Komu mandat?

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 878
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 98 razy

Re: Komu mandat?

#1091

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

ochkarol pisze:
29 sty 2024, 6:45
Widać nie wszyscy wiedzą - niestety. :cry:
Jeśli ten "wytyk" był do mnie, to posłusznie melduję, że wiem - niestety - i podejrzewam, że chyba nie ma kierowcy, który by o tym nie wiedział.
Obie sytuacje podałem jako przykład na to, że nawet "najlepszym" się zdarza ;-( .

Ale oprócz przepisów, istnieje coś takiego jak kontekst sytuacji. Co innego wyprzedzać przed i na przejściu, kiedy sytuacja jest czysta i jasna a co innego w sytuacji, kiedy np. na prawym pasie stoją auta, czekające na skręt w prawo a do nich dojeżdżają kolejne, nie mogąc zmienić pasa na lewy żeby nie zajechać drogi tym z lewego pasa. W takiej sytuacji, kolumna z prawej musi zwolnić a nawet się zatrzymać a co powinna zrobić kolumna z lewej kiedy dojedzie do przejścia? Osobiście nigdy nie zaobserwowałem żeby się zatrzymała chyba, że gdzieś na horyzoncie pojawi się pieszy...
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3655
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#1092

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Osobiście mam wrażenie, że w naszym kraju ludzie nie są gotowi aby dostać takie prawa, piesi, a duża część naszego narodu jest zwyczajnie głupia i nie potrafi zrozumieć, co oznacza pierwszeństwo i jaki jest aspekt praktyczny siedzenia za kierownicą. W starciu pieszy vs samochód na przejściu samochód jest na wygranej pozycji, w starciu z prawem, pieszy.
Zastanawiam się co mówią statystyki, od czasu wprowadzenia pierwszeństwa pieszych, może ktoś wie?
Bo przecież, taka była narracja, nowy przepis nie był ku wygodzie pieszych, tylko za ich bezpieczeństwem. Wina winą, a nogi połamane.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 54 razy
Pomocny: 25 razy

#1093

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

@bolobol
W.takiej sytuacji powonno się zwolnić i zachowac szczegolna.ostroznosc-cokolwiek to znaczy.
Karol zaraz wyszpera odpowiednie §.
A najlepszy ciągły konktakt z wróżką.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#1094

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

bolobol pisze:
29 sty 2024, 12:15
W takiej sytuacji, kolumna z prawej musi zwolnić a nawet się zatrzymać a co powinna zrobić kolumna z lewej kiedy dojedzie do przejścia? Osobiście nigdy nie zaobserwowałem żeby się zatrzymała chyba, że gdzieś na horyzoncie pojawi się pieszy...
W pewnym momencie z wyprzedzania zrobi się omijanie - też trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na oznaczone, wyznaczone przejście dla pieszych. Pozdrawiam.

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 211
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#1095

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

bolobol pisze:
29 sty 2024, 12:15
Jeśli ten "wytyk" był do mnie,
Nie, nie było do Ciebie.
bolobol pisze:
29 sty 2024, 12:15
a co innego w sytuacji, kiedy np. na prawym pasie stoją auta, czekające na skręt w prawo a do nich dojeżdżają kolejne, nie mogąc zmienić pasa na lewy żeby nie zajechać drogi tym z lewego pasa. W takiej sytuacji, kolumna z prawej musi zwolnić a nawet się zatrzymać a co powinna zrobić kolumna z lewej kiedy dojedzie do przejścia? Osobiście nigdy nie zaobserwowałem żeby się zatrzymała chyba, że gdzieś na horyzoncie pojawi się pieszy...
I taką sytuację mam jadąc codziennie do pracy.
Droga o trzech pasach w jednym kierunku. Na lewym pasie korek do skrętu w lewo. Auta więcej stoją, niż jadą. "Po drodze" regulaminowe przejście dla pieszych. Ja - czasem - jadę środkowym pasem i zawsze dojeżdżając do przejścia zatrzymuję się, sprawdzam czy nie idzie jakiś pieszy i dopiero ruszam. Niestety są tacy, co niekoniecznie redukują prędkość na tyle, aby w razie czego zatrzymać się. Czasem - przypomnę, że jadę środkowym pasem - podczas mojego zatrzymania się, prawym pasem "poleci" jakieś auto.

