Wymiana płynu w układzie chłodzenia....

Strzałka

Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 wrz 2007, 9:52
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Wymiana płynu w układzie chłodzenia....

#1

Nieprzeczytany post autor: Strzałka »

Mam astre 2.0 DTI rok 2000 i musze wymienić płyn w chłodnicy... Jak go spuścić i jaki najlepiej wlać. Borygo, Petrygo??? czy jakiś inny??? Słyszałem że to zależy od rodzaju chłodnicy...
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdro

Arturro

#2

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

To musi być płyn do chłodnic aluminiowych, Petrygo się nadaje, Borygo raczej nie.

Ja właśnie jestem po zmianie płynu i mam sporo wątpliwosci czy zrobiłem to dobrze.
Mam silnik 1,7TD X17DTL 1998r, wg danych z poradnika "Sam naprawiam" pojemność układu chłodzenia to 8,7litra. Zakupiłem więc 10litrów płynu "Kuler". Podczas spuszczania okazało się, że zeszło tylko 4,5litra, doszedłem do wniosku, że nie zeszło z bloku bo może był za zimny i zawór zamknął. Uzupełniłem gorącą wodą i rozgrzałem silnik, ponownie spuściłem okazało się, że znowu 4,5 litra........Nie dawało mi to spokoju wyjałem zawór, skręciłem i odpaliłem na chwilę silnik nic więcej nie zeszło....
Wlałem 5 litrów "Kulera", jest właściwy poziom na zbiorniczu wyrównawczym, kolor po wymianie wydaje się klarowny teraz jest różowy (poprzednio zielony).
Prosze o info czy jest jakiś zawór do spuszczania z bloku, czy po prostu pojemność układu jest inna niż piszą ksiażki...

PS
Wg poradnika układ smarowania ma 5,5litra a mi weszło 5 litrów oleju max. przy wymianie z filtrem

Strzałka

Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 wrz 2007, 9:52
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Strzałka »

Nalałem Borygo. Weszło mi 5 litrów. o żadnym dodatkowym zaworku nic nie wiem

Awatar użytkownika
Sebastian

Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2007, 19:41
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Skwierzyna
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Sebastian »

kolego ja też zalałem kullerem bo to uniwersalny płyn tylko mój ma kolor zielony czy oby napewno wszystko zlłeś

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Uklad chlodzenia w silniku diesla 2.0 DTH ma pojemnosc 7,7 L i spuszcza sie przez zaworek w chlodnicy. Odpowietrzac nie trzeba bo uklad sie sam odpowietrza. Wystarczy po zalaniu odpalic silnik i jak bedzie ubywac plynu to stopniowo uzupelniamy.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Arturro

#6

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

Sebastian pisze:kolego ja też zalałem kullerem bo to uniwersalny płyn tylko mój ma kolor zielony czy oby napewno wszystko zlłeś
mój Kuler który kupiłem miał kolor różowy, dotychczs w aucie był płyn zielony-niebieski

Strzałka

Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 wrz 2007, 9:52
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: Strzałka »

Mi zmieniali w serwisie i weszło tak jak mówiłem 5L. na początku około 4 potem stopniowo dolewali. Więc nie wiem jakim cudem może wejść ponad 7 litrów. A płyn spuszczany był zaworkiem pod chłodnicą....

Arturro

#8

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

Tabele z parametrami silników w załączeniu, byłbym wdzięczny za info od osób mających silnik 1,7TD X17DTL

Obrazek
Obrazek

Strzałka

Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 wrz 2007, 9:52
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Strzałka »

To w takim razie co powinienem zrobic?? Czyli część starego płynu została mi w bloku?? To w takim razie jak sie go spuszcza zeby zszedł cały??

PiotrekAW

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 29 wrz 2007, 17:05
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: PiotrekAW »

Jak Wam nie szkoda autek,zalewacie płyn chłodniczy(sorki za określenie)jakimś SYFEM,niewiadomego pochodzenia.Ja zalałem swoja Astre koncentratem Mobil Antifreeze Extra,wchodzi odpowiednio 3 litry płynu,3 litry wody i mam świety spokój,nie żałujcie pieniedzy na takie rzeczy,dopłata 30-40 złotych to nie pieniądz,a nie jezdzicie byle czym przecież.Na aucie mam przejechane 110 tys,jeżdże na Mobilu 10W40 płyn chłodniczy Mobil Antiffreeze,płyn hamulcowy tez,Mobil Brake Fluid.Polecam

P.S

O płynach wiem troche,robie w tym fachu,pozdrawiam i polecam

ODPOWIEDZ