Szkody osobowe - wypadek.

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

Szkody osobowe - wypadek.

#1

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Założyłem taki temat i nikomu nie życzę aby tutaj trafił .

W 1984 r uległem wypadkowi z winy innego użytkownika drogi i zostałem z ledwością odratowany płacąc za to własnym inwalidztwem,z którego najistotniejsze, to utrata prawej nogi,łącznie z kolanem.Z tego tytułu otrzymałem odszkodowanie i PZU refunduje przedmioty zaopatrzenia ortopedycznego,głównie wykonywanie protez udowych.
Tak to biegło ponad 33 lata.W tym roku,w maju złożyłem podanie-prośbę o refundację kolejnej protezy.Ostatnia proteza wykonana została 5 lat temu.Według rozdzielnika NFZ ,wymiana protezy udowej należy mi się co 3 lata.
Wstępne szacowanie kosztów wykonania owej protezy,bez "wodotrysków",będącej jakościowo nieco poniżej średniej półki, opiewają na kwotę 30-60 tys zł.Dobre protezy kosztują 100-300 tys zł.
Dzisiaj niezmiernie się zdziwiłem,bo w imieniu PZU dzwoniła do mnie Pani i chciała umówić się,aby obejrzeć moją starą protezę i zrobić parę fotek.Nigdy wcześniej PZU takich praktyk nie uprawiało.Poczułem się przykro i nieswojo,bo jakim prawem Ubezpieczyciel chce ingerować w tryb i sposób ...a docelowo wpływać na cenę wykonania nowej protezy ?
Może znowu coś się zmieniło,a ja nic nie wiem ? Zgodnie z wyrokiem sądowym PZU ma pokrywać koszty mojego zaprotezowania.Tymczasem czuję,że nowa formuła PZU i tutaj coś kombinuje,próbując wyślizgać się ze zobowiązań, jakie nałożył zakończony ponad 30 lat temu sąd. Mam im pokazywać swoją protezę,czy nie ? - bo być może robią coś,czego im robić nie wolno.Z rozmowy z Panią zorientowałem się,że Pani jeździ po terenie i ocenia "stan szkody osobowej" ...nawet trudno mi określić dokładnie cel wizyt owej Pani.Ma przyjechać do mnie do domu,a ja mam się rozebrać i przedefilować przed nią,a może i rozkręcić protezę na elementy składowe.Coś mi tu niezdrowo śmierdzi.
Ktokolwiek coś wie na te tematy,to proszę o wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 16:17 przez Automat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5506
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Nie wiem... Ale radzę spławić ją koniecznością skonsultowania się z prawnikiem i tym samym zdobyć więcej czasu by zbadać zasadność takiej "kontroli" lub faktycznie skorzystać z rady prawnika.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Poprosiłem o podstawę prawną takiego działania,a swoją drogą coś w PZU dzieje się niedobrego.Nawet jeśli nie splajtują, to wielu ludzi ucierpi na widocznych przecież cięciach w poziomie świadczeń.Rozmawiałem z innym inwalidą. Doświadczył podobnego traktowania i odmowy należnych świadczeń(np. refundacji zakupu zwykłego inwalidzkiego wózka.Interpretacja PZU: masz Pan dobrą protezę,to wózek jest niepotrzebny :lol: ).Niepokoję się,bo protezę muszę wykonać niezwłocznie,a na teraz brak wypracowanej koncepcji,jak temat prowadzić.Wychodzi na to,że:
- trzeba będzie przedzierać się poprzez sądy,a to i kosztuje i trwa.Szkoda na Oplu to wyraźnie pokazuje.
- wyroki spraw cywilnych traktowane są relatywistycznie(...wyrok wyrokiem,a i tak ma być w/g naszej interpretacji)
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 19:56 przez Automat, łącznie zmieniany 3 razy.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

Jeśli PZU jest zobligowane przez sąd do refundowania protez, to pani ma prawo ocenić potrzeby poszkodowanego. Warto jednak się do takiej wizyty przygotować. Załatw sobie stosowną dokumentację medyczną, z której wynika, że obecna proteza nie spełnia podstawowych wymogów, że z uwagi na wiek i pogarszającą się sprawność fizyczną, niezbędna jest proteza o lepszych parametrach. Konieczna też jest wymiana wózka, oraz częstsze zabiegi rehabilitacyjne i usprawniające, nie wspominając o adaptacji pomieszczeń na potrzeby osoby niepełnosprawnej, itd, itp.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Proteza jest kiepska i "wiekowa"(ma 5 lat) nie muszę robić specjalnych zabiegów aby to udowodnić.Mam się wadzić z PZU o protezę ? Grozi mi,że będą ją akcyjnie i fragmentarycznie remontować? Proteza jest robiona na jakiś konkretny okres czasu,a po nim jest złomem( z upływem czasu zmienia się kikut, zmiany indywidualne i niepowtarzalne)
Czego PZU szuka ?
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 21:59 przez Automat, łącznie zmieniany 2 razy.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

