafał
Auto: Astra F
Silnik: X16XEL
Województwo: wielkopolskie

#5

Nieprzeczytany post autor: blink5 »

Jak to? Jeździsz na "cudzym" ubezpieczeniu? Auto powinno być przerejestrowane w ciągu 30 dni od zakupu oraz w momencie zakupu musi posiadać ważną, opłaconą polisę OC. Ostatni właściciel powinien zgłosić do ubezpieczalni sprzedaż auta żeby nie płacić niepotrzebnie za nieposiadany samochód. Ubezpieczalnie nie są w stanie sprawdzić kto aktualnie jest właścicielem samochodu.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015, 20:23 przez FalconTech, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: na co ten cytat?

Wawi

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:26
Imię: Michał
Auto: Astra F
Silnik: C16NZ
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

#6

Nieprzeczytany post autor: Wawi »

No to teraz Cię zaskoczę :)

Rozmawiałem dziś z kolegami w pracy, którzy już co nieco autek na OC potłukli, pokupowali i takie tam.

Rozmawiałem też z Panią na infolinii MTU. I mylisz się że auto powinno być, przerejestrowane powinno być, ale ubezpieczenie może być ciągle to samo, wystarczy że damy informację do firmy ubezpieczeniowej i wyślą nam polisę z nowym numerem rejestracyjnym na emaila. Robiłem już tak z Kadettem bo co ciekawe, polisę przysłali na obecny numer a na stronie funduszu gwarancyjnego, ubezpieczenie było jeszcze pod starym numerem rejestracyjnym i mojego ojca nie sprawdzali w systemie centralnym, tylko zobaczyli polisę i tyle. A po wpisaniu do komputera numeru rejestracyjnego było że nie ma polisy. Po vinie natomiast pewnie by wyszło ale na starym numerze rejestracyjnym.

Teraz odnośnie Astry, ubezpieczenie przechodzi na mnie jako że na kolejnego właściciela, ale nie mam żadnego obowiązku płacenia za poprzedników ;) Nawet jak mi coś przyjdzie, wysyłam maila na kontakt@mtu.pl wraz z załącznikami umów i opisuje tam całą sytuacje. Przecież Ja jako kupujący nie mam prawa o niczym wiedzieć że są jakieś raty niezapłacone :) Teraz uwaga: Poprzedni właściciele jeśli posiadali wóz w czasie w którym obowiązywała ich umowa kupna/sprzedaży, zostają Oni obciążeni kosztami i dochodzi to ubezpieczalnia kiedy prześle im umowy. Ja jestem tylko zoobowiązany do zapłacenia składki za okres odkąd auto posiadam, tak więc będzie to pół roku, a mam zamiar przerejestrować auto w kwietniu, bo tak naprawdę to o żadnych kwitkach nie powinienem wiedzieć więc na razie mam to głęboko gdzieś. No chyba że wcześniej mi to przyjdzie to i wcześniej przerejestruje wóz :) Tylko że sądzę że składka też jakaś mi ogromna nie wyjdzie z racji tego że będzie pisana z ojcem umowa o darowiznę przy przerejestrowaniu, więc jakieś tam zniżki przejdą.

Tak więc zbytnio nie mam się czym przejmować, bo obciążą i tak tego który nie zapłacił raty za ubezpiekę, w tym wypadku Ja na razie myślę że jestem czysty, bo chyba są dwie raty na auto, skoro 2014/06 była polisa wykupiona a kwitki dopiero teraz przychodzą, więc to wędruje tak od grudnia, bo wtedy było pół roku :) Ubezpieczalnia wykona każdemu z właścicieli rekalkulację, mi zresztą też i wtedy będę myślał co dalej :)

Auto cały czas ma ubezpieczenie, bo raty tu nie mają znaczenia, polisa według prawa musi być na rok i nie ma innego wyjścia. To ubezpieczalni sprawa, jaką formę pobierania składek sobie obierze, mbank np. nawet zaryzykował i zrobił składki miesięcznie i w ciągu roku jest chyba 10zł drożej, kolega na A4 B5 2.8Q tak miał i nie miał z niczym problemów. Teraz auto sprzedał, do ubezpieczalni wysłał umowę i sayonara, opłacił 44zł raty i tyle ;)

Awatar użytkownika
adaśko

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 24 sie 2014, 13:13
Imię: Adam
Auto: Astra F sprzedany
Silnik: X16XEL
Województwo: pomorskie

#7

Nieprzeczytany post autor: adaśko »

Wawi pisze:Cześć, mam taki problem.

