Obrotomierz a prędkość.

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#11

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

barteklodz pisze:
JOszi pisze: do tego rozmiar opon.
kołami przełożeń skrzyni nie zmienisz .......
przełożeń nie ale prędkość licznika tak. Wystarczy że opona ma większy obwód i już licznik przekłamuje. Tak samo inna prędkość na liczniku będzie na nowych oponach i inna na starych zużytych

zbynio_s

Astro-maniak
Posty: 466
Rejestracja: 09 paź 2007, 20:14
Imię: Zbigniew
Auto: Vectra B kombi + Peugeot 406 1,9 TD
Silnik: X25XE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Dys k.Lublina

#12

Nieprzeczytany post autor: zbynio_s »

U mnie w caravanie 1,6 8v przy 3000 obr mam jakieś 105 km/h. Jeżeli chodzi o rozmiar opon to po mojemu wpływu na prędkość pokazywaną przez licznik raczej nie mają, natomiast zmieni się rzeczywista prędkość pojazdu, chyba że auto impulsy prędkości czyta z czujnika abs a nie ze skrzyni biegów.

pawel_j

Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 28 kwie 2008, 11:25
Imię: Paweł
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice Ostrowi Maz.
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: pawel_j »

U mnie na 5-tym biegu przy 2500 obrotów mam 100km/h a przy 3000 - 120 km/h...

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

zbynio_s pisze:Jeżeli chodzi o rozmiar opon to po mojemu wpływu na prędkość pokazywaną przez licznik raczej nie mają, natomiast zmieni się rzeczywista prędkość pojazdu
sam sobie zaprzeczasz ;) zobacz małe koło żeby pokonać jakiś dystans musi zrobić więcej obrotów niż duże na tym samym odcinku. Więc na logikę jeżeli musi się obrócić więcej niż duże to prędkość wskazywana przez licznik się zmieni nawet jeśli będzie brał prędkość ze skrzyni biegów.

na kole 175/65R13 średnica koła wynosi 575.2mm a już na kole 195/55R15 średnica koła wynosi 595.5mm różnica w obwodzie to 20.3mm niby nie dużo ale to jest już przekłamanie 0 3.4km/h czyli jak zmienisz koła z 13cali na 15cali i będziesz jechał równe 100km/h (licznikowe) to tak naprawdę będziesz jechał 103.4km/h więc czysta matematyka wskazuje że wielkość koła może mieć bardzo duży wpływ na prędkość licznikową

zapytaj się kolesi co robią legalizację tachografów w ciężarówkach jakie mogą być przekłamania na nowej i na starej zużytej oponie to się zdziwisz

Gość

#15

Nieprzeczytany post autor: Gość »

JOszi, kolega zbynio_s, dobrze pisze,
prędkość rzeczywista anie wskazania licznika ;)

zbynio_s

Astro-maniak
Posty: 466
Rejestracja: 09 paź 2007, 20:14
Imię: Zbigniew
Auto: Vectra B kombi + Peugeot 406 1,9 TD
Silnik: X25XE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Dys k.Lublina

#16

Nieprzeczytany post autor: zbynio_s »

JOszi, to o czym piszesz ma wpływ na prędkość rzeczywistą pojazdu, bo przełożenie pomiędzy licznikiem a skrzynią biegów sie nie zmieni, więc licznik będzie wskazywał tą samą prędkość w stosunku do obrotów silnika jakich kół byś nie założył.Licznik jak sam napisałeś będzie pokazywał 100 a Tobie zmieni się jedynie faktyczna prędkość z którą się poruszasz.Wszystkie te tabele pokazują jak się zmieni prędkość rzeczywista po zmianie obwodu koła, natomiast licznik będzie dalej wskazywał 100 km/h przy dajmy na to tych 2500obr/min.

riko

Astro-maniak
Posty: 199
Rejestracja: 28 lut 2008, 22:41
Imię: Ryszard
Auto: Astra g kombi
Silnik: 1.6/16v lpg
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Budy Barcząckie
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: riko »

Dzięki koledzy za odpowiedzi-więc nic nie kombinuje już z tymi obrotami.jest jednak dobrze.
Caravan do końca...

ODPOWIEDZ