Automat pisze:QR_BBPOST Proteza jest kiepska i "wiekowa"(ma 5 lat) nie muszę robić specjalnych zabiegów aby to udowodnić.
Istotnie, nie musisz. Nie dziw się jednak potem, że oni też nie musieli widzieć potrzeby refundacji nowej protezy.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2017, 7:50 przez hak64, łącznie zmieniany 1 raz.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Tak więc,żeby coś musieli,muszę wrócić do początku ...czyli ponownie założyć sprawę cywilną,albowiem zauważam wiele uchybień nawet co do poprzednich zobowiązań i dodatkowo wyartykułować problemy wynikłe z dalszych konsekwencji owego wypadku.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

Automat pisze:QR_BBPOST Tak więc,żeby coś musieli,muszę wrócić do początku ...czyli ponownie założyć sprawę cywilną,
Jak Ty lubisz komplikować sobie życie. Nie znam treści wyroku, który zapadł 30 lat temu, ale skoro wynika z niego, że PZU jest zobligowane do rekompensowania kosztów wymiany protez, leczenia i rehabilitacji, to po co Ci kolejny wyrok? Wystarczy jeden, trzeba tylko wyegzekwować jego postanowienia.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Nie ja sobie komplikuję życie,tylko urzędasy nie komplikują swojego.Jak zauważyłeś,trzeba sobie odświeżyć treść wyroku i sprawdzić,czy jego wymowa zabezpiecza moje sprawy.Przypuszczam,że to co jest dla mnie oczywiste nie jest dla PZU.Przez 30 lat było OK ...dlaczego teraz są jakieś problemy ? Nie rozumiem,ale pewnie wkrótce mi to objaśnią. Oby nie było tak,że Tamto to Tamto,a Teraz to Teraz.Aktualnie,czekam na objaśnienia z ich strony: co zamierzają i dlaczego . Skierowałem do nich tradycyjne podanie,kolejne z upływem lat, w temacie,jaki od lat znają i mają stosowną dokumentację. Czego szukać w starej(5-letniej) zużytej protezie ? - pomalują i będzie wyglądać jak nowa ;) ?
Jedyny przekazany konkret,to rozpiętość kosztu wykonania protezy: 30-60 tys zł,który i tak-z własnego wyboru-sam zawęziłem.Przewodnia potrzeba PZU : obejrzeć zużytą protezę...pytam się po jakiego grzyba ? Jakiś przyuczony mądrala stwierdzi,że "po drobnych zabiegach",korzystnych dla PZU,będę w niej biegał jak Pistorius ??? ...i będą wciskać kit,że proteza nadaje się do dalszej eksploatacji ? ....przecież taki zamiar spotka się z reakcją poprzez sąd. Heniek,piszesz mi co może urzędnik. Lepiej napisz mi po co ta cała zabawa w kontrole stanu protezy,a być może czego i więcej.Dlaczego skoro uważają,że mogą inaczej postępować,to nie zrobią tego na drodze sądowej ? Mają problem,bo za długo żyje ? Na pewno aby ich zadowolić,nie wyskoczę z wieżowca.Nie martwi Cię to co robią ?
Przecież KAŻDY może zostać inwalidą i dlatego ubezpieczamy się nawet dodatkowo.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2017, 14:33 przez Automat, łącznie zmieniany 1 raz.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

Jan, doszukujesz się drugiego dna, tam gdzie go prawdopodobnie nie ma.
Automat pisze:QR_BBPOST Mają problem,bo za długo żyje ?
To jest powód owej kontroli. Zapewne po analizie starych spraw odszkodowawczych, jakiś mocno znudzony pracą "analizator" znalazł sprawę wypadku sprzed 30 lat i doszedł do wniosku, że warto sprawdzić, czy aby zasadne jest dalsze łożenie na protezy, bo być może chłopina leży saparaliżowany od 5 lat i proteza jest mu potrzebna, jak za przeproszeniem świni siodło. Dlatego napisałem Ci, że powinieneś postarać się o dokumentację medyczną, z której będzie wynikać, że tylko nowa, profesjonalna proteza zapewni Ci możliwy do zaakceptowania komfort funkcjonowania i uczestniczenia w życiu. Mało tego - powinieneś powalczyć o dodatkowe świadczenie na rehabilitację i powstrzymanie pogarszającej się z wiekiem sprawności ruchowej.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