TID - nietypowy problem z wyświetlaczem :/

Prince_lookas

Astro-maniak
Posty: 442
Rejestracja: 29 gru 2007, 11:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pułtusk
Kontakt:

TID - nietypowy problem z wyświetlaczem :/

#1

Nieprzeczytany post autor: Prince_lookas »

Przeszukałem forum i nie znalazłem rozwiązania swojego problemu, a jest on bardzo nietypowy... :/

Zaczęło się od tej strony:
[External Link Removed for Guests]
Wpadłem na nią, gdy zainteresowałem się zegarami Digital...
No i znalazłem tam też taki manual. Założenie tej modyfikacji było takie, jak na zdjęciu - 'odwrócenie' sposobu podświetlenia TIDa. Zachęcony efektem końcowym, wziąłem się do roboty i ściągnąłem tą folię. Zadowolony pobiegłem do samochodu, podłączyłem i... Zonk... :(
A problem jest taki, że nie uzyskałem takiego efektu, jak na zdjęciu. Patrząc na wprost, prawie nic nie widać, z boku jest trochę lepiej, ale i tak nieczytelnie :/ Mam u siebie diody, więc wymieniłem je na zwykłe żarówki - bez zmian.

No i wymyśliłem coś takiego...
Jeśli przyciemniłbym trochę te podświetlenie, to może byłoby lepiej. Zastanawiałem się, czym zastąpić odklejoną wcześniej folię. Na pierwszy ogień poszła folia do drukowania (taka do rzutników). Wydrukowałem kilka pasków o różnym stopniu ciemności, wyciąłem i zacząłem kombinować. Najpierw od średniego. Nic nie dało. Najciemniejszy też nic, gdy włożyłem kilka, to było jeszcze gorzej.
Drugi pomysł była to plastikowa teczka, z lekko przezroczystego materiału (pod światłem). Wyciąłem odpowiedni prostokąt i nic... :(
Trzeci pomysł była to folia do przyciemniania szyb - 3 warstwy i d*pa :evil:

Generalnie moje pomysły dawały taki efekt, że przyciemniało się tło razem z cyframi, więc nic nie było widać.

Przyjrzałem się starej folii i myślę, że posiada jakiś rodzaj filtru - gdy przykładam jej jedną stronę do monitora, jest prawie przezroczysta, a gdy drugą, to nic nie widać. Wygląda to tak:
[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
A tutaj filmik:
[External Link Removed for Guests]

Jak widać, pasek przyciemnia się nawet, gdy występuje zmiana jego położenia pionowo/poziomo... Dodam jeszcze, że pasek był przyklejony tak,jak na pierwszym zdjęciu, czyli 'ciemnym' do przodu.

No i teraz pytanie: czym można zastąpić tą folię, żeby lekko ściemnić wyświetlacz i uzyskać efekt, jak w tamtym manualu?
A może można jakoś poprawić kontrast w wyświetlaczu? Tylko jak?

Macie jakieś pomysły? :/ Może ktoś zna się na optyce lub zna układ na płytce, bo myślę, że trzeba iść tym tropem? :/

Pozdrawiam!
Moja Astra ;)-> [External Link Removed for Guests] - do sprzedania na części!

evergreen_1987

Astro-maniak
Posty: 629
Rejestracja: 05 lis 2007, 0:46
Imię: Mateusz
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9 JTD 16v
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: evergreen_1987 »

Jeżeli się nie mylę to folia oryginalna musi być na bazie laminatu. Ten rodzaj folii jest stosowany również do przyciemniania szyb. A może spróbuj wyciąć kawałek foli z RTG, jest Ciemna a pod światło jasna.
GG: 9891042

Prince_lookas

Astro-maniak
Posty: 442
Rejestracja: 29 gru 2007, 11:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pułtusk
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Prince_lookas »

evergreen_1987 pisze:folia oryginalna musi być na bazie laminatu
- trochę jaśniej? ;) A gdzie można dostać coś takiego?
Też myślałem o folii z RTG, ale nie miałem teraz okazji, żeby taką dostać, muszę poszukać w domu. Najbardziej zastanawia mnie, czemu ta folia zmienia swoją swoje przepuszczanie światła? :/ Dodam jeszcze, że taki efekt jest tylko na świetle monitora - przy żarówce tak się nie dzieje.
A w ogóle to dlaczego w tamtym manualu wyszło inaczej? ;)
Aha, jak napisałem wcześniej - z folią do szyb też już próbowałem.
Moja Astra ;)-> [External Link Removed for Guests] - do sprzedania na części!