Piszesz, że:
bolobol pisze:
29 sty 2024, 12:15
...nawet "najlepszym" się zdarza...
Pełna zgodna. Niech rzuci kamieniem ten, komu się nie zdarzyło ;) Ja rzucał nie będę. :oops:

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#1096

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

:? Ja również. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 878
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 98 razy

#1097

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

ochkarol pisze:
29 sty 2024, 19:55
Niech rzuci kamieniem ten, komu się nie zdarzyło ;) Ja rzucał nie będę. :oops:
heinrich12 pisze:
29 sty 2024, 22:27
:? Ja również. Pozdrawiam.
No to kamień z serca... :D
...
...
...
o curwa! :o Spadł mi na nogę! :evil:

;) ;)
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2105
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#1098

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Osobiście omijam szerokim łukiem jak się da tego typu trasy w mieście. Mam taką drogę w centrum, 3 pasy w jednym kierunku i nabździane przejść dla pieszych bez sygnalizacji. Więc się tak jedzie od przejścia do przejścia przyspieszając i hamując, bo oczywiście piesi nie zbiorą się w grupę i nie przejdą razem, tylko co 5 metrów pojedynczo wchodzą. Schodzi z lewej to wchodzi następny i tak się stoi. Ale nie zauważyłem, żeby nagminnie ktoś wyprzedzał samochód przepuszczający pieszych, no chyba że BMW z młodymi niepokornymi, albo auto z rejestracją LU (zaraz mnie moderator wspomni :D ) ale taka prawda niestety. Tubylcy raczej tak bardzo się nie spieszą. W ogóle takie przejścia 3 pasy, żadnych wysepek po drodze, bo to jednokierunkowa, nie powinny mieć racji bytu. Przynajmniej oświetlenie na przycisk. Droga główna Dęblin - Lublin a nasrane przejściami jak na wiosce. Oczywiście zgłoszenia i prośby bez odzewu. Dobrze, że chociaż przy cmentarzu zrobili, bo tam 4 pasy w obydwu kierunkach po 2. I o ile w normalnych dniach ruchu tam nie ma wielkiego, ale i tak było niebezpiecznie, to w okolicach 1 listopada dział się tam armagedon.
Ostatnio nieco więcej drepczę na nogach, bo co nieco kg się przypałętało, to nigdy jakoś nie mam w głowie, żeby się pakować pod jadące auto, które się z daleka już piłuje na wysokich obrotach. Uj wie co takiemu w głowie siedzi. Więc sobie tak stoję i czekam, no i się zatrzymują. Praktycznie 100% Córkę tak samo uczę, masz się zatrzymać, rozejrzeć i jak będzie bezpiecznie, możesz przejść. Ale co widzę na codzień? Idzie gówniak, ryj w telefonie, nawet się nie zatrzyma, nie rozejrzy. A potem wielki płacz.
I to nie jest tak, że brakuje edukacji w szkołach, bo wiem po swojej córce, że są pogadanki z policjantem praktycznie co roku a czasem i dwa razy w roku na temat przechodzenia na przejściach i widoczności na drodze w postaci odblasków. Już się trochę tych opasek po domu wala. Tylko problem jest w nas, Polakach. Zawsze musimy być na nie, przeciw temu co nam się narzuca czy to w PRD, czy gdziekolwiek. Społeczeństwo robi się egoistyczne i ma wywalone na innych uczestników drogi. Wieczne walki między samochodami a motocyklistami. Kierowcy ciężarówek też toczą boje z kierowcami osobówek. Bo po co zachowywać kulturę na drodze i jeździć wg przepisów PRD? To Polakowi nie przystoi. Aczkolwiek wiem, że w wielu krajach jest o wiele gorzej niż w Polsce.
A absurdy naszych przepisów to już chyba norma. Do dziś się debaty toczą kiedy tak dokładnie pieszy jest wchodzącym i trzeba go przepuścić a kiedy nie. A tu jeszcze okazuje się, że niby nie może przejść, ale jak już przechodzi to trzeba go przepuścić. No jak już wlazł, to wypada. Raczej się w pieszego nie wjeżdża na złość, bo akurat przechodzi gdzie nie ma przejścia. Zrobić jak w Niemczech. Każde przejście ze światłami, a sugerowane brody bez pierwszeństwa. No ale to u nas nie przejdzie, bo na czym policja będzie zarabiała do budżetu państwa? Broń Boże, jeszcze jakby ludzie zaczęli jeździć przepisowo, to umarł w butach.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#1099

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

topiq77 pisze:
30 sty 2024, 9:03
Osobiście omijam szerokim łukiem jak się da tego typu trasy w mieście. Mam taką drogę w centrum, 3 pasy w jednym kierunku i nabździane przejść dla pieszych bez sygnalizacji. Więc się tak jedzie od przejścia do przejścia przyspieszając i hamując,
I tak właśnie dbamy o ekologię. Zamiast 8l/100km to 11l/100km, klocki hamulcowe, opony, tarcza sprzęgła też szybciej ,,polecą, poleci". Pozdrawiam.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 54 razy
Pomocny: 25 razy

#1100

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

Wiesz ile osób zarobi ?
Warto tak hamować-to wyraz empatii.

ODPOWIEDZ