Niedoubezpieczenie a szkoda z AC

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

Niedoubezpieczenie a szkoda z AC

#11

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Może być ciężko, bo klient, teoretycznie, ustalał warunki ubezpieczenia z agentem. Klient podpisał umowę, więc ją zaakceptował.
Żeby nie toczyć wojenek - są różni agenci i różni klienci. Jak było, musi napisać autor wątku. Poczekajmy na jego wypowiedź i wtedy może coś wymyslimy...

jacek_1

Astro-maniak
Posty: 599
Rejestracja: 28 gru 2008, 12:12
Auto: ASTRA TT
Silnik: Z19DTH
Województwo: Zagranica - Azja
Lokalizacja: Sosnowiec / Warszawa
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: jacek_1 »

Trzeba przeczytać OWU jeśli jest tam zapis o czymś takim to nie będzie miał wyboru musi dopłacić. A czy ubezpieczalnie dają większą wartość do ubezpieczenia to bym się kłócił.
Moja wycena przy ubezpieczeniu była prawie 10 tyś niższa niż cena auta i gdybym się nie odezwał na tyle by chcieli je ubezpieczyć. A robi się to nie tylko żeby obniżyć stawkę ale i łatwo dać szkodę całkowitą bo wtedy mało trzeba płacić :-P

dj_adamus

Astro-maniak
Posty: 84
Rejestracja: 07 gru 2007, 21:54
Imię: Adam
Auto: Astra J SportTourier
Silnik: A14XER+LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów CITY
Pomocny: 2 razy
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: dj_adamus »

Powiem tak: ubezpieczenie u agenta. Podałem wszystkie niezbędne dane. Wyliczenie pochodziło z programu. Być może jakieś wyposażenie jest źle podane, ale żeby różnica wynosiła ponad 5000 zł... Ubezpieczone mam na 25 000 zł a oni teraz podają że miało być 31 prawie...
Najlepsze jest to że samochód odebrałem z ASO 2 tygodnie temu i nikt mnie nie poinformował o tym że jest jakiś 'problem'. Teraz po takim czasie piszą do mnie z tym. Skoro nie było uregulowania faktury to chyba nie powinni mi wydać auta. No chyba, że wiedzieli o tym i chcieli celowo to zepchnąć na mnie...
Na razie agent napisał w moim imieniu reklamacje. Zobaczymy co będzie dalej.

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Jakie TU? Większość w swoje aplikacje ma wbudowany moduł do wyceny auta. Moze w TU pomylili model?
- Wydaje mi się, że nawet swoją Astrą bym przejechał tą drogę, bez większych problemów
- Zakopałbyś się. widać już zboczone myślenie użytkownika Subaru

dj_adamus

Astro-maniak
Posty: 84
Rejestracja: 07 gru 2007, 21:54
Imię: Adam
Auto: Astra J SportTourier
Silnik: A14XER+LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów CITY
Pomocny: 2 razy
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: dj_adamus »

Uniqa. No właśnie możliwe, że pomylili model, chociaż jest to dziwne bo podawałem VIN.

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Rzadko kiedy agent wie co można wyciągnąć z VINu :) Jak któryś ogarnia tematy samochodowe, to wie, reszta może coś gdzieś słyszała.
- Wydaje mi się, że nawet swoją Astrą bym przejechał tą drogę, bez większych problemów
- Zakopałbyś się. widać już zboczone myślenie użytkownika Subaru

Awatar użytkownika
Baltik29

Zbanowany
Posty: 153
Rejestracja: 06 paź 2015, 13:55
Imię: brak
Auto: astra f
Silnik: 1.4 X14NZ
Województwo: mazowieckie

#17

Nieprzeczytany post autor: Baltik29 »

nic nie płać, nie daj się szopenfeldziarzom !!!
tylko są mili, jak trzeba płacić, a jak coś trzeba zadziałać,
to już się wypinają!! nie daj się!!!

qtom

Astro-maniak
Posty: 1692
Rejestracja: 11 mar 2015, 10:17
Imię: tomek
Auto: Zafira C fl
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Pomocny: 18 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: qtom »

Czegoś nie rozumiem. Auto możesz ubezpieczyć na kwotę jaką chcesz jednak nie większą niż rzeczywista wartość auta. Dopłata jest wtedy gdy naprawa przekracza wartość sumy gwarancyjnej polisy dla auta lub jest na kredyt i zabezpieczenia AC nie pokrywa kredytu że względu na wykorzystanie procentowe sumy gwarancji ubezpieczenia. No i najważniejsze jest w tanim AC partycypacjia w kosztach. Jeszcze był przypadek u kolegi że ukrył szkodowość bo system nie pokazał a on oświadczył że nie miał i też przyszło do wyrównania.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Słyszałeś o zasadzie proporcji? Wiesz kiedy jest szkoda całkowita w AC?

dj_adamus

Astro-maniak
Posty: 84
Rejestracja: 07 gru 2007, 21:54
Imię: Adam
Auto: Astra J SportTourier
Silnik: A14XER+LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów CITY
Pomocny: 2 razy
Kontakt:

#20

Nieprzeczytany post autor: dj_adamus »

No i po reklamacji sprawa robi się nie za ciekawa dla mnie...