Moja AF jest ubezpieczona w MTU, właściciel z Kamiennej Góry sprzedał wóz klientowi w Wałbrzychu, potem od klienta ten wóz kupił mój znajomy, auto ciągle nie przerejestrowane, wóz jest na osobę która sprowadziła wóz w 2004 roku w dowodzie, natomiast ubezpieczenie na te osobę która sprzedała pierwsza wóz do Wałbrzycha. Ogółem na polisie mam ważność do 06/2015 i te ubezpieczenie jest ważne. Wczoraj, napisał do mnie kolega od którego kupiłem AF że przyszły opłaty za Astrę i za ubezpieczenie jest 800zł! Wygląda na to że te ubezpieczenie było na raty. Teraz tylko jedno pytanie... Skoro ubezpieczenie wciąż jest na drugiego właściciela w kraju, to jak to ma się do mnie jako do właściciela numer pięć... Czy powinienem się przejmować że muszę Ja uiścić te opłatę? Kolega zarzekał się że osoba od której wóz kupił, mówiła że owe raty są opłacone, a nagle przychodzi kwit na takie pieniądze :(
Wawi pisze:przerejestrowane powinno być, ale ubezpieczenie może być ciągle to samo, wystarczy że damy informację do firmy ubezpieczeniowej i wyślą nam polisę z nowym numerem rejestracyjnym na emaila.
No to w końcu auto przerejestrowane czy nie? Bo trochę pogubiłem się :? Jeżeli masz przerejestrowane i od tego momentu masz ubezpieczenie, to poprzednie kwitki Ciebie nie interesują.

Awatar użytkownika
blink5

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 08 wrz 2014, 21:07
Imię: Rafał
Auto: Astra F
Silnik: X16XEL
Województwo: wielkopolskie

#8

Nieprzeczytany post autor: blink5 »

A jaki związek ma darowizna ze stawką ubezpieczenia OC? Prędzej podatku nie będziesz musiał płacić w urzędzie skarbowym.

Wawi

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 07 mar 2013, 22:26
Imię: Michał
Auto: Astra F
Silnik: C16NZ
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych

#9

Nieprzeczytany post autor: Wawi »

adaśko pisze: No to w końcu auto przerejestrowane czy nie? Bo trochę pogubiłem się :? Jeżeli masz przerejestrowane i od tego momentu masz ubezpieczenie, to poprzednie kwitki Ciebie nie interesują.
Kwitki nie interesują mnie mimo wszystko, auto nie przerejestrowane bo nie mam na to czasu i nie muszę go przerejestrowywać bo to nie ma w ogóle nic do rzeczy.
blink5 pisze:A jaki związek ma darowizna ze stawką ubezpieczenia OC? Prędzej podatku nie będziesz musiał płacić w urzędzie skarbowym.
Podatek musisz zapłacić bez względu na wszystko.

No i znów nie trafiłeś. Robię darowiznę na ojca, jego tworzę współwłaścicielem, albo głównym właścicielem i mam zniżki tej osoby na pojazd i mi również już są naliczane zniżki :)

Według przepisów polisa po zakupie pojazdu przechodzi na nowego nabywcę. Przerejestrować pojazd powinienem w ciągu 30 dni, aczkolwiek znam wielu ludzi podróżujących nieprzerejestrowanymi autami nawet 2 lata (Np. mój kolega Nissanem Patrolem) i wiele, wiele innych. Policja może się doczepić, ale zazwyczaj tylko sobie pogadają. Po prostu trzeba umieć z nimi gadać.

Awatar użytkownika
blink5

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 08 wrz 2014, 21:07
Imię: Rafał
Auto: Astra F
Silnik: X16XEL
Województwo: wielkopolskie

#10

Nieprzeczytany post autor: blink5 »

Zgadzam się odnośnie przerejestrowania auta, ale jak trafisz na wrednego to może Ci dosolić nawet 500zł.

Osobiście, ja kupując auto od brata, na umowie wpisaliśmy uszkodzony silnik, wartość auta wpisana na kwotę 900zł i podatku nie płaciłem (auto z 1994 r.), więc to nie jest do końca tak jak myślisz.

O współwłaścicielu nie pomyślałem szczerze mówiąc :D

ODPOWIEDZ