Awatar użytkownika
Andrew

ex-Staff
Posty: 2912
Rejestracja: 21 wrz 2007, 17:44
Imię: Andrzej
Auto: Szwedzkie
Silnik: Fiata
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Za 7 górami, za 7 lasami

#4

Nieprzeczytany post autor: Andrew »

Mi to wygląda na folię z filtrem polaryzacyjnym i takiej też bym poszukał. Filtr polaryzacyjny działa na podobnej zasadzie jak na filmiku. Może w sklepach z akcesoriami fotograficznymi.
SAAB, born from jets, killed by assholes

evergreen_1987

Astro-maniak
Posty: 629
Rejestracja: 05 lis 2007, 0:46
Imię: Mateusz
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9 JTD 16v
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: evergreen_1987 »

Prince_lookas pisze:
evergreen_1987 pisze:folia oryginalna musi być na bazie laminatu
- trochę jaśniej? ;) A gdzie można dostać coś takiego?
Folie na bazie laminatu to między innymi folie polaryzacyjne używane na monitorach LCD. Ich zadaniem jest przepuszczanie lub odbicie światła pod różnymi kątami a także wyostrzenie lub rozmazanie obrazu :) Dlatego jak założyłeś inną folię to nic nie widziałeś na TID-ie, nie miały Polaryzacji. Spróbuj założyć kawałek kliszy od aparatu lub folię RTG. Jeżeli to nie pomoże będziemy myśleć. :)
GG: 9891042

Prince_lookas

Astro-maniak
Posty: 442
Rejestracja: 29 gru 2007, 11:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pułtusk
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Prince_lookas »

andrew088, tylko czy ja dostanę w ogóle coś takiego.. :/ Dzięki, może tym tropem pójdę.
[External Link Removed for Guests] - znalazłem coś podobnego.
A czy jest możliwość zwiększenia mocy świecenia samych cyfr? Zwiększenia kontrastu? Ale też nie wiem, czy to by coś dało, bo na wprost praktycznie nic nie widać, dużo lepiej jest patrząc z boku.
Moja Astra ;)-> [External Link Removed for Guests] - do sprzedania na części!

evergreen_1987

Astro-maniak
Posty: 629
Rejestracja: 05 lis 2007, 0:46
Imię: Mateusz
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9 JTD 16v
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: evergreen_1987 »

Prince_lookas pisze:
evergreen_1987 pisze:folia oryginalna musi być na bazie laminatu
- trochę jaśniej? ;) A gdzie można dostać coś takiego?
Folie na bazie laminatu to między innymi folie polaryzacyjne używane na monitorach LCD. Ich zadaniem jest przepuszczanie lub odbicie światła pod różnymi kątami a także wyostrzenie lub rozmazanie obrazu :) Dlatego jak założyłeś inną folię to nic nie widziałeś na TID-ie, nie miały Polaryzacji. Spróbuj założyć kawałek kliszy od aparatu lub folię RTG. Jeżeli to nie pomoże będziemy myśleć. :)
GG: 9891042

Prince_lookas

Astro-maniak
Posty: 442
Rejestracja: 29 gru 2007, 11:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pułtusk
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Prince_lookas »

andrew088, tylko czy ja dostanę w ogóle coś takiego.. :/ Dzięki, może tym tropem pójdę.
[External Link Removed for Guests] - znalazłem coś podobnego.
A czy jest możliwość zwiększenia mocy świecenia samych cyfr? Zwiększenia kontrastu? Ale też nie wiem, czy to by coś dało, bo na wprost praktycznie nic nie widać, dużo lepiej jest patrząc z boku.
Tak sobie teraz myślę, że przecież na monitorze też jest jakiś filtr i może to on powoduje, że widać taką różnicę tylko na nim, a 'pod żarówkę' nie.
Moja Astra ;)-> [External Link Removed for Guests] - do sprzedania na części!

evergreen_1987

Astro-maniak
Posty: 629
Rejestracja: 05 lis 2007, 0:46
Imię: Mateusz
Auto: Alfa Romeo 156
Silnik: 1.9 JTD 16v
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: evergreen_1987 »

Prince_lookas nie masz nikogo kto zajmuje się fotografią profesjonalnie??? I mógł by Ci dać kawałek kliszy z końca rolki która jest niezadrukowana???

Spróbuj także taśmy z kasety wideo :) Ona też jest polaryzacyjna
GG: 9891042

Prince_lookas

Astro-maniak
Posty: 442
Rejestracja: 29 gru 2007, 11:16
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pułtusk
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: Prince_lookas »

evergreen_1987, no miałbym takiego czarodzieja :) Tylko powiedz mi, o co go poprosić dokładnie? :) Chodzi Ci o zwykłą rolkę z filmem? Taśma wideo też jest polaryzacyjna? Jak tak, to zaraz zrobię demolkę jakiejś kasety :P Akurat potrzebowałbym takiego prostokąta.
Moja Astra ;)-> [External Link Removed for Guests] - do sprzedania na części!

ODPOWIEDZ