Odpinany fabryczny hak w Astrze

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

Odpinany fabryczny hak w Astrze

#1

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

Witam,
moją Astrę kupiem niecałe 4 m-ce temu. W szale radości z zakupu nie zwróciłem uwagi na parę detali typu odpinany hak. Po przestudiowaniu instrukcji obsługi samochodu doszedłem do wniosku, że posiadam oryginalny oplowski hak (sposób montażu, kształt, nalepka wewnątrz na klapie itp.). Niestety, nie otrzymałem kluczyka (takiego z kwadratowym łbem) do odblokowania zabezpieczenia tego haka, w związku z tym wożę się z nim na stałe. Nic by mi to nie przeszkadzało (w Polsce przepisy tego nie zabraniają), ale na zimowy wypoczynek zamierzam się wybrać za granicę, a tam już jazda z hakiem, a bez przyczepy jest karana mandatem...
Poprzedni właściciel kluczyka nie znalazł (nawet sie zastanawiał, czy na pewno go z samochodem otrzymał), w związku z tym mam pytanie jak wybrnąć z tej sytuacji? Wie ktoś czy ten kluczyk jest może uniwersalny (pozostałoby mi tylko znaleźć kogoś, kto także ma fabryczny hak w astrze i taki kluczyk dorobić), albo czy można jakimś niewielkim kosztem obejść ten problem? ASO to ostateczność...

makaveliusz

Astro-maniak
Posty: 75
Rejestracja: 30 paź 2008, 19:07
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: makaveliusz »

Witam , Niewielkim kosztem raczej tego się nie da zrobić . Przerabiałem ten problem u Siebie.
Najlepiej iść do jakiegoś ślusarza i się poradzić , można by ewentualnie rozwiercić wkładkę zamka i włożyć nową tylko trzeba taką dobrać ( warto zapytać w aso lub na stronie producenta haka ile by taka wkładka kosztowała. ewentualnie może jakiś odlew lub wytrych zeby to wyjąć i na stole pozniej coś z tym zrobić , ale to juz dobry ślusarz musi być. Popytaj u siebie w miescie tam gdzie dorabiają klucze lub na takich stoiskach na giełdzie gdzie robią kluczyki do stacyjek itp. Powodzenia.

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

Witam, po długiej przerwie postanowiem w końcu dokończyć temat brakujacego kluczyka do zamka haka holowniczego:

Zadzwoniłem do ASO i tam powiedzieli, tak:

"Nie ma możliwości doboru kluczyka do założonego haka, gdyż było to przydzielane w sposób losowy. Jeśli chodzi o kluczyk samochodowy, to dobieramy na bazie kodów transpondera (immobilizer) zawartych w paszporcie auta, natomiast do haka nie ma możliwości sprowadzenia dodatkowego kluczyka"

W związku z tym podjechałem do ślusarza, jak to makaveliusz zasugerował. Ten za wymianę zamka na taki sam / zbliżony krzyknął około 250 - 300 zł za zamek plus wymiana... Zwątpiłem...

ASO zasugerowało mi jeszcze jedno miejsce gdzie mogą problem rozwiązać. Udałem się tam i okazało się, że wszystko jest jak najbardziej możliwe :)

Odbywa się to następująco: zczytują numer z zamka haka i na bazie kodów dobierają wzór kluczyka. Gość sprawdza jeszcze, czy zamek w ogóle się obraca (bo czasem właśnie w tym leży problem z dobraniem i sprawdzeniem kluczyka). Cenę określili następująco:
"za pierwszy kluczyk 50 PLN".
Oznacza to mniej więcej tyle, że jak źle dobiorą kluczyk, to cena może wzrosnąć. Jeśli taki przypadek zaistnieje, to może być konieczne zdemontowanie haka z samochodu (całość) aby prawidłowo dobrać kluczyk...

Wyjazd zimowy przeżyłem z hakiem w zestawie, więc przed następnym (z uwagi na nieprzewidziane koszty całości zabawy w kluczyk) będę się zastanawiał jak bardzo się przejmować tym "udogodnieniem".

P.S. W Lublinie ten zakład mieści się na ul. Chemicznej, przy wyjeździe z parkingu Carrefour'a, na tyłach makro... Może się komuś przyda...
Od 20.01.2009r. nie wdaję się w polemiki z idiotami. Dlaczego?
Bo sprowadzają do swojego poziomu i pokonują doświadczeniem...

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

szybajker pisze:Nic by mi to nie przeszkadzało (w Polsce przepisy tego nie zabraniają), ale na zimowy wypoczynek zamierzam się wybrać za granicę, a tam już jazda z hakiem, a bez przyczepy jest karana mandatem...
Mandatu chyba bys nie dostal bo np w Szwajcarii jest obowiazek posiadania dwóch trójkątów ale ty z racji ze masz auto zarejstrowane w Polsce to obowiazuja cie przepisy polskie. Co by bylo jakbys mial hak zamontowany na stale?
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

szybajker

Astro-maniak
Posty: 300
Rejestracja: 16 sie 2008, 11:41
Imię: Łukasz
Auto: Linea Blu Coupe
Silnik: Z22SE
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: szybajker »

Wiesz, wesoł, gdybym miał hak na stałe, to kłopot z głowy, bo zdjęcie go kosztuje pewnie ładne kilkadziesiąt (jak nie kilkaset) PLN. Z uwagi na koszty samochody wyposażone w "stałe" haki nie podlegają temu przepisowi. Gorzej za to jest wytłumaczyć policjantowi słowackiemu (czy czeskiemu, jedna swołocz -> Polaków nie lubią podobnie), że kluczyka do haka nie masz i to czyni go w praktyce niezdejmowalnym...

P.S. Co do tego, że masz auto zarejestrowane w Polsce, to nie ma w praktyce nic do rzeczy... Poruszałem jakiś czas temu wątek obowiązkowego wyposażenia auta przy wyjeździe za granicę (LINK) i doszliśmy do wniosku, że lepiej nie drażnić autochtonów i doposażyć auto tak, żeby nie mieli zastrzeżeń. Więcej jest kłopotów z wyjaśnianiem, nerwów i majątek na telefony do konsulatu, żeby sprawę wyjaśnić korzystnie dla siebie. Ja już wolę wydać te 50-100 PLN u siebie w kraju (a jak lokalny policjant Ci nie odpuści, to mandaty będą wielokrotnością tej sumy...).
Od 20.01.2009r. nie wdaję się w polemiki z idiotami. Dlaczego?
Bo sprowadzają do swojego poziomu i pokonują doświadczeniem...

Zablokowany