Używane alufelgi... na co patrzeć?

Adrian_GTC

Astro-maniak
Posty: 405
Rejestracja: 15 maja 2007, 6:21
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Używane alufelgi... na co patrzeć?

#1

Nieprzeczytany post autor: Adrian_GTC »

Witam Klubowiczów... chciałem kupić jakieś używane alusy do mojej Asi i słyszałem, że pod uwagę trzeba brać też średnicę otworu centrującego. Ma to znaczenie? Jeśli tak to jaka jest średnica w Astrze F z 98 roku bo szukałem i gdzieś przeczytałem, że 56,6mm. Jeśli Alusy będą miały większy/mniejszy otwór to nie da się ich założyć, tak? Pozdro i prosiłbym o odpowiedź.
zobacz >> [External Link Removed for Guests] oraz [External Link Removed for Guests] // [External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Przemek

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 lip 2007, 23:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: WWL
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Przemek »

Adrian_GTC pisze:Jeśli Alusy będą miały większy/mniejszy otwór to nie da się ich założyć, tak?
Bedzie, można, ale za pomocą pierścieni centrujących

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

Przemek pisze:Bedzie, można, ale za pomocą pierścieni centrujących
jeśli dobrze nie wiesz to nie doradzaj koledze, bo wprowadzisz go w błąd i będzie miał potem pretensje

to co napisałeś jest po części prawdą ale nie do zapytania kolegi Adrian_GTC gdyż on się pytał o mniejsze/ większe a Ty odpowiedziałeś co trzeba zrobić jak będą większe nie wspominając że z mniejszym otworem na piastę pierścienie centrujące nic nie dadzą

jeśli otwór na piastę będzie równy 56.6 nic nie musisz robić
jeśli otwór na piastę będzie większy niż 56.6 musisz zastosować pierścienie centrujące
jeśli otwór będzie mniejszy niż 56.6 zostaje jedynie przetoczyć felgi na większy otwór czego nie polecam bądź zastosować dystanse czego też nie polecam bo felgi automatycznie przesuną się do obrysu no i musiałbyś znaleźć kogoś kto potrafi takie dystanse dobrze zrobić, o większym wysileniu łożysk już nie wspomnę.

a więc jeśli kupować felgi to tylko z takim samym otworem na piastę albo z większym bo jeśli jest mniejszy to szkoda roboty bo często koszt dopasowania takich felg jest wysoki

Adrian_GTC

Astro-maniak
Posty: 405
Rejestracja: 15 maja 2007, 6:21
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Adrian_GTC »

Ok dzięki za podpowiedzi. Teraz wiem czego szukać i na co patrzeć.
zobacz >> [External Link Removed for Guests] oraz [External Link Removed for Guests] // [External Link Removed for Guests]

M4ciek

#5

Nieprzeczytany post autor: M4ciek »

czy wszystkie Astry F mają taką średnicę ? pytam bo bym chciał wiedzieć jak mieć pewność zakupu prawidłowych felg (bez konieczności pieprzenia się z czymkolwiek dodatkowym) ? przeglądałem na Allegro oferty ze swojego województwa i tam nikt nie podaje tego parametru (poza rozstawem śrub 4x100 i ew.profilem)

ja37

V.I.P.
Posty: 6063
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 129 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

Jeszcze musisz wiedzieć, jakie ET musisz mieć.
Ale na tym już sie nie znam.

M4ciek

#7

Nieprzeczytany post autor: M4ciek »

ktoś mógłby zrobić jakieś małe kompendium wiedzy :) :D

Adrian_GTC

Astro-maniak
Posty: 405
Rejestracja: 15 maja 2007, 6:21
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Adrian_GTC »

Fakt, przydałoby się bo przeszukałem forum i niewiele znalazłem a w sieci to informacji jak na lekarstwo albo tak nagmatwane, że sie nie można zorientować co i jak, dlatego co bardziej obeznani w temacie niech piszą... wiedza ta przyda się wszystkim.
zobacz >> [External Link Removed for Guests] oraz [External Link Removed for Guests] // [External Link Removed for Guests]

voytec

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 17 maja 2007, 21:38
Imię: Wojtek
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: voytec »

Aby ustalić ET (OFFSET) musimy zmierzyć następujące wartości:
Całkowitą szerokość felgi – OW
Głebokość montażu od wewnętrznej strony – T
Następnie liczymy według wzoru:

ET = T – (OW/2)

Im większe ET tym felga bardziej chowa się do środka, im mniejsze - tym bardziej wychodzi na zewnątrz
Taka krotka uwaga 8)

[ Dodano: 2007-07-20, 20:59 ]
Co oznaczają te wszystkie literki i cyferki na boku opony?

- Posłużmy się przykładem opony P 205/50V15:

- Pierwsza litera „P” (Passanger Car) oznacza przeznaczenie opony dla samochodów osobowych

- Pierwszy numer „205” mówi nam, jakiej szerokości w milimetrach jest nasza opona. Nasza przykładowa opona ma 20,5 centymetra szerokości.

- Tu należy uważać, ponieważ drugi numer nie oznacza długości w milimetrach lub centymetrach jak uważa dużo ludzi, lecz coś zgoła innego. Jest to stosunek wysokości opony do jej szerokości wyróżnionym w procentach i określa tzw. profil opony nazywany też wskaźnikiem przekroju. Dodać trzeba, że wysokość przekroju mierzona w mm jest połową różnicy pomiędzy średnicą zewnętrzną opony, a średnicą osadzenia.

- Litera znajdująca się za profilem określa maksymalną prędkość, dla jakiej zaprojektowana została dana opona.

Najbardziej popularne oznaczenia:
- Q (max.160 km/h)
- R (max.170 km/h)
- S (max.180 km/h)
- T (max.190 km/h)
- U (max.200 km/h)
- H (max.210 km/h)
- V (max.240 km/h)
- Z (higher than 240)
- W (max.270 km/h)
- Y (max.300 km/h)

- Ostatni numer ”15” Określa wewnętrzną średnicę opony, czyli, na jakiej wielkości felgę powinna być montowana. Wielkość ta określana jest w calach. Nasz przykładowa opona zakładana jest na felgi o średnicy piętnastu cali. To tez przy okazji moze sie przydac 8)

ja37

V.I.P.
Posty: 6063
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 129 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

Hmmm, to ja muszę mieć ze znaczkiem V chyba.....

ODPOWIEDZ