Przekłamanie licznika

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#11

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

stud79 pisze:Z jednej strony licznik nie jest miernikiem tylko wskaźnikiem, a jako taki może pokazywać + - 10 km/h. Najdokładniejsze wskazania mógłbyś mieć z komputera pokładowego albo kółka mierniczego przyczepionego do auta.
Dokladnie tak mi tlumaczono na uczelni. To tak jak ze wskaznikiem paliwa czy temperatury- to tylko wskaznik a nie miernik. Ma pokazywac duzo malo a moe co do dziesiatych czesci jednostki.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Cobrettii

Astro-maniak
Posty: 950
Rejestracja: 03 paź 2007, 16:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock/Gostynin
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: Cobrettii »

stud79,
To powiedz mi jakim cudem w zakresie 20-140 licznikowo GPS pokazywal mi stale te samą różnice prędkości ?? to chyba nie jest wynik jego niedokładności skoro cały czas pokazuje podobne wskazania. I tak jak pisał Manieq, jadąc z wmiare równą prędkością przez chwile takie urządzenie morze spokojnie ustabilizować swoją prędkość. Dodam ze konkretnie zwrociłem na to uwage przy AM5 ale i przy wcześniejszej takie sytuacje występowały, ale jakoś je ignorowałem.
[External Link Removed for Guests]

stud79

Astro-maniak
Posty: 298
Rejestracja: 27 sty 2008, 16:52
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: 1,6 benzyna
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: stud79 »

To, że pokazuje tą samą różnicę wartości może wynikać z uśredniania odczytów przez program. ten sam odbiornik z innym programem pewnie bedzie pokazywał inną wartość.
Jeżeli mówisz że GPS jest taki dokładny, to dlaczego mapa nie jest przesuwana płynnie tylko skokowo?
Moc procesora w nawigacji? Chyba nie bo laptop w aucie ma tak samo. Dlatego, że komputer czeka na sygnał z odbiornika GPS o zmianie położenia i nowych współrzędnych. Dostaje, oblicza pozycje na mapie, która musi w międzyczasie wczytać, rysuje, oblicza przesunięcie, prędkość, czeka na odczyt. Zrób test: jedź ze stałą jak mówisz prędkością i wjedź do długiego tunelu tak żeby odbiornik stracił zasięg i zmień prędkość. Odczyt zniknie, albo będzie pokazywał tą samą prędkość do odzyskania sygnału. Gdzie dokładność?
Jeszcze raz: GPS oblicza, a prędkościomierz mierzy prędkość na podstawie obrotów kół. (właściwie skrzyni).

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Jeszcze raz: GPS oblicza, a prędkościomierz mierzy prędkość na podstawie obrotów kół. (właściwie skrzyni).
Tez jakos nie wierze ze GPS ma tak dokladny pomiar predkosci a predkosc pojazdu jest brana z kola lewego przedniego z jego piasty.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

stud79

Astro-maniak
Posty: 298
Rejestracja: 27 sty 2008, 16:52
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: 1,6 benzyna
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: stud79 »

wesoł pisze:a predkosc pojazdu jest brana z kola lewego przedniego z jego piasty.
No to ciekawe. Czyli w zakręcie jest jeszcze bardziej niedokładny...

Awatar użytkownika
wronbul

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2008, 13:58
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: wronbul »

pomiar GPSem jest najdokładniejszym pomiarem jaki można zrobić, GPS co ćwierć sekundy odczytuje pozycje, a procesory jak i sam system operacyjny są bardzo szybkie, stud79, nie próbuj kogoś przekonać że pomiar GPS jest niedokładny...
odnośnie wskazań - w citroenie C4 jest cyfrowy wyświetlacz i wskazuje on dokładną prędkość, bo sprawdziłem właśnie GPSem - licznik i GPS pokazywały DOKŁADNIE te same wartości.
natomiast we WSZYSTKICH pozostałych samochodach mających wskazówkowy prędkościomierz zawsze prędkość była od 3 do 8 km/h zawżyzana

stud79

Astro-maniak
Posty: 298
Rejestracja: 27 sty 2008, 16:52
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: 1,6 benzyna
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: stud79 »

Myślałem że temat już umarł.

Wronbul wcale mi nie zaprzeczasz, ale:
"GPS OBLICZA prędkość na podstawie różnicy położenia względem satelit" - i niech sobie odczytuje nawet tysiąc razy na sekundę.

"Poza tym, dokładność cywilnego GPS-a wynosi w tej chwili 4-12 metrów więc nie ma mowy o precyzyjnym obliczeniu prędkości."

Reasumując:

GPS Global POSITIONING System - globalny system pozycjonowania, a nie mierzenia prędkości. nie pomiar jest niedokładny tylko obliczenie różnic pozycji (prędkości ruchu) jest obarczone na tyle dużą ilością błędów że nie może być uznane za dokładny pomiar prędkości.

Dyskusja robi się akademicka, ale chętnie będę się dalej upierał.

mariusz.lg

Astro-maniak
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2008, 17:51
Imię: Mariusz
Auto: astra F gsi, honda accordi fiat 126
Silnik: c18xe
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: wejherowo
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: mariusz.lg »

siemanko mam jedno pytanko ostatnio wymieniłem sobie tarcze zegarów w astrze F i podświetlenie no i zapomniałem zaznaczyć sobie jak były wstawione oryginalnie wskazówki od kilometrów na godzine.Można to jakoś teraz z powrotem ustawić jak powinno być oryginalnie?
tup tup

Cobrettii

Astro-maniak
Posty: 950
Rejestracja: 03 paź 2007, 16:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock/Gostynin
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: Cobrettii »

siemanko mam jedno pytanko ostatnio wymieniłem sobie tarcze zegarów w astrze F i podświetlenie no i zapomniałem zaznaczyć sobie jak były wstawione oryginalnie wskazówki od kilometrów na godzine.Można to jakoś teraz z powrotem ustawić jak powinno być oryginalnie?
Można i to w dość łatwy sposób.

1. bierzesz GPS ( lub kumpla z autem, ale to mniej dokładny sposób )
2. rozpędzasz sie do jakiejś prędkości.
3. robisz odczyt z GPS ( lub kumpel ci krzyczy ile jedzie ) i z wskazań obroomierza
4. znajac różnice, wyciągasz zegary, i przy wykorzystaniu starej tarczy ( bo rozumiem ze wymieniałeś tarcze ) i odpowiednio względem niej przesuwasz o te ilość kilometrów które chcesz dokładniej ustawić.
[External Link Removed for Guests]

mariusz.lg

Astro-maniak
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2008, 17:51
Imię: Mariusz
Auto: astra F gsi, honda accordi fiat 126
Silnik: c18xe
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: wejherowo
Kontakt:

#20

Nieprzeczytany post autor: mariusz.lg »

ok dzięki za radę i poświęcenie mi czasu przetestuję to przy jakieś najbliższej okazji chyba że cały licznik inny sobie wstawię jak sie zdenerwuję.Pozdrawiam

Zablokowany