oklejanie szyb

Porady, propozycje - wszystko co dotyczy tuningu mechanicznego i wizualnego Astry
Tomekwgw

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2007, 20:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: WGW k\Siedlec
Kontakt:

#31

Nieprzeczytany post autor: Tomekwgw »

Teraz to juz chyba mało zakładów nakleja atesty na szybach. Większość wypisuje odpowiedni kwitek. Pozdrawiam
TomekWGW by OPEL ASTRA F KOMBI ver. SPORT
Pozdrowienia dla całego Mazowiecka:)

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#32

Nieprzeczytany post autor: deeper »

Mysle ze wszyscy macie po czesci racje...
te "certyfikaty" ktore sa dostarczane z folia to w zasadzie mowia o tym ze poprostu towar zostal dopuszczony do obrotu ne terenie kraju.

Firma zajmujaca sie przyciemnianiem szyb moze dysponowac certyfikatem od instytutu,
oznacza to ze gwarantuje zgodnosc z obowiazujacymi normami.
Po czesci jest to maly chwyt marketingowy, bo obkleja tyl samochodu, beda one atestowane, (choc polskie prawo nie wymaga tego) a i tak policje interesuje tylko szyba czolowa i boczne przednie...

Atest moze byc wystawiony na przyciemniona juz szybe, nigdy na folie,
sama szyba nie przepuszcza w 100% swiatla, a im starsza, im bardziej zniszczona, tym mniej swiatelka sie przez nia przebije.
W zasadzie jedynym sposobem, ktory pozwoli na zachowanie norm jest przybiemnianie piecowe, poniewaz umozliwia "plynna" zmiane przepuszczalnosci swiatla.
Moze sie okazac ze szyba przepuszcza 63% swiatla wiec mozna ja przyciemnic o 7 % (z przodu) lub 12% boczne. Piecowo? bez problemu, folia? bedzie problem.

Czyli jezeli firma posiada certyfikat, to znaczy ze jest uprawniona do wystawiania atestu na szybe, certyfikat powinien wystarczyc policji.
Jezeli sie okaze ze przepuszczalnosc nie jest zgodna z przepisami firma moze stracic certyfikat. Wiec oznakowania na szybach maja sluzyc identyfikacji firmy wykonujacej usluge. Zeby nie bylo takiej sytuacji, ze ktos oklei tyl w firmie, potem sam sobie przod i w razie kontroli bedzie sie powolywal na atest. W tym momencie mozna sprawdzic jaki zakres uslug zostal wykonany i czy faktycznie dany zaklad popelnil blad.

Oczywiscie sporo tu rozwazan teoretycznych... w praktyce wystarczy odrobina rozsadku, w razie kontroli KULTURALNA proba przekonania policjanta ze szyba jest ok, zaproponowanie zerkniecia od wewnatrz itd.

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#33

Nieprzeczytany post autor: VRx »

deeper pisze:Atest moze byc wystawiony na przyciemniona juz szybe, nigdy na folie,
Tak ale na przyciemnioną szybę piecowo a nie folią.
A folia atest już ma, bo przeciez sam napisałeś że chodzi o to żeby była przez ISiC dopusczona do użytku w kraju.
deeper pisze:Moze sie okazac ze szyba przepuszcza 63% swiatla wiec mozna ja przyciemnic o 7 % (z przodu) lub 12% boczne. Piecowo? bez problemu, folia? bedzie problem.
Troszkę pokręciłeś, jeśli przepruszcza 63% to już jest poniżej normy ;)
deeper pisze:Czyli jezeli firma posiada certyfikat, to znaczy ze jest uprawniona do wystawiania atestu na szybe
Z tym się absolutnie nie zgadzam. No może nie absolutnie. Certyfikat firmy świadczy o tym że robi to ona zgodnie z jakimiś normami, np. w oparciu o materiały i technologie zgodne z polskim prawem, materiały certyfikowane itp. Ale wcale nie oznacza, że szyba taka ma atest. Mogą jedynie w jakiś sposób tym certyfikatem zaświadczać że jest ona bezpieczna podczas wypadku.
Jak się uprzesz to przyciemnią Ci szyby przednie boczne niezgodnie z normą, wystawią Ci kwit że oni montowali, ale w razie Policji to Ty masz problem, klient wybiera sobie stopień przyciemnienia.

