jak sprawdzic termostat?

Wydra

Astro-maniak
Posty: 393
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:52
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: nieobecny
Kontakt:

jak sprawdzic termostat?

#1

Nieprzeczytany post autor: Wydra »

witam mam astre 1.7 TDs Isuzu i mam pytanie jak mam sprawdzic poprawnosc dzialania termostatu bez wyjmowania go? powiem tak grzeje mi sie ostatnio astra bardzo ;/ chlodnica goraca, płyn gorący bo jak korek odkrecam od zbiornika to az para poleci przez 2 sekundy, obie te rury dochodzace do chlodnicy gorace co to moze byc? :( aaaa no i wentylator sie nie wlacza ogole przy okolo 110 stopniach ;/

VINCI

Astro-maniak
Posty: 67
Rejestracja: 03 maja 2008, 13:22
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: VINCI »

jak chłodnica jest gorąca to termostat działa, najlepiej sprawdzić go w ten sposób:

Zapalasz zimne autko i czekasz aż sie będzie grzało, tzymasz ten przewód odchodzący od bloku silnika i termostatu do chłodnicy, przy temperaturze silnika ok 95 st. przewód powinien się nagle zrobic gorący, jak będzie się grzał stopniowo tzn że termostst przepuszcza :/ A co do wentylatora sprawdź bezpieczniki, ewentualnie czujnik temperatury-ten co jest wkjręcony do chłodnicy, kable zasilające wentylator może się odpięły lub sam wentylator (silniczek) się zepsuł :/ A płynu masz wystarczająco??

Maryś

V.I.P.
Posty: 896
Rejestracja: 16 cze 2007, 12:25
Imię: Maciej
Silnik: 2.0
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Nieprzeczytany post autor: Maryś »

VINCI pisze:przewód powinien się nagle zrobic gorący
I tu jest blad...termostaty nie dzialaj w systemie "zero jedynkowym"! One sie otwieraja powoli! ;) Sposob jest poprawny z tym ,ze...odpalasz zimne autko i trzymasz za przewod patrzac na temp....jesli bedzie sie robil cieply juz przy tych licznikowych "50 - 70" to mozesz podejrzewac termostat...jesli bedzie sie robil cieply przed tymi "90" to wcale nie oznacza ze termostat jest zly - wynika to z jego zasady dzialania ;) Co do wentylatora - wyjmij wtyczke i zewrzyj piny "1go" a potem "2go" biegu..jesli sie zalaczy szukaj przyczyny w okolicach wiatraka ;)

P.S. To ze sie grzeje to normalka...moj non stop ma teraz w miescie 90-95 st ;) Termostat jest sprawa uciazliwa( gdy jest walniety ) zima...gdyz autko jest niedogrzane ;) I przez to wzrasta spalanie...latem gdy jest ciepluchno silnik bardzo szybko lapie wysoka temp i ja trzyma :)
Mechanika pojazdowa. Gdańsk tel 530-612-613.

ODPOWIEDZ