Częstotliwość wymiany klocków

Lukassuss

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:33
Imię: Łukasz
Auto: Astra G Kombi
Silnik: X20DTL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Częstotliwość wymiany klocków

#1

Nieprzeczytany post autor: Lukassuss »

Witam wszystkich serdecznie.

Mam taki mały problem

Ok. 10 m-cy temu wymieniłem w swoim asterixie tarcze i klocki hamulcowe. Na początku ciut piszczały, ale czytałem że to tak mam byc i rzeczywiście po niedługim czasie ustało.

Teraz mam to samo - przy hamowaniu słychac pisk - nie zawsze, tylko czasem raz lekki raz ciut głośniejszy.

Mam asterixa 1,7 TD Isuzu, przejechałem od wymiany tarcz i klocków jakieś 20 tyś. km., jeżdze stanowczo spokojnie i hamuje gwałtownie sporadycznie.

Pytałem paru znajomych ale co osoba to inne zdanie- jedni że to klocki do wymiany, inni że cos z tarczami, inni że zaciski itp.

Wiem, że podobno można ocenić stan klocka zdejmując koło, ale jakoś nie potrafię tego zrobić "na oko" a wolę się zapytac tu przed wizytą u mechanika, który mi zapewne powie "do wymiany wszystko od A do Z".

cr2sher

Astro-maniak
Posty: 826
Rejestracja: 28 mar 2007, 14:14
Imię: Paweł
Auto: oBoRa
Silnik: Benzynowy
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

#2

Nieprzeczytany post autor: cr2sher »

Lukassuss, częstotliwość wymiany klocków jest ciężko określić, po prostu jak się kończą (przy hamowaniu piszczy, bądź słychać "szuranie", to klocki do wymiany), jak można ocenić to na oko, hmmm tak jak mówisz zdjąć koło i zobaczyć ile jest jeszcze powierzchni trącej, jaka gruba jest okładzina. A jeżeli np w bardzo krótkim czasie "kończą" Ci się klocki to przyczyn może być kilka, pierwsze zbyt miękkie klocki, uszkodzone tarcze, bądź zaciski.
Pozdrawiam
Cr2ShEr - Paweł

[External Link Removed for Guests]

------------------------------------------------

Obrazek

pnkra

Astro-maniak
Posty: 292
Rejestracja: 20 mar 2007, 21:03
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: pnkra »

Piszczenie nie musi być oznaką kończenia się klocków. Piszczenie może powodować rant na tarczach albo skład klocka. Jedne są twardsze z cząstkami metalu (i one lubią popiskiwać), a inne bardziej miękkie. Miewałem klocki miękkie i wytrzymywały trochę ponad 20 tys.km ale zdecydowanie lepiej hamowały od twardych i nie ścierały za bardzo tarcz.
Zawsze możesz wyjąć klocki i ocenić ich stan.
[External Link Removed for Guests]

pawelg303

Astro-maniak
Posty: 173
Rejestracja: 12 mar 2007, 14:08
Imię: Pawel
Silnik: X14XE/LPG
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: pawelg303 »

Lukassuss w instrukcja podaje jakie jest graniczne zużycie okładzin (zazwyczaj z zapasem sporym i jeszcze można jeździć) ale jeśli nie potrafisz stwierdzić zużycia wizualnie to zmierz grubość okładzin. A piszczenie... dźwięk ma swoje przyczyny np drgania.. przemyśl :)

Pozdrawiam

Lukassuss

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:33
Imię: Łukasz
Auto: Astra G Kombi
Silnik: X20DTL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: Lukassuss »

No i byłem u mechaniora i klocki trzeba było wymienić bo juz mało ich zostało.

Piszczenie ustało, za to teraz mam inną akcję...

Jak jadę powoli np. w korku i naciskam hamulec to słyszę lekkie puknięcie w przednim zawieszeniu, jakby coś uderzało o siebie - taki głuchy, niegłośny, niemetaliczny dźwięk.

Co ciekawsze jak jadę szybciej i hamuję to nie ma tego dźwięku. Pojawił się po wymianie klocków.

Ktoś mi poradził, że może klocki sa za małe i ruszają się w zaciskach. Qrde i chyba znowu czeka mnie wizyta w mojego fachmana... Niby asterix hamuje dobrze ale wolę nie ryzykowac...

Awatar użytkownika
Troj

Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2008, 20:39
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: W-wa Żoliborz
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Troj »

Ja jakieś 10 miesięcy temu kupiłem do swojej astry klocki ferodo, zrobiłem na nich ok 11 tyś. kilometrów i już ich dosłownie nie ma, czy 11 tyś to nie za mało na klocki ?. Nadmienie że na tarczach nie ma oznaki jakiegokolwiek zużycia w stosunku do tego co było niespełna przed rokiem [ są jeszcze w całkiem niezłym stanie ] no i dodam że jeździłem dość rozważnie ;] Możliwe jest że klocki szybciej zużyją się jeśli nieprawidłowo się je zamontuje? A czy można w jakiś sposób nieprawidłowo zamontować klocki hamulcowe ? o_O :m

Marek71

Astro-maniak
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2008, 23:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: Marek71 »

Troj, no sam sobie odpowiedziałeś, nie można źle zamontować, jeśli hamuje to wszystko jest dobrze, a jeśli były miękkie to się szybko starły...
[External Link Removed for Guests]

patel86

Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2008, 17:48
Imię: Rafał
Auto: Astra F Caravan
Silnik: 1.4
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: patel86 »

witam. podłącze sie pod temacik. mam małe pytanko odnośnie hamulców: jaką tarcza hamulcowa powinna mieć grubość?? ja mam ok 10mm. czy jest ok?? pytam bo czeka mnie wymiana klocków wiec przy okazji mógłbym sie zając i tarczami... ;)
[External Link Removed for Guests]

dikser

Astro-maniak
Posty: 870
Rejestracja: 02 gru 2007, 23:43
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: dikser »

Troj pisze:A czy można w jakiś sposób nieprawidłowo zamontować klocki hamulcowe ? o_O :m
wyobraxcie sobie że sie da.sam w to nie wierzyłem dopuki nie przyjechał do warsztatu sprinter z odwrotnie(blaszka do tarczy)zamontowanymi klockami.koes przyjechał bo mówił ze mu samochód strasznie piszczy przy chamowaniu i nie bardzo chce hamować.
patel86 pisze:witam. podłącze sie pod temacik. mam małe pytanko odnośnie hamulców: jaką tarcza hamulcowa powinna mieć grubość?? ja mam ok 10mm. czy jest ok?? pytam bo czeka mnie wymiana klocków wiec przy okazji mógłbym sie zając i tarczami... ;)
tarcze raczej sprawdza sie po rancie na niej a nie po grubosci chyba.jak ma dośc wysoki rant to tarcza raczej do wymiany i tyle :roll:
nie ważne przy czym stoisz tylko jak tym jeździsz
[External Link Removed for Guests]

patel86

Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2008, 17:48
Imię: Rafał
Auto: Astra F Caravan
Silnik: 1.4
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: patel86 »

aha. ok dzieki za odpowiedz :) pozdrawiam...
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