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#34

Nieprzeczytany post autor: deeper »

Znalazlem tez gdzies stwierdzenie : "Folia posiada certyfikat instutu(...) ceramiki(..) dopuszczajacy do stosowania w polsce"
VRx pisze:Troszkę pokręciłeś, jeśli przepruszcza 63% to już jest poniżej normy ;)
Fakt, na odwrot mialo byc :) w pracy siedzialem ... ciezko sie skupic :D
VRx pisze:Jak się uprzesz to przyciemnią Ci szyby przednie boczne niezgodnie z normą, wystawią Ci kwit że oni montowali, ale w razie Policji to Ty masz problem, klient wybiera sobie stopień przyciemnienia.
Ale nie dostaniesz od nich atestu !!

Ogolnie mowiac firma(ktora posiada certyfikat instytutu) wystawia swistek inforujacy o tym ze szyba jest homologowana i zgodna z przepisami.

Mozna to porownac do haka kolowniczego, montazu instalacji gazowej itd.. homologacje wystawia firma posiadajaca odpowiedni certyfikat, zezwolenia.

A co do szybek, to uwazam ze jak ktos kupuje nowy , lub prawie nowy samochod, to warto wydac na piecowke, niebo a ziemia

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#35

Nieprzeczytany post autor: VRx »

deeper pisze:Ale nie dostaniesz od nich atestu !!
Atestu na co? Świadczącym o... ?
deeper pisze:Ogolnie mowiac firma(ktora posiada certyfikat instytutu) wystawia swistek inforujacy o tym ze szyba jest homologowana i zgodna z przepisami.
Właśnie szyba oklejona folią nie jest homologowana, nie może być, bo nie da się jej równomiernie przyciemnić, dla oka to może być nie widoczne ale przepuszczalność światła może być różna w różnych miejscach szyby.
Homologację otrzymuje tylko szyba przyciemniona piecowo.
A certyfikat który dają to jedynie świstek który mówi o tym że wykorzystali materiały zgodne z polskimi normami.

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#36

Nieprzeczytany post autor: deeper »

VRx pisze:Homologację otrzymuje tylko szyba przyciemniona piecowo.
A certyfikat który dają to jedynie świstek który mówi o tym że wykorzystali materiały zgodne z polskimi normami.
No wlasnie... a przedewszystkim dlatego ze mozna bardzo dokladnie i ciagle kontrolowac przpuszczalnosc swiatla.
A te swistki to tak jak napisales... dla niekumatych to wystarczy zeby sie skusic na usluge i wyjechac z przekonaniem ze wszystko jest zajebiscie i legalnie.

Ja jestem tylko ciekawy kiedy zabiora sie za oswietlenie...a konkretnie o przednie reflektory,
jezdzi wielu takich co sobie je "podrasowali" i mega oslepiaja ... bo za to to ejszcze nie widzialem zeby policja sie czepiala... a szyby dosc czesto

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#37

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "podrasowali" bo jak dla mnie to gorzej oślepiają źle ustawione światła niż np. te co mają mocniejsze żarówki niż powinni ale ustawione mają prawidłowo.

deeper

Astro-maniak
Posty: 414
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: mnie znasz?
Kontakt:

#38

Nieprzeczytany post autor: deeper »

Zle ustawione to nagminne raczej, czesto swieca jak by na dlugich jechali...
mocniejsze swiatla tez przeszkadzaja, raczej nie sa zgodne z przepisami.
Zreszta widac to bardzo dobrze ... fabryczne xenony, a "made by self from allegro"...

Tomekwgw

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2007, 20:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: WGW k\Siedlec
Kontakt:

#39

Nieprzeczytany post autor: Tomekwgw »

Żarówki które sa na allegro, te niby ala xenon to się do niczego nie nadają. Może ładnie wyglądają jak swiecą. Światło które dają jest o wiele gorszej jakości niż ze zwykłych żarówek. Mało tego oślepia i rozprasza się na wszystkie strony. W "Auto Świat" był test tych żarówek i tam było że to tanie barachło. :> Dowody już zabierają i za żarówki, u nas juz kilka osób straciło dowód :mrgreen:
TomekWGW by OPEL ASTRA F KOMBI ver. SPORT
Pozdrowienia dla całego Mazowiecka:)

Awatar użytkownika
Roti

Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 03 cze 2012, 20:15
Imię: ROTI
Auto: Opel Astra H Kombi
Silnik: 1,6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Tychy

#40

Nieprzeczytany post autor: Roti »

A jak wygląda oklejenie przodu ???jest możliwość w jakimś stopni przyciemnienie drzwi kierowcy i pasażera bez utraty dowodu rej. przy kontroli ????

ODPOWIEDZ