Pierwsze pismo jakiś czas temu od którego napisała moja agentka reklamację wyglądało tak:
Przedmiot szkody : OPEL ASTRA nr rej. SH.....

Wypłata odszkodowania na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia Auto Casco zatwierdzonych Uchwałą Zarządu

UNIQA TU S.A. Nr 204/2014 z dnia 10-12-2014 roku. (dalej OWU)

Wartość szkody ustalona na podstawie przesłanych faktur VAT. Wartość faktury (11 254,45 zł) została pomniejszona w

współczynnik niedoubezpieczenia zgodnie z poniższym zapisem OWU.

Zgodnie z par. 7 ust. 33 ogólnych warunków ubezpieczenia Auto casco , jeżeli wartość rynkowa pojazdu lub

wyposażenia dodatkowego ustalona w dniu zawierania umowy ubezpieczenia , jest wyższa do sumy

ubezpieczenia określonej w umowie ubezpieczenia o 15% , wyliczone odszkodowanie wypłacane jest w

proporcjonalnej wysokości , w jakiej pozostaje suma ubezpieczenia , do wartości rynkowej pojazdu.

SU z polisy 25072,00zł /SU według wyliczenia UNIQA TU S.A 31600,00 zł

Kwota odszkodowania 11 254,45 x 0,79= 8891,02 zł

Po reklamacji dziś otrzymałem odpowiedź która jest poniżej:
Szanowny Panie,
W wyniku rozpatrzenia odwołania o dopłatę odszkodowania z tytułu przedmiotowej szkody U/..../2016 , dotyczącego
Sumy Ubezpieczenia ww pojazdu informuję, że w związku z zakończeniem postępowania reklamacyjnego uznaje się
roszczenia za niezasadne i odmawia dopłaty odszkodowania.
Uzasadnienie
W odpowiedzi na odwołanie informujemy, iż ponownie dokonano szczegółowej analizy akt szkody pod kątem
zgłaszanych zarzutów, a w szczególności sposobu rozliczenia szkody i wysokości ustalonego odszkodowania. Na
podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego pragniemy poinformować o poczynionych ustaleniach.
Informujemy, że wartość pojazdu wyliczona na kwotę 31.600,- zł (brutto) została ustalona na podstawie notowań
rynkowych pojazdu danej marki, typu z uwzględnieniem jego cech indywidualnych i historii użytkowania w oparciu o
system EUROTAX, na podstawie którego ustalono Sumę Ubezpieczenia.

Wskazujemy , że w oparciu § 13 ust. 1 Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Auto Casco [OWU] , zatwierdzonych
uchwałą Zarządu UNIQA TU SA nr 204/2014 obowiązujących od dnia 16 grudnia 2014r. , na podstawie których
ubezpieczono ww pojazd ; Sumę Ubezpieczenia określa ubezpieczający/ ubezpieczony :
1. Ubezpieczający określa wartość pojazdu odpowiadającą jego wartości rynkowej na dzień zawarcia umowy, z
zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Wartość ta stanowi sumę ubezpieczenia.

Z uwagi na powyższe oraz fakt , że od wielkości SU = 25.072,- zł pobrano składką za ubezpieczenie , brak jest
podstaw do zmiany decyzji z dnia 13.05.2016r o proporcjonalnej wyplacie odszkodowania.
Wyrażamy przekonanie, że zawarte w mniejszym piśmie informacje w stopniu wystarczającym wyjaśniają
wszelkie wątpliwości w przedmiotowej sprawie.

Co teraz robić? Nie zamierzam im płacić. Trochę to dla mnie dziwne, bo ja podałem wszystkie dane samochodu. Nie wiem czy wersja wyposażenia nie jest źle wprowadzona (ja dokładnie nie wiem jaką mam), ale to powinien moim zdaniem agent sprawdzić i dokładnie wpisać.
Czemu oni teraz sprawdzili w EUROTAX a wcześniej nie ??? Dziwne to dla mnie jest.

ODPOWIEDZ