Kolizja ze zwierzyną.

na co mamy uważać, za co mogą nas zatrzymać itp
Zibi186

Astro-maniak
Posty: 711
Rejestracja: 19 lip 2020, 12:09
Imię: Zbyszek
Auto: Astra H twin top
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 110 razy
Pomocny: 59 razy

Re: Kolizja ze zwierzyną.

#21

Nieprzeczytany post autor: Zibi186 »

Hak 64 , żałuję że nie znaliśmy się wcześniej 😅 Myślałem , że dochodząc praw wyczerpałem szystkie możliwości , tymczasem okazuje się , że byłem w błędzie 😅 Jednak i tak pewnie nic by z tego nie było , bo zdarzenie miało miejsce w nocy i szukanie tropów czy ścieżek było mocno utrudnione . W każdym razie serdecznie dziękuję za tą odpowiedź , bo jest to jakieś światełko gdybym w przyszłości sam zaliczył podobne zdarzenie 👍 Dokładnie o to mi chodziło - trzeba wiedzieć krok po kroku jak postępować i wówczas jest jakaś szansa . Jeszcze raz dzięki 😆👍

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#22

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

Pełne wyjaśnienie tematu wymaga jeszcze uwzględnienie aspektu prawnego. Należy wziąć pod uwagę, że zwierzyna leśna (prawie wszystkie gatunki), to zwierzęta chronione. Zatem na kierującym, który potrącił zwierzę, ciąży obowiązek udzielenia mu pomocy, jeśli zwierzę żyje, oraz powiadomienia odpowiednich służb i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Samo potrącenie zwierzęcia nie stanowi czynu karalnego (o ile nie było celowe), ale za nieudzielenie pomocy rannemu zwierzęciu, grozi grzywna do 5000 zł, lub nawet do 30 dni aresztu (naruszenie przepisów art 25 i 33 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt). Co ważne - do udzielenia pomocy jesteśmy także zobligowani, gdy mijamy potrącone zwierzę.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4537
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 69 razy

#23

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Ależ humanitarne państwo :) . Mysz jest chroniona ? A może jakieś rzadkie gatunki żab ? Taki "zielony" podrzuci zdechłą żabę, sfilmuje, że została przejechana i ...kasa leci. :) .
Dzięki HAK, będę pamiętał o tych przepisach.

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#24

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Koledze wpadł do szoferki przez szybę czołową w busie dorosły jeleń (prawie 200kg) niestety 200m wcześniej był znak A-18b :roll: miał tylko szczęście że wleciał od strony pasażera...

Jechałem kiedyś pierwszy raz w życiu w nocy przez Bory Tucholskie i 20km/h to był dla mnie wyzwanie. Nigdy dotąd nie widziałem tyle zwierzyny chodzącej po ulicy :roll:

Tomek_0181

Klubowicz AKP
Posty: 1105
Rejestracja: 24 gru 2007, 19:30
Auto: Astra F Irmscher
Silnik: C20xe
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Tylmanowa--RudaŚl.
Pomocny: 3 razy
Kontakt:

#25

Nieprzeczytany post autor: Tomek_0181 »

Automat pisze:
23 mar 2021, 15:48
Ależ humanitarne państwo :) . Mysz jest chroniona ? A może jakieś rzadkie gatunki żab ? Taki "zielony" podrzuci zdechłą żabę, sfilmuje, że została przejechana i ...kasa leci. :) .
Dzięki HAK, będę pamiętał o tych przepisach.
Była nawet taka słynna historia o zdechłej wiewiórce, jak się później okazało, podrzuconej, i chciano odwołać ministra :D

Pamiętajcie, jeśli potrącicie dzikie zwierzę, zwłaszcza dzika, bądź zauważycie świeżo potrąconego i zabierzecie go celem udzielenia pomocy, że takie zwierzę może mieć choroby, np włośnicę, więc bez odpowiedniego testu nie należy robić kiełbasy czy innych wędzonek. Mięso musi być dobrze wygotowane!

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#26

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Tak przy okazji to dziki nie są pod ochroną, należą do grupy zwierząt inwazyjnych. Bałbym się go wrzucić do bagażnika z racji pasożytów jakie znajdują się w jego sierści - przynajmniej tak mi się wydaje. Pozdrawiam.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#27

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

heinrich12 pisze:
27 gru 2021, 16:56
Tak przy okazji to dziki nie są pod ochroną, należą do grupy zwierząt inwazyjnych. Bałbym się go wrzucić do bagażnika z racji pasożytów jakie znajdują się w jego sierści - przynajmniej tak mi się wydaje. Pozdrawiam.
Oj tam, oj tam. Woziłem Weekendową Mareą, Fordem scorpio, Marcedesem W126, a teraz wożę A6 avant quattro, do tego jeszcze umorusanego psa parę pukawek, lornetkę, termowizor, ubłocone gumiaki, tudzież równie gustowną odzież wierzchnią i jakoś żyję, ale faktem jest, że jeśli dzik, to nie na surowo.
Pozdrawiam.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#28

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Toto-Lotek: [External Link Removed for Guests] Pozdrawiam.

hak64

Astro-maniak
Posty: 775
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:39
Imię: Henryk
Auto: inny
Silnik: 3,0
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 32 razy

#29

Nieprzeczytany post autor: hak64 »

To wszystko dlatego, że do łosi się nie strzela. Zdarzają się jednak łosioły i nie raz nachodzi mnie ochota...
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#30

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Norwegia: [External Link Removed for Guests] Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