Zakurzone żarówki to nawet 60% światła mniej

Awatar użytkownika
betagoo

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2008, 13:10
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Zakurzone żarówki to nawet 60% światła mniej

#1

Nieprzeczytany post autor: betagoo »

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki zakurzone i brudne szyby mogą pochłonąć aż 30% światła a zakurzone żarówki i klosze mogą pochłonąć nawet 60% światła.
Oczywiście nasze Asterki nie są wolne od zanieczyszczeń wnętrza kloszy.
A tak wyglądają żarówki z przebiegiem 113000km.
Ciekawe ile mniej światła przepuszczają.
Obrazek
Źródło: [External Link Removed for Guests]
Subiektywny Blog Motoryzacyjny - [External Link Removed for Guests]

karola44-81

Astro-maniak
Posty: 291
Rejestracja: 10 gru 2007, 10:00
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Połaniec
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: karola44-81 »

To szczera prawda.
Co do refektorow przednich to stosuje zasade: Zawsze przed jazda nocna i przynajmniej 2 razy w tygodniu wytrzec wilgotna szmatka klosze lamp przednich. Nawet golym okiem niewidoczne przykurzenie w moim przypadku pogarsza jasnosc. Nie cierpie tego.
Druga sprawa to zarowki. Juz 2 rok jezdze tylko i wylacznie na firmowkach. Zakladam Osram Silverstar +50%, lub Nightbreaker +90%. No bajka jak dla mnie. Chociaz wydaje mi sie ze na okres jesienno zimowy lepiej spisuja sie silverstary. Swiatlo jest poprostu bielusienkie. Niestety maja tez jedna wade!! Wytrzymuja tylko rok!! Zarowno silverstar jak i nightbreakery wozilem ok 10-12 iesiecy. Kost to ok 50 zl za komplet. Raz na rok to nie koszmar. MA to takze jeden plusik. Co roku zmuszony jestem do zalozenia nowej zarowki. Stare no name prwie wohole nie swieca po 3 latach.

Swiatla tyl.
Nie wiem jak w innych asterkach, ale w moim sedanie raz odkrecilem calutki elampy tylne i profilaktycznie ich srodki wytarlem w miare mozliwosci szmatka. JAk si eokazalozebralem z nich sporo kurzu. Zauwazylem znaczaca poprawe widocznosci z wiekszej odleglosci. Zarowek ni ezamienialem na nowe. Przetarlem je jedynie wilgotna smatka. Tez ich banki przejzaly.

Teraz offtopic. Pisze zeby zwrocic uwage na pewien fakt. Kidys do przyczepki od traktora zalozylem jakies lampki po 7zl za szt. Ale mimi ze nowe to jakos marnie swiecily. Zrobilem tak: wyjalem wszystki eelementy ze srodka i czarny plastik pomalowalem biala farba w sprayu. Po wyschnieciu zlozylem i okazalo sie ze teraz swieca o niebo lepiej.
Tak wiec widac jakie znaczenie ma stan srodka lampy.
Polecam od czasu do czasu zrobic jakiegos knota z miekkiej szmatki i delkikatnieprzeczsycic srodki lamp w naszych autkach.

Szegi

Astro-maniak
Posty: 2153
Rejestracja: 05 cze 2007, 21:08
Imię: Kacperek
Auto: Astra F
Silnik: Ce20eNE
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Drzycim / Bydgoszcz

#3

Nieprzeczytany post autor: Szegi »

A można się dostać do środka lamp przednich w eF-ce :?:
[External Link Removed for Guests]
--------------------------------------------------------------

Cobrettii

Astro-maniak
Posty: 950
Rejestracja: 03 paź 2007, 16:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock/Gostynin
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Cobrettii »

Szegi pisze:A można się dostać do środka lamp przednich w eF-ce
Zawsze można sie dostać :P tyle ze by trzeba klosz odkleić.


A co do samego swiecenia to jest to prawda... ostatnio sie przy espero bawiłem. tam klosze są wogóle niezabezpieczone i syf sie w nich robi co 10 minut... różnica bylą spora, bo nie tylko żarówki dostają ale i odbłyśniki. A tego szmatką już nie wytrzemy przed jazdą...

Tak samo jak przednia lampa miała zgubioną zakrywke. Efekt, dobra lampa nadaje sie do kosza. z środka wylałem kilka litrów szlamu...
[External Link Removed for Guests]

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

Ja ostatnio zostałem zmuszony do wymiany światełek podswietlenia tablicy rejestracyjnej w moim caravaniku. Jak wyciągnąłem stare, to aż się przeraziłem - pomijając to że były spalone, to wolfram z żarnika osadził się na rurce żarówki. Efektem było znaczne zmniejszenie przepuszczalności rurki. Jak założyłem nowe, to nie mogłem wyjść ze zdumienia jak jasno świecą te 5W żaróweczki...

kusitofu

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 20 lip 2008, 11:05
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: kusitofu »

wymienilem dzis zarowki na Philips premium + 30% extra light bo wydawalo mi sie ze te zamontowane w aucie jakby slabiej swieca...ale cos nie widze roznicy, powiem nawet ze te przed philipsowe jakby lepiej swiecily...
i tu problem bo nie wiem jakiej one byly firmy...napewno h4...na zarowkach jest jeszcze takie cos napisane:
R-MANIA H4 12V 60/55W 37R E11 3FV
czy orientuje sie ktos jakiej firmy i jaki model jest tozarowki? bańkę ma białą.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: wencik »

Szegi pisze:A można się dostać do środka lamp przednich w eF-ce
kiedyś tam słyszałem,że przednich lamp(klosza) od środka się nie myje. Czy to tak w 100% prawda to nie wiem :/
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Szegi

Astro-maniak
Posty: 2153
Rejestracja: 05 cze 2007, 21:08
Imię: Kacperek
Auto: Astra F
Silnik: Ce20eNE
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Drzycim / Bydgoszcz

#8

Nieprzeczytany post autor: Szegi »

Też dokładnie nie wiem, ale nawet jakby chciał to ciężko się dostać do środka lampy. Pamiętam, że jak nam się zbił klosz w jeden lampie to było trzeba wymienić całą, bo samego klosza nie dało rady. :/
[External Link Removed for Guests]
--------------------------------------------------------------

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: wencik »

Nie normalnie sam klosz da rade zmienić ... przecież chłopaki światła przyciemniali w środku... tzn na czarno malowali obok tego odbłyśnika
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Szegi

Astro-maniak
Posty: 2153
Rejestracja: 05 cze 2007, 21:08
Imię: Kacperek
Auto: Astra F
Silnik: Ce20eNE
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Drzycim / Bydgoszcz

#10

Nieprzeczytany post autor: Szegi »

wencik, on jest przyklejany czy mi się zdaję ?? Jak będę mył to muszę się temu przyjrzeć. Jakby dało rade zdjąć to nie głupim pomysłem było by lekkie odkurzenie lamp od środka.
[External Link Removed for Guests]
--------------------------------------------------------------

Zablokowany