sprzęgło skrzynia grzechotanie

lukas_piotr

Astro-maniak
Posty: 138
Rejestracja: 17 lis 2007, 21:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

sprzęgło skrzynia grzechotanie

#1

Nieprzeczytany post autor: lukas_piotr »

wiem że tamat był już poruszany ale zaproponowane mi rozwiązanie wymaga kilku pytań. Głównie ze względu na koszty.

Charaktersytyczne grzechotanie przy wyciśniętym sprzęgle towarzyszy mi już od 25tys. Ostatnimi czasy przerodziło się w metaliczny stukot - więc podjąłem decyzję że czekać dalej nie będę.
Do tej pory kojarzyłem je z uszkodzonym sprzęgłem wg opinii i wcześniejszych postów. Jednakże logicznie rzecz ujmując uszkodzone łożysko stuka kiedy pracuje czyli na wciśniętym sprzęgle. U mnie na odwrót - na jałowym biegu.
Rekomendacja osoby, która się tym zajmie to na 90% luz na jednym z wałków w skrzynii biegów :(
Co mnie czeka:
1. Naprawa skrzyni - nieopłacalna. Zalecono podmianę na używkę.
2. Sprzęgło ma przebieg 155tys. Lubi delikatnie zawyć przy ruszaniu, co też wskazuje na konieczność jego wymiany przy okazji rozebrania całego zespołu.
3. Bardzo bolący temat to koło dwumasowe. Ocena jego stanu dopiero po rozebraniu całości jednak ze względu na jego cenę.. warto się nad tym zastanowić. Dodam że samochód lubi się mocno zatrząść przy gaszeniu silnika.

Prośba o radę:
1. Czy jest szansa że to jednak nie skrzynia?
2. Co z kołem zamachowym, czy jest szansa aby go niedotykać?

Koszty są bardzo wysokie, stąd wątpliwości. Z góry dzięki za opinie.

[ Dodano: 2008-10-26, 10:29 ]
lukas_piotr pisze:wiem że tamat był już poruszany ale zaproponowane mi rozwiązanie wymaga kilku pytań. Głównie ze względu na koszty.

Charakterystyczne grzechotanie przy wyciśniętym sprzęgle towarzyszy mi już od 25tys. Ostatnimi czasy przerodziło się w metaliczny stukot - więc podjąłem decyzję że czekać dalej nie będę.
Do tej pory kojarzyłem je z uszkodzonym sprzęgłem wg opinii i wcześniejszych postów. Jednakże logicznie rzecz ujmując uszkodzone łożysko stuka kiedy pracuje czyli na wciśniętym sprzęgle. U mnie na odwrót - na jałowym biegu.
Rekomendacja osoby, która się tym zajmie to na 90% luz na jednym z wałków w skrzynii biegów :(
Co mnie czeka:
1. Naprawa skrzyni - nieopłacalna. Zalecono podmianę na używkę.
2. Sprzęgło ma przebieg 155tys. Lubi delikatnie zawyć przy ruszaniu, co też wskazuje na konieczność jego wymiany przy okazji rozebrania całego zespołu.
3. Bardzo bolący temat to koło dwumasowe. Ocena jego stanu dopiero po rozebraniu całości jednak ze względu na jego cenę.. warto się nad tym zastanowić. Dodam że samochód lubi się mocno zatrząść przy gaszeniu silnika.

Prośba o radę:
1. Czy jest szansa że to jednak nie skrzynia?
2. Co z kołem zamachowym, czy jest szansa aby go niedotykać?

Koszty są bardzo wysokie, stąd wątpliwości. Z góry dzięki za opinie.


[ Dodano: 2008-11-05, 10:02 ]
Pomogłem sobie sam. Odzew na post kolejny raz okazał się.. ech..

Bardzo duży luz na łożysku oporowym + zużyty wysprzęglik okazuje się że daje takie efekty jak poczatek końca koła zamachowego (drgania przy uruchamianiu i gaszeniu) oraz rzekome a wyżej opisane stuki wałka zdawczego w skrzyni.

Po wymianie tarcza, docisk, wysprzęglik wszystkie objawy zniknęły.
Bardzo miłe zaskoczenie.
Hatori Hanso!

Awatar użytkownika
smok72

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2008, 21:02
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: smok72 »

No ale lozysko pracuje tylko gdy pedal jest wcisniety,bo gdy puszczamy pedal ono nie pracuje.ja mam podobny problem i mysle juz z tydzien co to moze byc,???
smok

Awatar użytkownika
kaslo

Astro-maniak
Posty: 327
Rejestracja: 17 mar 2008, 15:34
Imię: Paweł
Auto: Astra , Zafira, Corsa
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#3

Nieprzeczytany post autor: kaslo »

Łożysko pracuje nadal, tylko pod małym obciążeniem i dlatego słychać hałas. Przy demontażu skrzyni lepiej zrobić komplet, taniej wychodzi.
[External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;
Elektryka, mechanika, klimatyzacja, regeneracja - czyszczenie dpf, modernizacja oprogramowania, diagnostyka Tech 2-MDI
Norwida 4 T. 501807749

lukas_piotr

Astro-maniak
Posty: 138
Rejestracja: 17 lis 2007, 21:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: lukas_piotr »

smok72 pisze:No ale lozysko pracuje tylko gdy pedal jest wcisniety,bo gdy puszczamy pedal ono nie pracuje.ja mam podobny problem i mysle juz z tydzien co to moze byc,???
Ja myślałem przez rok. Az w końcu zdecydowałem się. Wizja była ciężka - ale okazało się pomogło bez wymiany skrzyni.
Uff..

Póki co przejechałem z 500km i wszystko jest OK.

Co do wypowiedzi nademną - to by miało sens.. Mniej obciążone ma luzy i stuka, wciśnięty pedał łożysko pracuje po pełnym obciążeniem - luzów brak.
Hatori Hanso!

bhuyaaka

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:54
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Poznań/Konarzewo
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: bhuyaaka »

jak to cenowo wyszło

lukas_piotr

Astro-maniak
Posty: 138
Rejestracja: 17 lis 2007, 21:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: lukas_piotr »

bhuyaaka pisze:jak to cenowo wyszło
Komplet sprzęgła kupisz w zalezności od producenta ale 1300 bez żadnych zniżek musisz liczyć. Najdroższy jest wysprzęglik.

Wymiana, to w zależności od warsztatu 300 - 400PLN
Hatori Hanso!

bhuyaaka

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:54
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Poznań/Konarzewo
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: bhuyaaka »

w sumie u mnie tez przy gaszeniu auta lubi sobie zatrząść...
i od pewnego czasu słysze takie lekkie grzechotanie/szum w tle pracy silnika - wiadomo że praca diesla "grzechocze" ale ten dźwięk jest gdzieś w tle czy to może byc to samo..

lukas_piotr

Astro-maniak
Posty: 138
Rejestracja: 17 lis 2007, 21:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: lukas_piotr »

proponuję to olać przez najbliższe pół roku

Jakby cos było nie tak ze sprzęgłem przeszkadzało by Ci to bardziej.
Hatori Hanso!

ODPOWIEDZ